Simi Adası’nda Festivaller

festival_symi_thumb.jpg

Simi Adası, manzaranın, doğanın, huzurun ve lezzetin tadına doyacağınız küçük bir ada. Aynı zamanda bu kadar güzel olup gerçek ruhunu kaybetmemiş, bozulmamış nadir yerlerden biri. Adanın halkı din ile gerçekten güçlü bağlara sahip bu nedenle adada dini bayramların yeri oldukça fazla ve önemlidir. Bu dini bayramların her biri ada genelinde festival havasında kutlanıyor. Eğer Simi’yi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, seyahat tarihlerinizi bu bayramlardan birine denk getirerek geleneksel Simi eğlencesine şahit olabilirsiniz.

8 Kasım’da gerçekleşen ve neredeyse tüm haftayı etkisi altına alan ‘Taxiarchs Day’, adanın en önemli sembollerinden Başmelek Mikail’in adına düzenlenir. Adanın en büyük dini bayramı olan bu festivalde geleneksel müzik ve dans gösterilerinin yanında ada halkının farklı ritüellerine de rastlayabilirsiniz. Bunun yanında 4 Haziran’da Chorio’da kutlanan ‘Agia Triada’, 27 Temmuz’da Nanou bölgesinde ‘Agios Panteleimonas’, 6 Ağustos’ta Nimpoio bölgesinde ‘Sotiros’ bayramları adanın keyifli dini bayramlarındandır.

Dini bayramların yanında adanın bir de oldukça popüler bir festivali var: Simi Festivali. 1995 senesinden beri gerçekleşen festival ünlü Yunan gazeteci Ioannis J. Diakogiannis tarafından başlatılmıştır. Festival, Haziran ayından Eylül ayına kadar sürüyor ve tüm adayı etkisi altına alıyor. Festivalin en ayırt edici özelliği ise festivale katılan sanatçıların hiçbir ücret almadan, tamamen gönüllü katılması ve aynı şekilde katılımcıların da bilet ya da herhangi bir şey için ücret edemeden festivale katılabilmesidir. Yerli ve uluslararası birçok sanatçının katıldığı festival boyunca tiyato, müzik, dans, sinema ve edebiyat alanında birçok etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler 17. yüzyıldan kalma evlerin ve adanın en önemli yapılarının içerisinde gerçekleşiyor. Bunun yanında adanın meydanları ve sokakları da canlı müzik, havai fişek ve farklı gösterilerle oldukça hareketli oluyor.