Zhujiajiao Genel Bilgiler / Rehber

Şangay’ın banliyölerinden birinde yer alan ve 1.700 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Zhujiajiao, ülke çapında iyi bilinen bir köydür. Aslında bu köyün çok farklı bir özelliği var. Şangay’ın Venedik’i olarak bilinen Zhujiajiao bir su kasabasıdır. Zhujiajiao Water Town olarak da bilinen köy, 47 kilometrekarelik bir alanı kaplar. Göllerin ve dağların manzarasında parlak bir inci gibi parlayan bu sıra dışı yerleşim yeri, Şangay’daki en iyi korunmuş dört antik kentten biridir. Köpüren akarsuların üstünde yükselen eşsiz tarihî köprülere ve söğüt ağaçları tarafından gölgelenen küçük nehirlere sahiptir. Buradaki köprüler Ming ve Qing Hanedanları döneminde inşa edilmiş, kendine özgü ve tarihî yapılardır. Zhujiajiao’da ilkel, çekici ve keyif dolu bir maceraya çıkabilirsiniz.

Şangay’ın 48 kilometre batısındaki Zhujiajiao’da 60 bin insan yaşamaktadır. Sular içindeki bu kasaba çok eski zamanlarda çevresindeki kırsal bölgeler için önemli bir ticaret merkeziydi. Pirinç ve bez ticaretiyle zenginleşen kasabaya çevre bölgelerden önemli göçler olmuştur. Son zamanlarda artan ilgiden dolayı, turizm köy halkının önemli gelir kaynaklarından biri haline gelmiştir. Eskiden yaşamlarını bohem bir çizgide sürdüren yaşlıların kasabasıyken şimdi ise genç nüfusun ağırlıkta olduğu caddelerinde bir dizi sanatsal barlar, kafeler ve restoranlar içeren bir kent konumundadır . Küçük kanallar üzerinde inşa edilmiş geleneksel evlere sahip Zhujiajiao’nun kuşbakışı görünümü bir pervaneyi andırır. Antik Çin’in ayakta kalmış son kalelerinden Zhujiajiao’da yerel kültürü tarihî caddelerde gezerek ve burada lezzetli yöresel yemekleri yiyerek keşfedebilirsiniz.

Zhujiajiao Gezilecek Yerler

Zhujiajiao antik kentinde, bir gezgin olarak pek çok cazibe merkezi bulabilirsiniz. Bunların başında seçkin kültürel mekânlar, tarihî köprüler, tapınaklar ve ilgi çekici sokaklar geliyor. Zhujiajiao Water Town’da alışılmışın dışında bir tatil geçirebilirsiniz.

Fangsheng Köprüsü

1571 yılında yeniden inşa edilen Fangsheng Köprüsü, kasabanın güney ve kuzey kısmını birbirinden ayıran Caogang Nehri’nin üzerinde bulunuyor. Zhujiajiao’nun sembolik noktalarından biri olan köprüde fotoğraf çektirmek için sıra bekleyen turistlerle karşılaşabilirsiniz. Dahası, beş geçitten oluşan bu uzun köprü Şangay’ın bir numaralı köprüsüdür. Güneşli, sisli veya yağmurlu günlerde fotoğraflara mükemmellik katan manzaraların oluştuğu bu tarihî köprüde geleneksel tekneleri arkanıza alarak unutulmaz hatıralar edinebilirsiniz.

Kezhi Bahçesi

Tipik Jiangnan tarzı ile gizli bir hazine olan Kezhi Bahçesi, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü çalışma alanı olan bu bahçenin, diğer bölümü çiftçilik için kullanılıyor. Kezhi’nin adını oluşturan ‘ke’ öğrenmek anlamına gelirken ‘zhi’ ise ekmek anlamına geliyor. Burada birbiriyle bağlantılı 200’den fazla bina bulunuyor. Batı ve Çin mimarisinin kombinasyonunu temsil eden Wangyue Tower ve Shucheng’i de burada görebilirsiniz. 1912 yılında inşa edilen ve geleneksel Çin bahçelerinin en güzel örneklerinden biri olan Kezhi Bahçesi’ni mutlaka ziyaret edin.

North Street

North Street, Zhujiajiao’daki en iyi korunmuş Ming-Qing caddesidir. Taşlarla döşenmiş bu tarihî cadde boyunca Zhujiajiao’nun yerel kültürünü tüm ayrıntısıyla keşfedebilirsiniz. Yer yer ticari işletmeler göreceğiniz North Street’te yüzyıllık markaların mağazalarını görebilir, buradan sevdiklerinize ilgi çekici hediyeler alabilirsiniz. Bu dar caddede gökyüzünü iki parçaya ayrılmış şekilde göreceksiniz. Eski Çin’e ait her şeyi bulabileceğiniz bu pitoresk bölgede fotoğraf çekmeden dönmeyin.

Zhujiajiao Nehir Turu

Zhujiajiao gezilerinin belki de en unutulmaz anlarını nehir üzerindeki tekne yolculukları oluşturuyor. 30 dakikalık büyülü bir yolculuğa çıkacağınız nehir turlarında kasabanın gizli kalmış tüm manzaralarına tanık olabilirsiniz. Popüler ziyaret merkezlerini tek tek gezen tekneler Fangsheng Köprüsü, Kezhi Bahçesi ve Şehir Tanrısı Tapınağı gibi destinasyonlara da uğruyor. Kasabanın her yerine dağılmış şekilde sekiz iskele bulunuyor. En fazla altı kişinin binebildiği teknelerle Zhujiajiao’nun büyük köprülerine giden turlara da katılabilirsiniz.

Zhujiajiao’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Şangay’a direkt olarak 10,5 saatlik bir uçuşun ardından ulaşabilirsiniz. Şangay ve Zhujiajiao arasındaki mesafe ise 48 kilometredir. Şangay Turist Merkezi’nden 07.00 ve 16.30 saatleri arasında her yarım saatte bir Zhujiajiao’ya giden otobüsler kalkmaktadır. Yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından Şangay’ın Venedik’i Zhujiajiao’ya ulaşabilirsiniz.

Zhujiajiao’dan Ne Alınır?

Zhujiajiao’da sayısız küçük dükkân bulunmaktadır. Tişört satıcılarından el yapımı tekstil ürünlerine, her türlü eşyayı bulabileceğiniz bu dükkanlardan sevdiklerinize şirin hediyeler bulmakta zorlanmayacaksınız. Ahşap oyma sanatının oldukça yaygın olduğu kasabada ilgi çekici tasarımlar bulabilirsiniz. Antik Çin’de oldukça yaygın bir oyun olan ahşap puzzle’lar, el yapımı Çin porselenleri ve geleneksel çaydanlıklar almak isteyebileceğiniz ürünlerden sadece bazılarıdır.

Zhujiajiao ile İlgili

Editörün Kaleminden

Zhujiajiao Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa