Almanya'nın Kuzeyinde Bir İnci: Lübeck

Bugün size büyüğüdüm şehir olan Lübeck'i biraz tanıtmak istedim. Bu şehirde tam tamına 15 yıl yaşadım. Bundan dolayı birkaç bilgi ile sizlerle bu güzel kenti anlatmaya çalışacağım.

Lübeck, Almanya'nın üç liman kentinden biridir. Su ile çevirili olması bu güzel kente Almanya'nın diğer kentlerine nazaran değişik bir hava katıyor ve Almanya'da olduğunuzu unutabiliyorsunuz. Zira Danimarka'ya yakın olması da buna etken.

Trave

Schleswig-Holstein eyaletinin en büyük ikinci kentidir. Su ile çevrili eski bir kent olmasıyla beraber, yedi kulesi ve beş ana kilisesi ile 100 yıllık bir tarih barındırmaktadır. 

Lübecker Ratplatz

Rathaus

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde olan ve koruma altına alınan kentlerdendir. Gotik, Rönesans, barok ve klasisizm tarzında zengin bir koleksiyon sunmakta.

in der Stadt 1

in der Stadt 2

Eski 50 Mark'ı süsleyen Holstentor bu şehrin en önemli simgesidir. Lakin 2. Dünya Savaşı'nda Adolf Hitler tarafından savaş esirlerine iskence yapılmak için kullanıldığından binanın müze kısmının her tarafı ziyaretçilere açık değil malesef.

Holztentor

Deniz girme imkânı sunan nadir Alman şehirlerindendir. Kısa bir yolculuk ile Travemünde'ye varıp Almanya'da deniz keyfini yaşayabilirsiniz. Yazın yine de soğuk oluyor benden söylemesi ama Travemünder Strand ve Travemünde Hafen görülmesi gereken güzel yerlerdir.

Travemünde

Travemünder Strand

Şehrin merkezinin dışındaki mahallelerde genellikle müstakil evler mevcut ve herkes kendince o evleri süslüyor ya da şekillendiriyor.

Moisling

Nasıl Gidilir?

Hamburg uçup oradan Lübeck'e geçiş yapmalısınız. Uzun bir yolculuk değil sadece 67 kilometre. Havalimanından metro ile Hamburg Hauptbahnhof'a ulaştıktan sonra buradan 30 - 35 dakikalık bir tren yolculuğu ile Lübeck Hauptbahnhof'a ulaşırsınız. Tren ücretleri 30 €'dan başlıyor. Isterseniz Hamburg Havalimanı'ndan araba kiralayıp 30 dakikalık bir araba yolculuğu ile Lübeck'e varırsınız.

Nereden kalabiliriz?

Lübeck şehir merkezinde birçok konaklama imkanı vardır. En çok tercih edilen ve deniz kenarında bulunan mekanlar Hotel Anno 1216, Radisson Blu Senator ve Ringhotel Jensen'dir. 2 kişilik gece konaklama ücretleri 150 € ile 250 € arasında değişmektedir.

Ne yenir?

Almanya'nın tüm şehirlerinde olduğu gibi birçok dönerci mevcut bu şehirde. Ayrıca kafeler ve restoranlar deniz kenarında ve şehir merkezinde bulunmaktadır. Cumartesi günleri saat 14.00'ten sonra kapanıyor tüm yerler, bunu da göz önünde tutmanın faydası var.

Ne yapılmalı?

  • Kesinlikle Holstentor'u gezmelisiniz.
  • Travemünde'ye gidip sahilde yürümelisiniz zira Almanya'da sıkça yapılabilinen bir olay değil.
  • Rathausplatz'da oturup bir kahve yudumlanmalı.
  • Lübecker Faehre ile bir deniz turu atılıp orada yemek yenmeli.
  • Vakit varsa ise eğlence Parkı Hansapark ziyaret edilmeli.
  • Müzelerin hepsi gezilmeli.

Sizlere bu güzel şehir hakkında kısacık bilgi vermek istedim ve umarım sizler de bu yazıyı beğenirsiniz. Başka bir sefer anısıyla görüşene kadar herkese mutluluklar dilerim.

Bol gezmeler!

tiye1972

Yazar Hakkında

tiye1972

Gezmeyi çok seven ve her fırsatı değerlendiren bir kişiliğim var.