Google+

BANSKO'DA KAYAK

190613 Şub 2015Gezi Notu
CEM POLATOĞLUCEM POLATOĞLUBronz Yazar13 Şub 201519060 Yorum

Bir turizmci olarak bayramda, yılbaşında, sömestre tatillerinde Türklerin yoğun yurtdışı seferlerine yakından şahidim. Champs-Élysées, 5th Avenue, Plaza Del Sol, Via Del Corso, Patpong Street,  Oxford Street, Courchevel, St. Moritz; her yerde Türkçe duymaya alışığım. Ama bu kez Bansko'da durum bambaşka! BANSKO ARTIK TÜRK!
 
Bulgaristan'ın bu güzel kayak merkezinde tabelalardan menülere, garsonlardan müziklerine, yemeklerinden içeceklerine her şey ama her şey Türk ve Türkçe! Çünkü şu sıralar sokaklarda Bulgarlardan çok Türkler var. Hatta sadece Türkler var.

Bansko

Bu kadar Türkçeleşmek bazen Türk turisti de rahatsız edebiliyor. Örneğin gittiğiniz tavernada kapıdaki görevli “buyur abi” garson “ne verim abime” der,  müzisyen “Tavukları pişirmişem hacıyı da çarşıya göndermişem” çalarsa “N'ooluyo yahu?” diyorsunuz.
 
Peki, Bansko'ya Türklerin bu kadar rağbet etmesinin sebebi nedir? Öncelikle şunu tekrar belirtelim; hala Türkiye'de sömestre tatiline 20 milyon öğrenci aynı gün tatile çıktığı için, Uludağ'ın fiyatları Bansko'ya göre 4 katı. Sömestre ve yaz tatilleri bölgelere göre ayrı ayrı periyotlarda başlamadıkça bu sorun hep olacak ve güzelim ülkemizin güzelim dağları sömestre tatili harici bomboş kalırken her sene  milyonlarca dolarımız yurtdışına kaçacak.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Bansko-1

Bansko’nun avantajlarını sayacak olursak:
 
1) Dediğimiz gibi; Bansko'da  fiyatlar Uludağ'ın sömestre fiyatlarının dörtte biri. Ancak internetten veya kendileri yazışıp otel alacaklar dikkat. Acenteler ile çalışın. Buralara kadar gelip sokakta kalabilirsiniz. Çünkü 3 kuruşu kâr gören otelci, ön rezervasyon veya ödeme tanımıyor.
 
2) Bansko'daki pistler Uludağ'ın pistlerinden 15 katı uzun. Ancak bizdeki kadar bakımlı değiller. Yapay kar sistemleri ise kar seviyesi 1metre altına düştükçe otomatik olarak çalışıyor.
 
3) Kayak tesisleri ve liftleri çok daha modern, çok daha hızlı ve ucuz. Haftalık limitsiz skipass 100 Euro civarında. Ayrıca lift pası olanlar sağlık sigortasına da sahip oluyorlar. 
 
4) Bansko, Türkiye'ye çok yakın. Uçakla 1 saat, araba ile 6-8 saat uzaklıkta. Araba ile gelecekler otoban geçiş pulunu mutlaka cama yapıştırsınlar. Yoksa Bulgar polisinin gazabına uğrarlar.
 
5) Restoranlar çok ucuz. Bir Bulgar tavernasından kişi başı fiks menü her şey dahil 20-25 Euro’ya eğlenmek mümkün.
 
6) Kumarhaneler var.
 
7) Tabii son olarak da yurtdışında tatil yapabilmenin keyfi var.

Bansko şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Snow House 1 Apartment 5, Guest House Sema, Fairy Services Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Bordo Apartment 24, Bansko Royal Towers Apartment 723 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pirin Sun House, Nirvana Apartment in Aspen Golf, Ski and Spa Resort, Bondis Alexander Services Apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bansko aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bansko şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Plovdiv Sofya'dan Tam Gün Gezisi (30 €), Sofya Özeti: Bulgaristan Tarih ve Miras (112 €), Rila Manastırı Tam Gün Tour: Sofya noktasından (185 €), Yedi Rila Lakes & Rila Manastırı Tam Gün Turu (159 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar