Burdur'da Bembeyaz Kumsalların Adresi: Salda Gölü

Alternatif Bir Yaz Rotası

Alışagelmiş yaz destinasyonlarından sıkıldıysanız yeni adresiniz Burdur sınırları içinde bulunan Salda Gölü olmalı. Salda, ülkenin en berrak, en temiz göllerinden biri. Çevresini saran kamp alanları sayesinde sahip olduğu güzelliklerden herkesin faydalanabilmesine olanak sağlıyor.

184 metreye varan derinliğiyle Salda Gölü, Türkiye’nin en derin göllerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. Hidromanyezit içeren bembeyaz kumsallarıyla hakikaten görülmeye ve dahası kalınmaya değer bir yer. Etrafı karaçam ve meşe ormanlarıyla kaplı bu doğa harikası karstik göl, çadırınızı kapıp kamp kurma hayallerine daldıracak bir çekiciliğe sahip. Zaten bunun için de ortam ziyadesiyle elverişli. Özellikle içinde bulunduğumuz şu aylarda çok daha hareketli. Nitekim Salda Gölü’nün turkuaz suyunun, bembeyaz plajlarının tadını çıkarmak isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Öte yandan temmuz ve ağustos ayları boyunca farklı zamanlarda farklı gençlik kamplarına ev sahipliği yapıyor.

Bu arada yüzülebilir bir göl olan Salda Gölü’nün bazı kıyılarında balçıkların görüldüğünü de hatırlatalım. Dolayısıyla yüzülebilecek güvenli alanlar yetkililerce belirlenmiş. Bu alanların dışında yüzmemeniz öneriliyor.

Göl ve etrafının 1989 yılından bu yana birinci derece doğal sit alanı olması bu muhteşem manzaranın el değmemişliğini koruması açısından önemli bir faktör. Gölün içinde suların çekilmesiyle meydana gelmiş beyaz adacıklar bulunuyor. Endemik bir tür olan Salda yosun balığının yetiştiği göl ve çevresi 110 kuş türünün de yaşam alanı.

Adeta Mars'a Yolculuk...

Fotoğraflamaya doyamayacağınız göl aynı zamanda tedavi amaçlı ziyaretlerin de adresi. Nitekim gölün toprak yapısının sahip olduğu minerallerin özellikle de çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Buralara yolunuz düşerse bu tarz şikayetlere sahip kişilerin çamur banyosu yaptıklarını göreceksiniz. Hatta şifa gezginleri için bir de çamur havuzu oluşturulmuş.

Gölle ilgili bilinen bir diğer bilgiyse oldukça enteresan. Nitekim gölün dünya üzerinde Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan yerlerden biri olduğu söyleniyor.  Yine bu söylentiye göre gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğu ileri sürülüyor. Anlayacağınız Salda Gölü’ne yapacağınız yolculuk adeta Mars’a yapacağınız bir yolculuk gibi!  Bu arada gölün etrafındaki tesislerde yapılan limon, dağ kekiği ve sarımsak soslu alabalık ızgaranın tadına bakmadan buradan ayrılmayın deriz.

Kış turizmi de var! Salda Gölü ve çevresinde kış turizmi de yapılıyor. 2012 yılında faaliyete geçen Salda Kayak Merkezi, en uzunu 1600 metre, en kısası 950 metre toplam beş pistten oluşuyor. Salda Gölü’nün sunduğu eşsiz manzara eşliğinde kayak yapmak isterseniz sezonun aralık ayından itibaren nisan ayına dek sürdüğünü belirtelim. 

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı