Google+

Arama formu

CUSCO VE GÜNEŞ TAPINAĞI

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Cusco kenti İnkalar Medeniyetinin merkezine bir giriş kapısı. Kent 12 dağ kütlesinin ortasındaki ovaya kurulmuş olduğundan, şehre “göbek deliği” anlamına gelen Cusco adı verilmiştir. İnkalar Cusco’yu inşa ederlerken, kutsal hayvanları Puma’ya benzetmişler.

Cusco’nun görkemli uygarlığının yanı sıra, sahip olduğu altın, gümüş madenleri ve değerli taşları da İspanyollar’ın iştahını kabartmış. Bu müthiş uygarlık ne yazık ki İspanyollar tarafından sona erdirilmiş. Sonlarının gelişi ise Avrupalı’ların buraya ayak başması ile başlayan salgın hastalıklar ve yerel kabilelelerin İspanyollar tarafından İnkalar’a karşı kışkırtılması ile neticesinde gerçekleşmiş.

Cusco havaalanında yerel kıyafetleri ile müzik yapan yerli bir grup bizi karşılıyor. Hoş bir sürpriz oldu bizim için. Cusco’nun rakımı çok yüksek, denizden 3.400 metre yükseklikte yer alıyor. Bu nedenle bol sıvı tüketmemiz, yavaş hareket etmemiz gerekiyor. Hatta havaalanında indiğimiz gibi çok sayıda stand görüyoruz. Bu standlarda yüksek irtifa hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar ve oksijen spreyleri satılıyor. Ne olur ne olmaz diye aldık biz de.

Havaalanı çıkışında ise seyyar satıcılar, yerel halkın da çokça kullandığı coco yapraklarında satıyorlar. Bunlardan da alıp, otobüste otele gidene kadar çiğniyoruz. Coco yaprağı insanı rahatlatıyor ve yüksek irtifa hastalıklarına karşı iyi geliyormuş. Ancak yaprağı çiğnedikten sonra yutmamanız gerekiyor. Gezi boyunca yaprak çiğnemekten resmen ağzımız yeşerdi.

Cusco bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Otelimizin adı Picoaga Hotel. Eski bir konaktan otele çevrilmiş, geniş bir avlu içerisinde yer alan, bol kolonlu hoş bir otel. Burada bize coco çayı ikram ediliyor.

Cusco

Ardından odalarımıza geçtiğimizde her yatak ucunda bir düğme olduğunu görüyoruz. Bu düğme, eğer yüksek irtifaya karşı kendinizi kötü hissederseniz basmanız için konulmuş. Bastığınız gibi de doktor geliyor ve oksijen takviyesi yapıyormuş. Neyse ki, böyle bir ihtiyacımız olmadı. Odalarımıza yerleştiğimiz gibi kenti keşfe başlıyoruz.

Cusco şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hospedaje Familiar Cusco Perú, Delvalle Home Habitaciones Privadas, Sampa-Cusco güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Sara Wasi Hostal, Garden of San Blas, YONED'S APARTAMENTS. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Casa G & F Aparthotel, CABAÑITA LAGO PIURAY, Allison 2 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Shanell guest house, Casona Familiar Mundo Viajero, Casona Pumacahua tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cusco aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cusco İnka İmparatorluğu’nun merkezi. Cusco’nun merkezi ise Güneş Tapınağı, diğer adıyla Qoricancha Sarayı. “Qoricancha” altın kale anlamına geliyor. Bu tapınak ilk olarak Manco Tapac tarafından yaptırılmış, Pachautec tarafından da bu tapınağa bazı yapılar eklenmiş.

Cusco-1

Altın kale de denilen bu büyük taş blokların harç ve çimento kullanılmadan o dönemde yapılabilmiş olması bizi hayrete düşürüyor. Harç ve çimento kullanılmamasına rağmen büyük taş blokları o kadar sağlam bir yapı oluşturmuş ki, burası büyük depremlere rağmen ayakta kalabilmiş. Bu taşların üzeri o dönemde tamamen altın levhalarla kaplanmış, bu yüzden buraya Altın Kale deniliyor. Ne yazık ki, altın levhalar İspanyollar tarafından sökülüp eritilmiş. Ve eritilen altınların büyük kısmı İspanya’ya götürülmüş, ufak bir kısmı ise katedrallerde süsleme olarak kullanılmış.

Girişte İnkalar’ın baş kitabı olarak tanımlanan orijinali altın olan levhanın replikasını görüyoruz. Burada dünya yuvarlak olarak gösterilmiş. Güneş, ay, yıldızlar kabartma olarak resmedilmiş. Bu tapınağa yalnızca asiller çıkabiliyormuş.

Cusco-2

Tapınaklarda yapılan dinsel törenlerde Güneş Tanrıları İnti’ye çiçek, yiyecek, içecek ve giyecekleri ateşe atmak suretiyle kurban ederlermiş.

Bazen kralın tahta çıkması, ölmesi, kıtlık, bulaşıcı hastalık veya doğal felaketler gibi önemli olaylarda ise felaketi önlemek için bazen genç insanları ve çocukları da kurban ediyorlarmış.
Bu tapınak aynı zamanda İnkalar’ın astroloji çalışmalarını da yürüttükleri mekanmış.

Tapınağın dışında rengarenk yerel kıyafetli çocuklar, kollarının altında yavru Alpaka denilen Peru koyununu taşıyan kadınlar ve ufak çocuklar, tapınaktan çıkan turistler ile fotoğraf çektirme yarışındalar. Her poz 1 dolar.

Cusco'da populer konumu, yemek ve kahvaltı servisleri ile kaliteli hizmet sunan otellerde konaklayabilirsiniz bunlardan birkaçı; Garden of San Blas ve Samana Inn & Spa..

Cusco-3

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...