Google+

CUSCO VE GÜNEŞ TAPINAĞI

847317 Oca 2012Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar17 Oca 201284730 Yorum

Cusco kenti İnkalar Medeniyetinin merkezine bir giriş kapısı. Kent 12 dağ kütlesinin ortasındaki ovaya kurulmuş olduğundan, şehre “göbek deliği” anlamına gelen Cusco adı verilmiştir. İnkalar Cusco’yu inşa ederlerken, kutsal hayvanları Puma’ya benzetmişler.

Cusco’nun görkemli uygarlığının yanı sıra, sahip olduğu altın, gümüş madenleri ve değerli taşları da İspanyollar’ın iştahını kabartmış. Bu müthiş uygarlık ne yazık ki İspanyollar tarafından sona erdirilmiş. Sonlarının gelişi ise Avrupalı’ların buraya ayak başması ile başlayan salgın hastalıklar ve yerel kabilelelerin İspanyollar tarafından İnkalar’a karşı kışkırtılması ile neticesinde gerçekleşmiş.

Cusco havaalanında yerel kıyafetleri ile müzik yapan yerli bir grup bizi karşılıyor. Hoş bir sürpriz oldu bizim için. Cusco’nun rakımı çok yüksek, denizden 3.400 metre yükseklikte yer alıyor. Bu nedenle bol sıvı tüketmemiz, yavaş hareket etmemiz gerekiyor. Hatta havaalanında indiğimiz gibi çok sayıda stand görüyoruz. Bu standlarda yüksek irtifa hastalıklarına karşı çeşitli ilaçlar ve oksijen spreyleri satılıyor. Ne olur ne olmaz diye aldık biz de.

Havaalanı çıkışında ise seyyar satıcılar, yerel halkın da çokça kullandığı coco yapraklarında satıyorlar. Bunlardan da alıp, otobüste otele gidene kadar çiğniyoruz. Coco yaprağı insanı rahatlatıyor ve yüksek irtifa hastalıklarına karşı iyi geliyormuş. Ancak yaprağı çiğnedikten sonra yutmamanız gerekiyor. Gezi boyunca yaprak çiğnemekten resmen ağzımız yeşerdi.

Otelimizin adı Picoaga Hotel. Eski bir konaktan otele çevrilmiş, geniş bir avlu içerisinde yer alan, bol kolonlu hoş bir otel. Burada bize coco çayı ikram ediliyor.

Cuzco

Ardından odalarımıza geçtiğimizde her yatak ucunda bir düğme olduğunu görüyoruz. Bu düğme, eğer yüksek irtifaya karşı kendinizi kötü hissederseniz basmanız için konulmuş. Bastığınız gibi de doktor geliyor ve oksijen takviyesi yapıyormuş. Neyse ki, böyle bir ihtiyacımız olmadı. Odalarımıza yerleştiğimiz gibi kenti keşfe başlıyoruz.

Cuzco şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Hotel Montecristo Coffee Bar, Cusco Magico 5 - Departamento Condominio Ingenieria 2, Wallace's Home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Maya's House Cusco, Querubin's home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Puerta Blanca, Omi Lucinda, El Mariscal Cusco tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cuzco aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Cusco İnka İmparatorluğu’nun merkezi. Cusco’nun merkezi ise Güneş Tapınağı, diğer adıyla Qoricancha Sarayı. “Qoricancha” altın kale anlamına geliyor. Bu tapınak ilk olarak Manco Tapac tarafından yaptırılmış, Pachautec tarafından da bu tapınağa bazı yapılar eklenmiş.

Cuzco-1

Altın kale de denilen bu büyük taş blokların harç ve çimento kullanılmadan o dönemde yapılabilmiş olması bizi hayrete düşürüyor. Harç ve çimento kullanılmamasına rağmen büyük taş blokları o kadar sağlam bir yapı oluşturmuş ki, burası büyük depremlere rağmen ayakta kalabilmiş. Bu taşların üzeri o dönemde tamamen altın levhalarla kaplanmış, bu yüzden buraya Altın Kale deniliyor. Ne yazık ki, altın levhalar İspanyollar tarafından sökülüp eritilmiş. Ve eritilen altınların büyük kısmı İspanya’ya götürülmüş, ufak bir kısmı ise katedrallerde süsleme olarak kullanılmış.

Girişte İnkalar’ın baş kitabı olarak tanımlanan orijinali altın olan levhanın replikasını görüyoruz. Burada dünya yuvarlak olarak gösterilmiş. Güneş, ay, yıldızlar kabartma olarak resmedilmiş. Bu tapınağa yalnızca asiller çıkabiliyormuş.

Cuzco-2

Tapınaklarda yapılan dinsel törenlerde Güneş Tanrıları İnti’ye çiçek, yiyecek, içecek ve giyecekleri ateşe atmak suretiyle kurban ederlermiş.

Bazen kralın tahta çıkması, ölmesi, kıtlık, bulaşıcı hastalık veya doğal felaketler gibi önemli olaylarda ise felaketi önlemek için bazen genç insanları ve çocukları da kurban ediyorlarmış.
Bu tapınak aynı zamanda İnkalar’ın astroloji çalışmalarını da yürüttükleri mekanmış.

Tapınağın dışında rengarenk yerel kıyafetli çocuklar, kollarının altında yavru Alpaka denilen Peru koyununu taşıyan kadınlar ve ufak çocuklar, tapınaktan çıkan turistler ile fotoğraf çektirme yarışındalar. Her poz 1 dolar.

Cusco'da populer konumu, yemek ve kahvaltı servisleri ile kaliteli hizmet sunan otellerde konaklayabilirsiniz bunlardan birkaçı; Garden of San Blas ve Samana Inn & Spa..

Cuzco-3

Cuzco şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Cusco'dan: Tam Gün Rainbow Mountain Trek (40.752 €), Machu Picchu Half-Day Standard Entrance Biletleri (68.21 €), Cusco'dan: Moray, Maras ve Tuz Madeni Yarı Gün Turu (20.72 €), Machu Picchu Tam Gün Turu: Cusco Gönderen (322.06 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar