Google+

Arama formu

EN GÜZEL PLAJLARIYLA GÖCEK TATİLİ

2014 Temmuz sonunda ailem ile birlikte arabamızla Göcek ve civarını tatilimize ekledik. Göcek; Fethiye ve Dalyan arasında kalmış, merkezi tam olarak bilinmeyen Likya yerleşimidir. Koylarda ve Fethiye yolu üzerinde kaya ve anıt mezarlarına rastlanıyor. O kadar sıcaktı ki 6 yaşındaki oğlumuzun da etkisiyle kara turlarını iptal ettik.

Göcek

Göcek-1

Göcek lüks yatların sıra sıra dizildiği küçük bir belde. Özellikle sakinlik isteyenler için balık restoranları kafeler ve yüksek volumün olmadığı barlarla sıralanmış bir marinaya sahip.

Göcek bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Göcek-2

Göcek şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri D Resort Göcek, Göcek Lykia Resort Hotel, Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Göcek Lykia Resort Hotel, D Resort Göcek, gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız D Resort Göcek, Göcek Lykia Resort Hotel, tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Göcek aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Göcek’te yapılması gereken etkinliklerin başında 12 adalar turu geliyor. Merkezden kalkan teknelerle (biz Falkon 1 teknesini kullandık, karı koca işletiyorlar) tura çıkılıyor. Koyların bazıları çok temiz berrak, bazıları suların altında kalmış antik kentlerle çevrili. İnsan sudan hiç çıkmak istemiyor.

Göcek-3

İnlice Plajı (5 km) en yakın plaj. Çok açıklık alanı olduğundan kısa süre kaldık. Günlüklü Koyu Göcek'ten 10-15 km uzaklıkta. Tabeladan döndükten sonra günlüklü (sığla) ağaçlarının arasından geçerek ulaşılıyor. Araba ile giriş ücretli (20 TL). Sığla ağaçları ile kumsalın arasında geniş bir yeşillik alan var. Çok güzel ve ferah bir yer. 2 şezlong ve şemsiye 20 TL. Deniz öğleden sonraya kadar durgun. Sonra rüzgârla birlikte dalgalanmaya başlıyor. Bizim birkaç gün ziyaret ettiğimiz bir koydu.

Göcek-4

Sarsala Koyu’na Dalaman Havaalanı’na giderken Sarsala (kapukargın) yol ayrımından sapıyorsunuz. Küçük bir köyden geçiliyor. Dar yolları tehlikeli olduğundan, dağı çıkarken sabırlı olmak gerekiyor. Ama inişteki manzarayı görünce yolculuğa değdiğini anlıyorsunuz. Mavi yolculuk yapan turların uğrak yeri Sarsala. Denizi çok temiz ve dümdüz. Ben koyun sol tarafındaki burnuna gidip serbest dalış yaptım benim gibi amatörlerle. Çok keyifliydi. 10-12 metre net gözüküyor (dalış saatimle tasdikli). Sarp yolları olmasa daha fazla ziyaret ederdik.

Fethiye’de körfezin açığına bakan 5 km uzunluğunda dar ve rüzgârlı çalış plajı var. Plaj boyunca çok sayıda otel var. Burada da az kaldık! Meşhur Ölüdeniz, Göcek’e yaklaşık 45 -50 km uzaklıkta. Erken saatte gidilirse deniz kum ve dağların görüntüsü kartpostallık! İlerleyen saatlerde (çok turistik bir yer olduğu için) insanlar yığılınca çok kalabalık oluyor. Su da bulanıyor haliyle. Carettalarla yüzmek güzel bir deneyimdi.

Göcek-5

Dalyan, Göcek’e 35 km uzaklıkta, kendisine has bir yer. Dalyan, adını doğal kanallarından ve balıkçılıktan almış. Kefallerin tadına bakın.

Göcek-6

Bir defa da D-Marin Otel’in, Göcek merkeze yaklaşık 800 metre solundaki kendi özel plajına gittik. Kişi başı giriş 60 ya da 70 TL idi. Plajın kadife gibi olan kumunu Mısır’dan getirdiklerini söylediler. Tek kelimeyle harika! Biraz pahalı bir plaj ama çok güzel. Akşamları marinada dolaşırken meşhur dondurmacıdan külahlarımızla dondurmalarımızı aldık.

Göcek-7

Göcek etrafında daha birçok belde ve koy var. Zaman bizim için çok hızlı aktı. Araba ile koylara giderken yol boyunca gördüğümüz manzaralar çok güzeldi. Maalesef Adrasan’da rezervasyonumuz olduğu için 8 gün sonra ayrılmak zorunda kaldık.

Etiketler