Google+

Arama formu

HİROŞİMA VE HÜZÜN

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Japonların birçok önemli olayları da Sakura zamanına rastlatıyor. Ülkenin çeşitli yerlerinde çeşitli festivaller ve etkinlikler yapıyorlar. Bunlardan biri de Hiroshima Peace Park’da.

Hüzün, öfke, kızgınlık, “neden” sorularının Sakuraların muhteşem görüntülerine karıştığı yer… Bombanın düştüğü bina nehrin kenarında bombadan sonraki haliyle aynen korunuyor.
Hiroşima

Hemen önündeki nehir ve çevresinde ise festival var, insanlar sakura ağaçlarının altında piknik yapıyor, eğleniyor. Bu festivalin amacı ve nedeni “o günü hiç unutmamak, unutturmamak”.
Hiroşima-1

6 Ağustos 1945, II. Dünya Savaşının son dönemleri, saat 08:15’de durmuş saatler… Bebek, çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, yüzbinlerce can… 3 km. civarına yayılan 300.000 °C lik ısı ve patlamanın etkisiyle başlayan saatte 1800 km ile esen, alev rüzgarı…
Hiroşima-2

Hiroşima bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Asıl kalıcı etkiyi ise patlamadan bir kaç dakika sonra başlayan yağmur gerçekleştirmiş. Yağmur ile tüm radyoaktif serpinti bölgeye inmiş. Saniyelerle ölçülebilecek bir zaman diliminde Hiroshima’yi yok eden bu korkunç bombanın bilançosu yaklaşık 80.000 ölü ve 100.000 yaralı olarak belirlenmiş.

Peki neden Hiroshima? Amerika’nın Hiroshima’yı seçmesinin nedenlerinden biri de Japonya’da Amerikan askerlerinin tutulduğu hiçbir esir kampının olmaması !!!

Nehrin iki kıyısı boyunca boyunca uzanan sakura ağaçlarının altında piknik yapan insanlarla kalabalık parkın içinden ilerliyor ve Hiroshima Peace Memorial Museum’a giriyoruz.
Hiroşima-3

Hiroşima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Guesthouse Hiroshima Station Inn, 36hostel, PEARL KAMINOBORI F Plus. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz ORIGAMINN 603 & 5 mins PeacePark, ORIGAMINN 501 & 5 mins PeacePark, ORIGAMINN 502 & 5 mins PeacePark gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz HIROSHIMA Base HOTEL, Wholeearth Ryokan Hiroshima, Guest House Carpe Hiroshima Koi tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hiroşima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Müze kronolojik olarak açıklama yazıları ve resimleri ile çok güzel düzenlenmiş ancak oldukça hüzünlü..
Hiroşima-4


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...