Google+

Arama formu

“ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLMESİN, ŞEKER DE YİYEBİLSİNLER.” – HİROŞİMA

Bu yazı Gezimanya üyesi Can Kazım Beyhan tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Daha önce gözlerinizi kapatıp dinlemiş miydiniz Nazım'ın “Kız Çoçuğu” şiirini? Veya daha önce şairin neden "Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya  savruldu." diye yazdığını hissederek düşünmüş müydünüz hiç?
Dünya tarihinin en talihsiz şehirlerinden biri olan Hiroşima’ya adımınızı attığınızda gözleriniz yaşararak anlıyorsunuz şairin neden “Çocuklar öldürülmesin, Şeker de yiyebilsinler.” dediğini.

Hiroşima

Yaklaşık 70 sene önce insanlığın görmüş olduğu en büyük felaketlerden birisine sahne oldu bu şehir. İkinci Dünya Savaşını bitiren Dünyanın ilk atom bombası bu şehirde test edildi. “Little Boy” diye sevimli bir isim de koymuşlardı hatta. Ve maalesef 140.000 insanın hayatı o kadar da önemli değildi üretenler için. Buraya gelmeden önce Hiroşima ve atom bombası ile ilgili bir belgesel seyrederseniz burası size daha çok şey fısıldayacaktır.
Başlamadan küçük bir not: Japonya'da izlediğim rota için ve Japonya hakkindaki diğer yazıları için http://www.fulltimehedonist.com u ziyaret edebilirsiniz. 

Hiroşima-1
Öncelikle Hiroşima bir günlük bir şehir. Hiroşima'da bir gün geçirip akşamında Kyoto'ya veya Osaka'ya gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü bir gün içinde yapmanız gereken herşeyi bitirebilirsiniz. Her şey yakın yürüme mesafesinde. Tren istasyonundan Barış Parkına tramvayı bir kez kullanırsınız. Onun dışında başka bir vasıtayla binmenize gerek yok.

Hiroşima-2

ULAŞIM
Otobüs, uçak veya trenle Hiroşima'ya ulaşabilirsiniz.
Tokyo'dan Hiroşima'ya gitmek için otobüs fiyatları ile uçak fiyatlarını kiyaslarken fiyatların çok yakın olduklarını farkettim. (Tabiki de uçak biletinizi 3-4 ay önce alırsanız.) Gezerken yapılan tüm planların bozulmasına ramak kalabiliyor bazen. Sisten ötürü Hiroşima yerine Fukuoka'ya inebilirdim. Hava düzeldi de sorunsuz gidebildim Hiroşima'ya.

Hiroşima-3

Hiroşima şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri THE SHARE HOTELS KIRO Hiroshima, ORIGAMINN 503 & 5 mins PeacePark, Hagoromocho bus stop 1 mins Near Peace Park. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Small Hotel - Hondori shopping arcade (3A), Small Hotel - Hondori shopping arcade (3L), ORIGAMINN 703 & 5 mins PeacePark gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Simple Stay Heiwakouenmae, The Evergreen Hostel, Guesthouse COCO Hiroshima (Female Only) tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hiroşima aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hiroşima Havaalanı  şehrin 70 km kadar dışında.

Hiroşima-4

Havaalanında anime kahramanları ile dolu çok tatlı halıları bile var =) Zaten Japonya'da anime her yerde =)

Hiroşima-5

Havaalanından şehre ulaşım ise otobüsle 1400 Yen. Çıkış kapısının hemen karşısından bilet alabilirsin. Otobüsler sizi tren istasyonuna bırakıyor.
Otobüsle ulaşım ise kolay ve galiba en ucuz yöntem. Tokyo, Kyoto ve Osaka gibi büyük şehirlerden buraya otobüs seferleri var. Otobüsler şehir merkezindeki bu yazının devamındaki haritada da işaretli olan otobüs terminalini kullanıyor. Siz de benim gibi budget-traveler iseniz kullanmaniz gereken otobüs şirketi Willer Express. Neden mi? Gerçekten konforlu ve ucuz da ondan.Elemanlar bildiğiniz şemsiye yapmışlar ışıktan etkilenmeyelim diye.

Hiroşima-6

Sundukları süper konforlu gece yolculuğu için şükranlarımı sunuyorum efenim. Willer Express'in web sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Lakin çok önemli bir noktayı da belirtmek lazım. Willer Express otobüs terminalini kullanmıyor. Otobüsler şehiriçi otobüs durağının yakınında zamanı geldiğinde yanaşıp yolcularını alıyor.  "Acaba gelir mi? Boşuna yanlış yerde mi bekliyoruz acep?" diye sorduğunuzu hayal ederek tam noktayı detaylı olarak anlatayım dedim.Otobüse bineceğiniz yer Google mapste de tam olarak burası.

Hiroşima-7

Başka bir fotoyla da Tatemachi tramvay istasyondaki yeşil sembollü banka binasının tam karşında Willer Express logosu olan yer.

Hiroşima-8

Eğer Tokyo'dan trenle gelmeyi düşüyorsanız tren biraz tuzluca şimdiden söyleyeyim. Fiyatlar için Japan Railways sitesine bakabilirsiniz.

HİROŞİMA'DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER - HİROŞİMA'DA GEZİLECEK YERLER
Dediğim gibi burası bir gün içinde gezilebilecek bir yer. Ben de kolaylık olsun diye orada karşılaşacağınız haritayı size getirdim. Tourist information centerdan aldım, kesinlikle gezmeniz gereken yerleri işaretledim sizin için.

Hiroşima-9

Barış Parkı Atom bombasının hemen patladığı yerin altında bulunan bölgeyi kapsıyor. Toplamda içinde 50'den fazla heykel ve anıt var. Hiroşima'da gezilecek yerler haritada işaretli olanlar ama bunlar dışında zamanınız varsa diğerlerine de gitmeye çalışın.

A-Dome Barış Parkının en önemli noktası. Burası bombanın yerden tam olarak 600 metre  yüksekte patladığı hypocenter noktasının hemen yakınında yer alıyor. Hypocenter ve A-Dome  arası 50-60 metre  kadar. A-Dome atom bombasından sonra iskelet olarak ayakta kalmış nadir yapılardan birisi.

Hiroşima-10

Hypocenter - Bombanın 600 metre  yüksekte patladığı nokta

Hiroşima-11

A-Dome
Şu anda Japonya'da atom bombasını gören nesil (Hibakusha-Survivors,Kurtulabilen İnsanlar) hala yaşıyor. Bu anıtı görmek Hibakusha nesli için çok kötü anıları hatırlatsa da, herşeye rağmen Japonya burayı gelecek kuşaklara ders olsun diye ayakta tutmaya karar vermiş. Çocuklar bu ruhla büyüyorlar. Biliyorlar ki çalışmazlarsa ülkeleri nice Hiroşimalar yaşayabilir.

Hiroşima-12

Anıtların hepsinin apayrı bir hikayesi var. Ama bu hikayelerden en çarpıcı olanı şüphesiz ki atom bombasından sağ olarak kurtulan ama sonrasında radyasyon nedeniyle hastalanan Sadako'nun hikâyesi.  Sadako Japonların ünlü geleneksel sanatlarından biri olan origami ile 1000 tane kağıttan kuğu yaparsa iyileşeceğine inanmış ve hayatı boyunca 1000'den çok daha fazla kuğu yapmış.

Hiroşima-13

Maalesef sonrasında hayatını kaybetmiş. Japonya'nin dört bir yanından her yıl Sadako'nun anısına birçok kuğu yapılıp buraya yollanıyor.

Hiroşima-14

Hiroşima-15

Tourist Information Center'da da küçük çocukların "Kuğu" yapması için bir alan oluşturulmuş.

Hiroşima-16

Diğer bir anıt İkinci Dünya Savaşı esnasında savaş esiri olan veya işçi olarak Hiroşima'da bulunan Koreli ve Çinlileri anmak için yapılmış.

Hiroşima-17

Barış meşalesi, dünyada tüm atom silahları yok olana kadar  yanacak.

Hiroşima-18

Hiroşima-19

Barış Parkında bulunan Barış müzesi ise kesinlikle gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden birisi. Atom bombasının yıkıcılığını ve etkilerini en iyi anlayabileceğiniz yer burası. Burayı gezdikten sonra atom bombası kullanılmasının ne kadar zalimce bir şey olduğunu görecek ve Nazım'a hak vereceksiniz.

Hiroşima-20

Hiroşima-21

Hiroşima-22

Hiroşima-23

Barış kapıları müzenin hemen arka kısmında yer alıyor. Toplam 10 adet kapı var. Bunlardan 9'u Dante'nin İlahi Komedyasındaki Cehennemin 9 katını, 1'i de Atom Bombasının yarattığı cehennemi ifade ediyor. Yine aynı bölgede bulunan Barış çanını ve kızını atom bombasının atılmasından 30 dk. sonra başlayan radyasyon, kül ve çamur içeren siyah yağmurdan korumaya çalışan anne heykelini de görmeyi unutmayın.

Hiroşima-24

Barış parkını bitirdikten sonra oraya yürüme mesafesinde olan Hiroşima Kalesini görebilirsiniz.

Hiroşima-25

Hiroşima-26

Ayrıca  Japonya'da çılgınlık olan Pokemon Dünyası şubelerinden birisi de Sogo alışveriş merkezinin 6. katında yer alıyor. Bakmak isterseniz çok eğlenceli.

Hiroşima-27

Bu arkadaşlar biraz tanıdık geldi mi sizlere? =)

Hiroşima-28

Ve Okonomi-mura'den bahsetmezsek olmaz. Burası Okinawa bölgesinin ünlü yemeği olan Okonomiyaki satan minik dükkanların olduğu bir bina. Ve Okonomiyakinin en lezzetlisini de burda yiyebilirsiniz. A-Dome ve şehrin ana alışveriş caddesi olan Hondori'ye çok yakın.Burayı bulması da biraz zor diye sizin için yukarıdaki haritada işaretledim.Aşağıdaki fotoğrafta da girişi yer alıyor.

Hiroşima-29

Okonomiyaki’ye Japon pizzası denilebilir ama bence çok daha lezzetli ve doyurucu. Bu teyze gayet lezzetli yapıyor mesela.

Hiroşima-30,

Hiroşima-31

Hiroşima-32

Japonya ile ilgili diğer yazılara http://www.fulltimehedonist.com dan  ulaşabilirsiniz. 

Etiketler


Can Kazım Beyhan kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Can Kazım Beyhan

http://www.fulltimehedonist.com/ Belki de en zor işlerinden birisi insanin kendini tanımlaması, anlatması. Kısaca kendimi sürekli yeninin ve bilinmeyenin peşinde koşan bir gezgin, bir fotoğrafçı aslında bir hedonist olarak tanımlayabilirim. Aslında herşey 2003 yılında lisede okurken fotoğraf sanatı ile tanışmamla başladı. Fotoğraf çekerken...