Google+

KARMAŞA, PİZZA VE IL POSTİNO: NAPOLİ

358431 Ağu 2014Gezi Notu
SENİHA YILDIZSENİHA YILDIZGezgin31 Ağu 201435830 Yorum

Amalfi Kıyıları rotamızın başlangıç durağı olan Napoli'deyiz. Şehir içinde navigasyon cihazı olmadan gezmek akıl kârı değil. Bizim yoktu ve bol bol kaybolduk. Napoli denince ilk aklıma gelen şey; şehirdeki kargaşa… Sokakların pisliği, kalabalık ve trafiğin o kadar alışık olmamıza rağmen tahammül edilemezliği… Trafikte her an tetikte olmalısınız. Çünkü mobiletler çok acımasız, çarpıp gidiyor. Hele de kolunuzu camdan sarkıtmışsanız geçmiş olsun! Şehirde sağlam araba yok gibi. En hasarsız gördüğüm arabanın bile aynası koli bandıyla tutturulmuştu. Balkondan balkona gerilen iplere asılı çamaşırlar, karşılıklı sohbetler ve tüm balkonlarda yer alan sardunyalar aklımda kalan diğer görüntüler… Tüm bu kargaşaya rağmen enteresan bir çekiciliği de yok diyemem Napoli için...

Napoli

Bizim programımız şöyle bir Napoli'yi gezip, The Ancient Pizzeria Brandi'de margherita pizzamızı da yiyerek güzel ada Procida'ya gitmek idi. Margherita pizza bildiğiniz gibi İtalyan bayrağının kırmızı, beyaz, yeşil rengini temsil eden; domates, mozzarella ve fesleğenden oluşur. Nefistir. Bunun üzerine tatlı yemeğe Pasticceria Scaturchio'ya uğramak gerek. Burası da oldukça eski bir pastane, 1905 yılından beri hizmet vermekte. Bizim şambaba tatlısına benzeyen “baba” tatlısı meşhur burada.
 
Son olarak alışverişimizi de yapalım… Önce birer şişe limoncello alalım. Sonrasında ise şans ve para getirdiğine inanılan Napolili kukla tiyatrosu figürü Pulcinella’dan alalım. Ama Pulcinella’nın sırrı birinin size hediye etmesindeymiş, haberiniz olsun. Yedik, içtik, alışverişimizi de yaptık şimdi arabayı otoparka bırakıp Procida'ya geçme zamanı…

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Napoli-1

Napoli'den deniz otobüsüyle yarım saat süren bir yolculuktan sonra Procida'ya varıyorsunuz. Çok sevimli, küçücük bir ada burası. Yazın sokaklarda kalabalıktan yürünemiyormuş. Otelimiz La Casa Sul Mare; tavsiye edebilirim.
 
Procida Adası, Il Postino (http://www.imdb.com/title/tt0110877/) filminin çekildiği adadır ki ben o filmden keşfettim bu adayı. Marina Corricella'da Il Postino filminin geçtiği mekân olan La Locanda Del Postino'da akşam yemeği yedik. Yediklerimiz; sardalyalı spagetti, midyeli spagetti, deniz ürünlü spagetti ve karidesli spagetti idi. Hepsi birbirinden lezizdi.

Napoli şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Be Italian Capodimonte, Centraal Station B&B, Prêtáloger. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Boundless Housing 5, Garibaldi Holiday House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Casa Gentile A Speranzella, Canta Napoli Umberto I, 4 Seasons Apt in the City Center tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Napoli aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Napoli-2

Son olarak birkaç “olmazsa olmaz notu” ekleyelim ve yazımızı tamamlayalım:

  • Napoli yakınlarındaki bir diğer güzel ada Ischia Adası da keşfedilmeye değer. Procida'dan daha büyük bir ada. Zamanınız varsa kayda değer, fakat biz gidemedik.
  • Bu güzel adayı yaşadıktan sonra dönüşte Il Postino'yu seyredin ve anılarınızı canlandırın. Oldu olacak The Talented Mr. Ripley'i (http://www.imdb.com/title/tt0134119/) de seyredin o da Ischia Adası ve Procida'da geçiyor.
  • Margherita pizza yemeden ve bir Pulcinella hediyesi almadan Napoli'den ayrılmayın.
Napoli şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Napoli'den: Sorrento, Positano ve Amalfi Tam Gün Turu (90 €), Napoli: Geleneksel Ev Yapımı Makarna Pişirme Sınıfı (49 €), Napoli: 90 Dakika Segway Tour (50 €), Napoli Cruise Terminali'nden: Yarım Gün Pompeii Turu (350 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar