Kıvrıla Kıvrıla Bagdogra'dan Darjeling'e…

Bagdogra ile Darjeeling Town arası 90 km. Her 5 metrede 1 viraj olunca, bu yolu gitmek 5 saati buluyor. Yol çok keyifli, her yer çay bahçesi. En ufak toprak parçasına bile bir çay bitkisi dikmişler. Ne de olsa Darjeeling, dünyanın en kaliteli çaylarının üretildiği yer. Yıllık 10-11 milyon ton çay toplanıyor. Çaydan yıllık gelirleri ise 7,5 milyon dolarmış. Bu bize biraz düşük geldi açıkçası.

Yol üzerindeki ufak köyler oldukça düzenli. Bu ufak köylerde büyük reklam verenlerden Vodafone neredeyse tüm bakkal, berber gibi esnaf işyerlerinin üzerini kırmızıya boyayıp, kendi reklamını yapmış.

Miraj adı verilen kasabada bir mola verip, meşhur Darjeeling çaylarını tattık. Oldukça sert ama çok da lezzetli. Bu kasabada Miraj gölü adında ufak bir göl ve göl kenarında ufak bir lunapark var. Bu kasabalarda da renkli evler ve göle tepeden bakan büyük bir malikane yer alıyor.

Yolda bir yerde durduk. Bir çok araba da burada durmuş. Dağın tepesinde durduğumuz noktada, pek çok bakkaldan bozma dükkan var. Bunlar Duty Free mağazalarıymış. Nerenin mi? Hindistan-Nepal sınırının.

Bu sınır bölgesi çok orijinal bir yerdi. Ortada demirden bir zincir. Zincirin her iki tarafında da derme çatma 2 kulübe. Bu kulübelerden biri Nepal, diğeri Hindistan pasaport kontrol noktası. İki kulübenin arası 1 metre bile yok. Zincirin önünde bir tabelada; “Stop. Welcome to Nepal” yazıyor. Sınırdan araba ile geçenler, motorsikletle geçenler ve yürüyerek geçenler var.

Biz oraya ilk gittiğimizde zincir aşağıda duruyordu. Başında da bir polis. İzin isteyip, fotoğraf çektik. Ama biz bir kare ile kalmayıp, deklanşöre defalarca basınca ve kamera kaydı başlayınca, polis usulca zinciri kaldırdı. Biz de mesajı aldık ve aracımıza geri döndük.

Darjeeling Town’a normalde 4,5 saatte gitmemiz gerekirken, rehberimizin yol kenarı tuvalet molaları nedeniyle Darjeeling’e varışımız yaklaşık yarım saat sarktı. Her 20 km’de bir dur, yol kenarına tuvaleti yap, yola devam. Ve artık çayın ana vatanı Darjeeling’teyiz. Burda konaklayacaksanız dağ- bahçe manzaralı The Elgin Hotel ve ya Tathagata Farm otellerini tercih edebilirsiniz.

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.