Nefes Kesen Güzellik: Yosemite Ulusal Parkı

Kaliforniya’da Sierra Nevada Dağları’nın yükseklerinde yer alan Yosemite, etkileyici dağları ve kayalıkları, şelaleleri, sık alpin çayırları ve göz alıcı ağaçlarla dolu ormanlarıyla nefes kesici güzellikte bir bölgedir. Half Dome ve El Capitan isimleri buraya hiç gelmemiş kişiler için bile tuhaf biçimde tanıdıktır, çünkü fotoğrafçı Ansel Adams yaşamını vadiyi fotoğraflamaya vermiştir. 1890’da Ulusal Park ilan edilen Yosemite, Birleşik Devletler’deki en eski ulusal parklardan biridir.

Fotoğraf  Yosemite Ulusal Park 

Bölge kaya tırmanışı yapmak için bulunmaz bir yerdir. Half Dome’un pürüzsüz yüzeyi ve El Capitan’ın sivri uçlu granit yüzeyi deneyimli dağcılar için iddialı bir tırmanış olacaktır. Ancak Yosemite sadece iddialı olmakla kalmaz. Vadi tabanından görülen manzaralar inanılmaz güzelliktedir. Dünyanın en yüksek şelalelerinden biri olan Yosemite Şelalesi’nin üç çağlayanı toplam 740 m aşağı dökülür ve suların en yüksek olduğu mayıs ayında şelalenin sesi dehşet vericidir.


Fotoğraf

Yürüyüşler için vadinin en popüler alanlarından biri yüzlerce sekoya ağacının göğe yükseldiği, ziyaretçilerin kendilerini yanlarında ufacık hissettikleri Mariposa Grove’dur. Özellikle alpin bitkilerin coştuğu ilkbahar sonu ve yaz başında Tuolumne çayırları yürüyüş için mükemmel yerlerdir. Ama manzaralar her mevsim büyüleyici güzelliktedir.


Fotoğraf Glacier Point

Belki de bölgedeki en güzel manzara yazın ana vadiye arabayla bir saatlik mesafedeki Glacier Point’den izlenir. Kaya tırmanışı yanında yıl boyu yapacak çok sayıda etkinlik vardır. Bunlar arasında kayak, snowboard, balık avı, yürüyüş, rafting, ata binme, kuş gözleme, geceleri kamp alanlarında yıldız seyretme ve bisiklete binmeyi sayabiliriz. Bölge kaya ayıları, geyikler, vaşaklar, sarı karınlı marmotlar, iri boynuzlu koyunlar, çakallar, beyaz kuyruklu tavşanlar, dağ kunduzları, gri tilkiler, sansarlar ve altın mantolu yer sincaplarıyla zengin bir vahşi yaşama sahiptir. Kuşlar arasında benekli baykuşlar, steller alakargaları, pembe ispinozlar, büyük gri baykuşlar, ak başlı ağaçkakanlar ve çakır kuşları göz alıcı güzelliktedir.

İster macera yaşamak için ister sadece muhteşem manzaraları izlemek için gidin, Yosemite kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.


Fotoğraf
 

Nedir: Dünyanın en muhteşem doğa alanlarından biri
Yosemite'ye Nasıl Gidilir: San Francisco ya da Fresno’dan karayoluyla
Ne Zaman Gidilir: Park yıl boyu açıktır, ancak kış aylarında bazı yollar kapanır. Şelalelerin en güzel olduğu ay mayıstır.
En Yakın Yerleşim Yeri: Mariposa 70 km
Bilmeniz Gerekenler: Kara ayılar çölde beslenir. Bu yüzden kokuyu almamaları için yiyeceklerin güvenli bir yerde kapalı tutulması gerekir.Tanıtıcı Video: https://youtu.be/PdCylcA_c40