Google+

Arama formu

PATMOS ADASI İÇİN İPUÇLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi handeazap tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Patmos (Batnaz), 12 Adalar diye geçen Yunan Adaları'ndan biri. Çok sevimli bir ada olan Patmos, Bodrum'dan feribotla yaklaşık üç saat sürüyor. Bodrum'dan Kos'a kırk dakika yolculuk yapıp oradan diğer feribota geçerek yolu tamamladık. Adaya ben iki gün ayırdım dolu dolu gezip keyif yapma zamanım oldu. Gecesini yaşadım, araba kiralayıp koylarını gezdim, sokaklarını keşfettim.

Patmos

Patmos-1

Patmos-2

Patmos-3

Patmos şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Manos House in Chora, Mathios Studios, En Patmo Holiday Home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Allotina Houses, Eirinaki House, Petra Hotel & Suites gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dominik apartment, Yvonni Studios, Studios Fotini Strata tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Patmos aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

"Patmos'ta nerede kalalım?", derseniz, benim kaldığım otel Skala merkezde Blue Bay Hotel temiz sevimli bir otel. Çarşıya, sahile yürüme mesafesinde. Kahvaltısı da gayet güzeldi, iki gece kaldığım otelden memnun ayrıldım. Çok lüks bir beklentiniz yoksa siz de memnun kalırsınız. Yok benim otelim daha konforlu olsun derseniz adanın beş yıldızlı oteli olan Patmos Aktis Oteli tercih edebilirsiniz, merkeze 20 dakika uzakdaki Grikos Koyu'nda bulunuyor. Benim gezerken beğendiğim bir diğer otel ise üç yıldızlı otel olan Patmos Paradıse Otel. Bu otel de merkeze yakın sayılır, arabayla on dakika uzaklıktaki Kambos Koyu'nda.

Adanın Chora şehrinde bulunan Aziz Yuhanna Manastırı (St. John The Theologian Manastırı diye de geçer) Hristiyanların yedi hac yerinden biri olduğu için ada sık sık ziyaretçi akınına uğruyor. Bu yüzden ada İncil'de "kutsal ada" olarak geçiyor.

Feribottan Skala denen şehrine iniliyor. İnince solunuzda kalan tepede manastır bulunuyor bu şehrin adı Chora, Chora'da yaklaşık bin kişi yaşıyor. Adanın toplam nüfüsu ise üç bin.

Patmos-4

Manastırdan çıkınca Chora'nın ara sokaklarını kesfedin çok güzel. Gezerken bir fırın göreceksiniz zaten kokuları dışarıyı sarmış olacak. Kokuyu takip edin, içeride çok güzel ürünler var alabilirsiniz. Biraz daha gidince teraslı kafe var, terasta bir mola verip kahve içebilirsiniz; ben içtim manzaraya karşı güzel oldu.
Chora meydanda bir kaç kafe ,taverna da bulunuyor buraları da tercih edebilirsiniz.

"Patmos'ta nerede yemek yenir?" sorusunun cevabına gelince: Ben Skala'da denize sıfır olan Tzivaeri Taverna'yı tercih ettim. İskeleden ininca sağa yürüyün göreceksiniz. Deniz kenarındaki masalarda oturduk, denize girip nefis Yunan yemeklerini tattık sonrada kahvemizi içtik. Mekânda deniz için ücret alınmıyor ne yer içerseniz onu ödüyorsunuz. Yaklaşık iki üç saat burada geçirdik keyif yaptık. Çarşı içindeki kafelerde de oturup bir şeyler içmeniz yemeniz  mümkün. Et eşliğinde şarap isteyenlere ise Skala merkezdeki Loukas Restaurant'ı tavsiye ederim, ev şarabı nefis porsiyonları büyük fiyatlar makul, çalışanlar ilgili.

Aşağıdaki fotoğraf Tzivaeri Taverna'dan :

Patmos-5

Deniz ürünleri çok güzel olduğu gibi özellikle ekmeğini tatmalısınız. Pizza da tavsiye ederim burada. Yunanistan'a gitmişken tadabileceğiniz diğer lezzetler ise Saganaki, Kalamar, Greeksalad, kabak kızartması. Yunanistan'da mutlaka kalamar ve ahtapot yemelisiniz.

Patmos-6

İçki içmeyi seviyorsanız bira olarak fix ve mythos, rakıseverlere barbayanni blue, daha hafif olsun derseniz barbayanni green tavsiye ederim. Tabii şarapseverler de adada güzel şaraplar bulabilirler.

Patmos'tan hediyelik eşya almak isterseniz alışveriş yapmak isterseniz Skala çarşısı çok güzel. Butikler, mağazalar hep burada. Yunan adalarını, yemeklerini ve müziklerini siz de benim gibi seviyorsanız Patmos Adası tam size göre. Schengen vizeniz varsa mutlaka ziyaret edip adanın tadını çıkarın. Keyifli geziler dilerim.

Etiketler

gezgincagla kullanıcısının resmi
gezgincagla
Pzt, 10/16/2017 - 19:59
Diğer Yunan adalarının yanında birz daha sönük de kalsa, benim gibi diğer tüm adalara gittiyseniz tavsiye ederim :)