Google+

Patmos

Patmos - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12.2℃
 • Nisweather-icon15.6℃
 • Mayweather-icon18.9℃
 • Hazweather-icon23.3℃
 • Temweather-icon27.2℃
 • Ağuweather-icon27.2℃
 • Eylweather-icon23.9℃
 • Ekiweather-icon18.9℃
 • Kasweather-icon13.9℃
 • Araweather-icon11.1℃
  Nüfus: 3,047  / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

patmos-pictures-23.jpg

Patmos, Ege denizinde yer alan küçük bir Yunan adasıdır. İncil’in Vahiyler kısmının yazıldığı ada olarak hem Ortodoks hem de Katolik cemaati açısından önemli bir adadır.

Tüm 12 Ada’nın en kuzeyde yer alanı olan Patmos adasının en büyük şehirleri Chora ve Skala’dır. Chora şehri adanın baş şehridir, Skala ise ana liman şehridir.

Diğer yerleşimler Grikou ve Kampos şehirleridir. Patmos adasında yaşayanlar Ortodoks mezhebine bağlıdır. İncil’in Vahiyler bölümünde adı zikredilen Patmos, Aziz Yuhanna’ya bu adada Hz. İsa’nın görünmüş olduğu mitiyle meşhurdur. Hristiyan kültüründeki yeri sebebiyle Patmos adası her zaman Hristiyan inancına sahip kişilerin en önemli hac destinasyonlarından biri olmuştur. 1999 yılında adanın tarihi merkezi olan Chora, Aziz Yuhanna Manastırı ve Kıyamet Mağarası UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=GefFpVgo_Ec

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kristal gibi denizi, temiz kumu ve uzun plajlarıyla Patmos, Yunanistan’ın en popüler tatil bölgelerinden biridir. Bozulmamış mimarisiyle dar sokakları arasında dolaşmak da keyif verir.

 Aziz Yuhanna Manastırı

1921 Eki 2016Gezilecek Yerler

Aziz Yuhanna Manastırı

 Aziz Yuhanna Manastırı

Bu muhteşem 11. yüzyıl manastırı halen aktif olarak dini eğitim faaliyetlerini sürdürmekte olduğu için sadece küçük bir kısmı ziyaretçilere açıktır. Maalesef turistler günlük duaya kabul edilmemektedir. İbadet saati gece 3’tür.

-

Patmos lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz EleniHouses, Allotina Houses, Villa Patmos Netia. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Chora Patmos, Villa Thecla gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Patmos Chora Villas 1 &2, Villa Santa Anna, Villas in Patmos otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Patmos aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Monastery of the Apocalypse

1921 Eki 2016Gezilecek Yerler

Monastery of the Apocalypse

Kıyamet Manastırı, Kıyamet Mağarası adı verilen mağaranın içinde yer alan, Aziz Yuhanna’nın içinde inzivaya çekildiği ve vahiyler aldığı yerdir. Bu mağaranın üzerine inşa edilmiş olan manastır her yıl yüzlerce ziyaretçi almaktadır.

-

Zoodohos Pigi Kutsal Manastırı

221 Eki 2016Gezilecek Yerler

Zoodohos Pigi Kutsal Manastırı

Bu eski manastırın içinde zengin bir miras vardır. Atina başpiskoposu II. Iakovos manastırın kurulu olduğu alanda bir mucizeye şahit olduktan sonra bu manastırı kurmuştur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tüm 12 Ada’nın en kuzeyinde yer alanı olan Patmos, Türkiye’nin Ege açıklarında yer alır.

Geolocation

Akdeniz iklimi etkisinde olan Patmos’ta en düşük sıcaklıklar kış aylarında 3,5-19 derece, en yüksek sıcaklıklar ise yaz aylarında 23-38 derece arasında seyreder. Her mevsim ziyaret edilebilen bir bölge olmasına rağmen, turistik sezon temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda hava sıcak, plajlar kalabalık olabilir. Mayıs başından haziran sonuna kadarki dönemde sıcaklık bunaltmaz ve akşamüzerleri serindir. Bu aylarda deniz soğuk olabilir. Eylül ve ekim aylarında da iklim bahar aylarındaki gibidir.

Patmos Adası’nda havalimanı bulunmamaktadır. Adaya gitmek için en ideal yol elbette deniz yolu olacaktır. Adaya ulaşımda iki alternatif söz konusudur. İlki uçakla Atina’ya gitmek ve ardından Piraeus Limanı’ndan yaklaşık 8 saatlik bir deniz yolculuğu ile adaya varmaktır. İkinci seçenek ise Bodrum Havalimanı’na gitmek ardından Bodrum Limanı’ndan 40 dakikalık bir deniz yolculuğu ile önce Kos Adası’na ardından yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculukla Patmos’a ulaşmaktır.

Patmos’ta 1, 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde, apart otellerde, kiralık daire ve kiralık villalarda konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

Patmos onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Patmos Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Patmos Otelleri

En Uygun Fiyatlı Patmos Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Patmos Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Patmos Otelleri

56-3994758-14397965219-22d1ea6456-k.jpg

Adada işleyen toplu taşıma, otobüs ağırlıklıdır. Taksi de bulunmakla beraber taksimetre yerine sabit fiyata anlaşmak eğilimindedirler, dolayısıyla kullanmanız pek tavsiye edilmez. Fakat adayı yürüyerek ya da bisikletle dolaşmak çok daha keyifli olacaktır. Diğer adalara günlük feribot seferleri vardır.

greek-food-rice-ball-cylinder-shrimp-meat-lemon-plate-1920x1200.jpg

Patmos’ta yemekler; deniz ürünleri, taze balık ve Akdeniz mutfağı ekseninde dönmektedir. Plaj ve kamp alanlarındaki yemekler atıştırmalıklarla sınırlı olsa da, Patmos restoranlarında en güzel Yunan yemeklerini ve en taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Mezedopoleio Tzivaeri Taverna: Deniz mahsullerinden oluşan menüsünde eşsiz Yunan mezelerini de barındıran mekân Yunan mutfağının sihirbazı denen Yanni ustanın ellerinden çıkan lezzetleriyle Patmos’un en popüler adreslerindendir.

Trehantiri Taverna: Taze deniz mahsulleriyle Patmos’un sevilen mekânlarından Trehantiri Taverna büyük porsiyonlarıyla da ziyaretçilerini tatmin etmektedir. Mekâna gitmeye karar verirseniz önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Benetos: Akdeniz ve Yunan mutfağına özgü geleneksel lezzetleri füzyon mutfağı ile birleştiren mekân rafine bir deneyim arayışında olanlarıkesinlikle tatmin ediyor.Merkeze 5 dakika uzaklıktaki mekânın bir diğer özelliği ise eşsiz deniz manzarası.

Diğer restoranlar: Vaggelis, Tzivaeri, Loza, Jimmy’s Balcony, Pantelis, Leonidas, Chiliomodi, Lambi Fish Tavern.

Bahşiş

Patmos restoranlarında ve tavernalarında bahşiş hesaba dahil edilir. Buna rağmen burada adet, ayrıca hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakmaktır.

Patmos’ta gece hayatı denince akla ilk önce tavernalar gelir. Erken saatlerde restoran olarak hizmet veren mekânların çoğunda belli bir saatte canlı müzik başlar. Geleneksel Yunan şarkıları dinlenebilir. Bunun dışında tüm plajlarda gece yarısına kadar müzik yapan plaj barları mevcuttur.

Dini Müzik Festivali (Mayıs)

Halk Dansları Festivali (Eylül)

Patmos Uluslararası Film Festivali (Temmuz)

Patmos’taki dükkânlardan bölgede yetişen lezzetli ürünleri satın alabilirsiniz. Zeytin, zeytinyağı ve türlü peynirler bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında anı olarak götürmek isteyeceğiniz, Patmos’u hatırlatacak magnetler, fotoğraflar, kolye ya da bibloları pek çok dükkânda bulmak mümkündür. Şarap ve likör sevenler için de, yerel üretim yapan özel mağazalar bulunmaktadır.

Patmos (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Patmos şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,2867 Euro’dur.

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Patmos’un resmi dili Yunanca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

ATİNA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: VASSILEOS GHEORGIOU B'8 10674 ATHENS, GREECE

Telefon: 00 30 210 726 30 00

Faks: 00 30 210 722 95 97

embassy.athens@mfa.gov.tr

http://atina.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Yunanistan

RODOS BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: TURKISH CONSULATE GENERAL, IROON POLYTECHNIOU 10-12, 85100 RHODES

Telefon: 00 30 2241 023 3 62, 0030 22410 23595

Faks: 00 30 2241 027472

consulate.rhodes@mfa.gov.tr

http://rodos.bk.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: iMidilli (Lesvos), Limni(Limnos), Sakız (Chios), Sisam (Samos) ve Onikiada Rodos (Rhodes), Herke (Chalki), Piskopi (tilos), Sömbeki(Simi), İncirli (Nisiros) İstanköy (Kos,) Kilimli (Kalimnos), leros (Leros), Patmos(Patmos), Lipsi (Lipsos), Astimpalya(Astipalea), Kerpe(Karpathos), Meis(Kastellorizo), Kaşot (Kasos)

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Temiz Pazartesi

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Yortusu

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 199

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Patmos’a girmek için Yunanistan Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.