Patmos Nerededir?

Tüm 12 Ada’nın en kuzeyinde yer alanı olan Patmos, Türkiye’nin Ege açıklarında yer alır.

 Patmos'a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi etkisinde olan Patmos’ta en düşük sıcaklıklar kış aylarında 3,5-19 derece, en yüksek sıcaklıklar ise yaz aylarında 23-38 derece arasında seyreder. Her mevsim ziyaret edilebilen bir bölge olmasına rağmen, turistik sezon temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda hava sıcak, plajlar kalabalık olabilir. Mayıs başından haziran sonuna kadarki dönemde sıcaklık bunaltmaz ve akşamüzerleri serindir. Bu aylarda deniz soğuk olabilir. Eylül ve ekim aylarında da iklim bahar aylarındaki gibidir.

Patmos’a Nasıl Gidilir?

Patmos Adası’nda havalimanı bulunmamaktadır. Adaya gitmek için en ideal yol elbette deniz yolu olacaktır. Adaya ulaşımda iki alternatif söz konusudur. İlki uçakla Atina’ya gitmek ve ardından Piraeus Limanı’ndan yaklaşık 8 saatlik bir deniz yolculuğu ile adaya varmaktır. İkinci seçenek ise Bodrum Havalimanı’na gitmek ardından Bodrum Limanı’ndan 40 dakikalık bir deniz yolculuğu ile önce Kos Adası’na ardından yaklaşık 2 buçuk saatlik bir yolculukla Patmos’a ulaşmaktır.

Patmos’ta Nerede Kalmalı?

Patmos’ta 1, 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde, butik otellerde, apart otellerde, kiralık daire ve kiralık villalarda konaklayabilirsiniz. Otel fiyatları, sunulan imkânlara ve bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

 Patmos Şehir İçi Ulaşım

56-3994758-14397965219-22d1ea6456-k.jpg

Adada işleyen toplu taşıma, otobüs ağırlıklıdır. Taksi de bulunmakla beraber taksimetre yerine sabit fiyata anlaşmak eğilimindedirler, dolayısıyla kullanmanız pek tavsiye edilmez. Fakat adayı yürüyerek ya da bisikletle dolaşmak çok daha keyifli olacaktır. Diğer adalara günlük feribot seferleri vardır.

Patmos Mutfağı

greek-food-rice-ball-cylinder-shrimp-meat-lemon-plate-1920x1200.jpg

Patmos’ta yemekler; deniz ürünleri, taze balık ve Akdeniz mutfağı ekseninde dönmektedir. Plaj ve kamp alanlarındaki yemekler atıştırmalıklarla sınırlı olsa da, Patmos restoranlarında en güzelYunan yemeklerini ve en taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Mezedopoleio Tzivaeri Taverna: Deniz mahsullerinden oluşan menüsünde eşsiz Yunan mezelerini de barındıran mekân Yunan mutfağının sihirbazı denen Yanni ustanın ellerinden çıkan lezzetleriyle Patmos’un en popüler adreslerindendir.

Trehantiri Taverna: Taze deniz mahsulleriyle Patmos’un sevilen mekânlarından Trehantiri Taverna büyük porsiyonlarıyla da ziyaretçilerini tatmin etmektedir. Mekâna gitmeye karar verirseniz önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Benetos: Akdeniz ve Yunan mutfağına özgü geleneksel lezzetleri füzyon mutfağı ile birleştiren mekân rafine bir deneyim arayışında olanlarıkesinlikle tatmin ediyor.Merkeze 5 dakika uzaklıktaki mekânın bir diğer özelliği ise eşsiz deniz manzarası.

Diğer restoranlar: Vaggelis, Tzivaeri, Loza, Jimmy’s Balcony, Pantelis, Leonidas, Chiliomodi, Lambi Fish Tavern.

Bahşiş

Patmos restoranlarında ve tavernalarında bahşiş hesaba dahil edilir. Buna rağmen burada adet, ayrıca hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakmaktır.

Patmos Gece Hayatı

Patmos’ta gece hayatı denince akla ilk önce tavernalar gelir. Erken saatlerde restoran olarak hizmet veren mekânların çoğunda belli bir saatte canlı müzik başlar. Geleneksel Yunan şarkıları dinlenebilir. Bunun dışında tüm plajlarda gece yarısına kadar müzik yapan plaj barları mevcuttur.

Patmos Festivaller

Dini Müzik Festivali (Mayıs)

Halk Dansları Festivali (Eylül)

Patmos Uluslararası Film Festivali (Temmuz)

Patmos’ta Alışveriş

Patmos’taki dükkânlardan bölgede yetişen lezzetli ürünleri satın alabilirsiniz. Zeytin, zeytinyağı ve türlü peynirler bunlardan bazılarıdır. Bunun dışında anı olarak götürmek isteyeceğiniz, Patmos’u hatırlatacak magnetler, fotoğraflar, kolye ya da bibloları pek çok dükkânda bulmak mümkündür. Şarap ve likör sevenler için de, yerel üretim yapan özel mağazalar bulunmaktadır.

Patmos Para Birimi

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Patmos şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 3,2867 Euro’dur.

Patmos Resmi Dili

Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Patmos’un resmi dili Yunanca’dır. İngilizce de yaygın olarak kullanılır.

Patmos Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Aydınlanma Günü – Acı Su Yortusu (6 Ocak)

Temiz Pazartesi

Bağımsızlık Günü (25 Mart)

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı / Mayıs Günü (1 Mayıs)

Kutsal Ruh Yortusu

Meryem’in Göğe Kabulü (15 Ağustos)

Ochi-Hayır Günü (28 Ekim)

Noel (25-26 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Patmos Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Patmos’a girmek için Yunanistan Konsolosluğu’ndan Schengen vizesi alması gerekmektedir.

Patmos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 10oC
  • Mar 12.2oC
  • Nis 15.6oC
  • May 18.9oC
  • Haz 23.3oC
  • Tem 27.2oC
  • Agu 27.2oC
  • Eyl 23.9oC
  • Eki 18.9oC
  • Kas 13.9oC
  • Ara 11.1oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 3,047  / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün