Google+

Arama formu

TİRAN HAKKINDA KISA BİLGİLER

Bu yazı Gezimanya üyesi Sedat Ayoğlu tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Arnavutluk’a giderken aklımda birkaç soru işareti vardı. Belki sizler de duymuşsunuzdur Arnavutluk’ta mafya olduğu, hırsızlık olaylarının çok sık görüldüğü ,güvenlik zaafiyetinin olduğu Arnavutluk’a gitmek isteyen insanlar tarafından çok sık konuşuluyor. Hatta Karadağ Podgorica Otogarı'ndan Kosova’ya geçerken Fransız otostopçu gezgin ile sohbet esnasında burası hakkında kötü bilgiler duyduğu için sadece Arnavutluk’a otobüs ile geçtiğini öğrendim. Benim de Arnavutluk’a geçmeden önce biraz şüphelerim olduğu için Kosova Otogarı'nda sohbet esnasında Türkçe bilen birisinden bilgileri aldım.

Tiran

Arnavutluk'ta mafyalar var mı?
Evet, Türkiye’de ve diğer ülkelerde olduğu gibi var. Ama bu sizin gözünüzü asla korkutmasın. Mafyanın bizim gibi gezginlerle ne işi olabilir ki?

Arnavutluk'ta hırsızlık olayları
Hırsızlık olur ya da olmaz, bunun garantisini kimse veremez. Tiran şehrinde gece biraz gezdim herhangi bir olayla karşılaşmadım.

Tiran bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

** Arnavutluk Kukes şehrinde hem mafyaların hem de hırsızların var olduğu net bilgisini verebilirim.

Tiran şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Angie's SHARED VILLA güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury apartment in Tirana city center, Melina's House, "Traveler Place" @ Tirana city centre. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Rruga Xhavit Shyqyri Demneri, B Hotel Center, Urban Rooms gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Zig Zag Hostel, The English Hostel, All Stars Hostel in Tiranë tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tiran aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tiran'a nasıl gidilir?
Kosova Prizren’den 10 Euro karşılığında Arnavutluk Tiran’a 2 ya da 2,5 saatte geçtim. Kosova ile Tiran aynı bayrağı kullanıyor, ikisi kardeş şehir sayılır. Bu yüzden Kosova’dan Tiran’a geçerken herhangi bir pasaport kontolü yok, minibüs muavini pasaportları toplayıp herkesin adını kağıda yazıyor, hepsi bu. Kosova’dan Tiran’a bazı minibüsler var. Kosova Otogarı'nda bazı seyahat firmaları özel taksileri ile ücretsiz olarak sizi Kosova otobanına götürüyor, oradan minibüs ile Tirana’a geçebilirsiniz. Kosova otogarında otobüsler belli saatlerde Tiran’a geçiyor. Kosova Otogarı çok çok küçük bir yer, hatta vezneler kapalı; biletleri dışarıda seyahat firmalarından temin edebilirsiniz.

Tiran-1

Tiren şehir merkezi hakkında
Tiran Arnavutluk’un en büyük şehri olmakla birlikte bu ülkenin başkentidir. Tiran Otogarı'na varıp, şehir merkezine doğru yürürken Tiran şehrindeki binaların yüksekliği ve yol kenarındaki onlarca hatta yüzlerce seyahat firmaları dikkatimi çekti. Tiran Otogarı şehir merkezine yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde taksiye binmenize gerek yok.

Tiran'da Gezilecek Yerler
Tiran’da gezilecek yerlerin hepsini yarım saatte bitirebilirsiniz.

  • Ulusal Tarih Müzesi
  • Skandenberg Meydanı
  • Ethem Efendi Camii
  • Saat Kulesi
  • Opera
  • Piramida

Tiran-2

Hostel’i aramaya çalışırken, (ben daha öncesinde hostel rezervasyonu yapmadım. Bir önceki şehirden ayrılmadan önce en ucuz hostelleri bulup harita ekran görüntüsü alıyordum, daha sonra o şehre gittiğim zaman hostel şehire yakın mı uzak mı; içeride mutfak ve bahçe var mı, önce bunları kendi gözümle görüp daha sonra beğenirsem orada para ödüyordum) aslında farkında olmadan Tiran şehrini gezip bitirmişim bile. Açıkcası ben Tiran’ı pek sevemedim. Hostele yerleşip şehir merkezini yaklaşık bir saatte bitirip ertesi gün Mostar’a nasıl geçerim diye seyahat firmalarını araştırmaya başladım.

Durres
Durres’e gitmedim. Oranın yerli halkından öğrendiğim kadarıyla, Durres şehri deniz kenarında olmasına rağmen herhangi bir sahil ya da güzellik olmayacağını öğrenince boşa zaman kaybı yaratmak istemedim. Hem de Karadağ Sea Dance Festival’de hem yağmur hem soğukta kaldığım için Kosova’da hasta oldum ve buraya gidecek hevesim de yoktu.

Arnavutluk'ta ne yenir?
Arnavut ciğeri… Arnavutluk’a geçmeden saaatlerce hayalini kurduğum Arnavut ciğerini maalesef şehir merkezinde bulamadım. Eğer şehir merkezinde Arnavut ciğeri yiyen arkadaşlar varsa lütfen yazsın… Tiran’da birkaç dönerciye uğradım ama domuz eti olduğu için marketten bisküvi ve abur cubur ile karnımı doyurup hostele geçtim.

Tiran-3
 


Sedat Ayoğlu kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Sedat Ayoğlu

GECEKONDU'DAN DÜNYA'YA..Tek başına dünya turu hayalleri olan çılgın gezgin..