Vatikan Müzesi tam 1 gün ayırdığınızda layığıyla gezilecek bir yer. İçinde sayısız galeri ve sayısız medeniyetten eser, tüm bunların sonunda ise muhteşem Sistine Şapeli var. Buraya gitmek için bir gün önceden Vatikan'dan bilet almanız mümkün, eğer önceden bilet almak istemezseniz dikkat edilmesi gereken nokta buranın saat 4'e kadar açık olduğu. Erken alınmış bir biletiniz yoksa uzun sayılabilecek ama hızlıca biten bir sıra bekliyorsunuz, içeri girip merdivenleri takip ettiğinizde -ki muhtemelen yine bir sıra göreceksiniz- biletinizi kişi başı 16 Euro'ya alıp maceraya başlıyorsunuz.

Tabelaları takip ederseniz yolun kısa ve uzun olarak ayrıldığını göreceksiniz kısa yol doğrudan Sistine Şapeli'ne giderken uzun yol aradaki tüm galerileri dolaşmanızı sağlıyor. Bence her bir galeri ayrı bir hikaye bir yerde mumyalara bakıyorken yarım saat sonra tabloları seyrediyorsunuz içerideki zenginliği kelimelere sığdırmak gerçekten zor. Fotoğraflarla örneklemek gerekirse durum şöyle:

Bunu çekiyorken hiç eğlenmediğimi söylemeliyim hatta mumyalı kısım çabucak geçsin diye başka şeylerle ilgilendim :)

Bunlar da ismi çok tanıdık ama şu an hatırlayamadığım kimselerdi.

Çok net söyleyebilirim ki burada geziyorken bazen tavanlara bakmaktan yerdeki şeyleri unutacaksınız. Bence tavan işlemeleri muhteşemdi.

Burası sanki her santimi sanat dolu olsun diye yapılmış. İçeride geziyorken hele de bu işlemelerin arasında dolaşıyorken zaman kavramını unutmak gayet mümkün. Galeriler arasında devam ediyorken kocaman bir avlu göreceksiniz burası bende yolu yarıladığımız hissi yaratmıştı. Bu bahçeden müzenin görünüşü şöyle:

Burada oturup soluklanabileceğiniz bir kafe var biz yapmadık ama güzel bir seçenek olabilir. Kaldığımız yerden devam ediyoruz ben Sistine'ye odaklanmış durumdayım doğrusu, karşıma ne çıkacağı konusunda da çok fikrim yoktu hatta bir gün önce bir görevliye sorana dek şapelin müzenin bir parçası olduğunu bile bilmiyordum.

Öğrendikçe daha cazip geldi ve normalde Napoli planı yaptığımız bu günü şapele ayırmaya karar verdik. Bahçeye çıktığımız yere geri dönüyoruz şapele yaklaştıkça medeniyetlere ait eserleri geride bırakıp tabloların ve modern eserlerin olduğu galerilerden geçiyoruz. Burada tamamen rastgele bakıp aaa Salvador Dali'ninmiş dediğim tablolardan bir kaçı,

Muhtemelen daha önemli eserlerde vardır ancak itiraf etmeliyim tablo işi pek ilgimi çekmiyor o yüzden bunlar bile hoş bir tesadüf benim için. Bunlarıda gördükten sonra Sistine'ye iyice yaklaştık o anki merakımı anlatmaya kelimeler yetmez herhalde. Kapısından adım attık ve iyi ki buraya gelmişiz dedik. İnsanın şu manzarayı görüp hayran kalmaması imkansız,

Burası bir şapel olmaktan öte bir şaheser. Buradan önce Davut heykelini görüp Michelangelo'ya hayran kalmıştım ki bununla birlikte hayranlığım katlandı. Yolunuz düşerse bir köşeye oturun ve her yeri zihninize kazıyın. İçeriye dair notlar vermek gerekirse içerisi gerçekten kalabalık, her yerde görevliler var ve en ufak gürültüde uyarıyorlar ve fotoğraf konusunda üç kez uyarı yiyip yine de uslanmamış biri olarak söyleyebilirim ki fotoğraf çekmek yasak bu konuda gayet ciddiler. Görüldüğü üzere ben uyarıları dinlemedim ve hiç pişman değilim.

Planlamaya gelince bence bir günü San Pietro'ya ve müzeye ayırabilirsiniz. Saat sınırı yüzünden önceliği müzeye verirseniz koştur koştur gezmek zorunda da kalmazsınız çünkü nereden baksanız burada 3 saate yakın vakit geçireceksiniz. Ben sora sora öğrendiğim için bildilendirmek isterim ki müzenin olduğu yerle San Pietro Meydanı'nın alakası yok tabelalarıda farketmezseniz bir süre boş gözlerle nerede bu diye bakınabilirsiniz. Bizim elimizde otelin verdiği harita vardı ve bu harita müzeyi göstermiyordu bu yüzden en garanti yol bir bilene sormak.

Dediğim gibi Napoli planından vazgeçip buraya geldik değdi mi Napoli'yi görmeden bir şey söyleyemem ama pişman olmadığımı çok net söyleyebilirim. Evime dönüp şu şapel nasıl birşeymiş desem ve internette bu fotoğrafları görsem dünya gözüyle gidip görmedim diye gerçekten üzülürdüm. Son derece etkileyici ve görmeden  dönülmemesi gereken bir yer şiddetle tavsiye ederim :)