Google+

Arama formu

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Adım Özgür Kaya Mutlu. 38 yaşındayım. Aslen Malatyalı olmakla birlikte baba mesleğinden dolayı çocukluğum çok farklı yerde geçti. Gezi öncesine kadar da son 20 yıldır İstanbul'da yaşıyordum.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”

Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir? Kendinizi bir “gezgin” olarak nasıl tanımlarsınız?
Gezmeyi, yürümeyi çok seven bir insanım ama kendimi macera ruhlu birisi olarak tanımlayamam. Yani anlık kararlar vererek gezen birisi değilim. Biraz iş hayatından gelen biraz da kişilikten kaynaklanan nedenlerle genelde planlı hareket eden bir yapım var. Gezgin ruhum belki biraz çocukluğumun farklı yerlerde geçmesinden dolayı bir yerlere çok bağlanamamaktan, devamlı hareket etme isteğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Dünya turu öncesi de gezilerimde de genelde tek bir yere gitmekten çok, mutlaka hareket edip her gün farklı yerler görebileceğim şekilde planlar yapardım. Ayrıca hiç turla gezdiğimi hatırlamıyorum. Mutlaka gideceğim yerleri kendim belirleyip vize, ulaşım, konaklama her şeyi kendim ayarlarım. Bu zaten geziden zevk aldığım aşamalardan birisi.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-1

İşinizden ayrılıp bir dünya turuna çıktığınızı okuduk blogunuzdan; peki bu süreç nasıl gelişti, hazırlık aşaması nasıldı, nasıl karar verdiniz?
Uzun sureli gezilerin yapılabileceği fikri ilk olarak Alim Erginoğlu’nun Bir Türk, Bir İngiliz ve Üç Kuruşluk Dünya isimli gezi kitabı ile aklımda yer etmişti. Geçirdiği bir rahatsızlık sonrasında İngiliz eşiyle 6 aylık bir Uzakdoğu Asya gezisini anlatıyordu. O geziyle uzun sureli ve sırt çantasıyla gayet hesaplı gezilerin yapılabileceğini öğrenmiştim. Sanırım ilk baskısı 2005 yılı idi ve ben de o yıl okumuştum. Ama pratik olarak bu geziyi yapmaya karar vermem 2012 yılında oldu. Uzun suredir çalışan birisi olarak hem iş hayatından hem de İstanbul’dan fazlaca yorulduğum ve gerçekten değişiklik aradığım bir dönemde her şeye bir süre ara verip en sevdiğim şeyi, dünyayı gezmeyi çok da geciktirmeden yapmaya karar verdim. Tabii ilk karar verdiğim “an”la hayata geçmesi tam 2 yılımı aldı. Madden ve manen hazırlanmam gerekiyordu. 20 yaşlarında riske ettiğiniz şeylerle 38 yaşında riske ettiğiniz şeyler aynı değil. Kurulu tüm düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla 2012 Eylül’de karar verdim 2014 Ağustos'ta hayata geçirdim.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-2

Dünya turunu tek başına mı gerçekleştiriyorsunuz?
Dünya turunu tek başıma gerçekleştiriyorum. Daha önce de çoğu gezimi tek başıma yaptım. Gezi tarzım daha çok hareket üzerine olduğundan herkesin sevebileceği çok kolay bir gezi olmuyor. Hem farklı şehirlere gidiyorum hem de yürümeyi seviyorum, doğal olarak biraz yorucu. Ayrıca kişilik olarak başkalarına bağlı olmaktan çok hoşlanmadığımdan özellikle dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim. Bana daha fazla esneklik verdiğini düşünüyorum. Ama aynı şeylerden zevk alan 2 kişinin paylaşımlarının da çok güzel olacağını tahmin edebiliyorum. Açıkçası bunu da yaşamak isterdim.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-3

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-4

Dünya turunuz kapsamında hangi ülkeleri gezdiniz? Planda daha nereler var?
Geziye başlayalı 4 ay oldu ama henüz 2. ülkemdeyim. Çünkü ABD’de yaklaşık 100 gün gibi biraz uzun sure kaldım. ABD’de 100 günde 3 şehir değiştirdim ama Meksika’da geçirdiğim 16 günde 6 şehir değiştirdim. Kendimi biraz gezinin başlarında hissediyorum. Öncelikle Orta Amerika ve Güney Amerika ülkelerini gezmeyi hedefliyorum.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-5

Rotanızı nasıl çiziyorsunuz, neye göre karar veriyorsunuz?
Gezinin iskeletini geziye başlamadan oluşturmuştum. Ama tam olarak buna sadık kalmak gibi bir niyetim yok tabii ki… Gelişen şartlara göre ya da yolda edineceğim bilgilere değişiklikler olabilir. Ama rotayı belirlerken birinci önceliğim bana en uzak gelen 2 önemli coğrafyayı, kültürü yani Latin Amerika ve Uzakdoğu ülkelerini ziyaret etmekti. Ayrıca ekonomik açıdan uygun ülkeler olması, mevsim şartlarının uygun olması gibi nedenler de önemli. Sadece ABD ve belki Japonya en pahalı ülkeler olacak.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-6

Gezip gördüğünüz ülkeler arasında sizi en çok etkileyen ve sevdiğiniz neresi oldu?
Açıkçası bu soruyu belki 5-6 ay sonra yanıtlamam daha doğru olurdu. Ama ABD'nin elbette farklı bir yeri ve diğer ülkelerle karşılaştırması hep olacak sanırım. Çünkü ABD iyi ve kötünün minimum olduğu, kuralların ve sistemin hemen tam olarak işlediği bir ülke. Ama hayat daha standart, daha tekdüze. Ama diğer ülkelerde ise hayat, insan ilişkileri çok daha dinamik, sokaklar çok canlı, farklılıklar hala çok baskın, bazen kendinizi geçmişte hissedebiliyorsunuz. Ancak bu ülkelerde de kötüyü ve iyiyi maksimum derecede yaşayabiliyorsunuz. Birisine bir adres sorduğunuzda size söylemeyi bırakın yolu farklı bile olsa gideceğiniz yere kadar size eşlik edebiliyorlar. Ama aynı zamanda güvenliğin daha düşük olduğu her zaman tetikte olmanız gereken ülkeler, Türkiye gibi. Ama şu ana kadar gezdiğim 9 şehir arasında en sevdiğim, şu an bulunduğun San Cristobol ve Patzcuaro oldu. Her ikisi de hem gerçek Meksikalıları hem de yakınlarındaki doğal güzellikleri görmek açısından çok uygun yerler.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-7

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-8

Söyleşi yanıtlarınızı Meksika’dan veriyorsunuz, sizin gözünüzden Meksika’yı dinleyebilir miyiz?
Meksika’ya gelirken elbette bir miktar çekincelerim vardı. Hatta ilk gün gece vakti şehir dışındaki havaalanından Guanajuato'ya gitmek için otostop yaptığımda korktuğumu itiraf etmem lazım. Ama zaman geçtikçe Meksikalılara çok ısındım. Özellikle küçük kasabadaki Meksikalıları bizim Anadolu insanlarına çok benzetiyorum. Geleneklerini büyük ölçüde hala yaşıyorlar, oldukça yardımseverler. Bizden farklı olarak kadınlar daha çok dışarıda ve sosyal yaşamın içindeler. Ayrıca burada hayat bizdekinden daha canlı. İnsanlar devamlı dışarıda ve devamlı etkinlikler var. Müzik, dans hayatın çok içinde.

Dünya turuna çıkmayı isteyen birçok gezgin var, bu gezginlere tavsiyeleriniz neler olur?
Aslında öncelikle belki bunu akıllarından bile geçirmeyen 20'li yaşlardaki gençlere tavsiyem var. San Diego'da kaldığım hastelde gönüllü usulü çalışan gençler vardı. Günde 4 saat 6 gün yatak ve yemek karşılığı çalışıyorlar. Hatta ben oradayken 18 yaşında Alman bir kız gelmişti. Liseyi bitirmiş üniversiteyi 1-2 yıl erteleyerek ABD’ye gelmiş. Burada 5-6 ay kalıp sonra Avustralya’ya gidip orda da bir süre kalıp Au Pair’lik yapacakmış. Ayrıca diğer çocuklar da 20-25 yaşlarındaydı. Bu deneyimlerin hiç bir üniversitenin veremeyeceği inanılmaz bir eğitim hayat tecrübesi olduğunu düşünüyorum. İngilizcesini geliştirecek, dünyanın değişik yerlerinden insanlarla tanışma şansını yakalayacak, her türlü işi yaparak kendini disipline edecek, kendini tanıma sansını yakalayacak ve 1-2 yıl sonra üniversiteye giderken ne istediğini bilerek ve muhtemelen daha sahiplenerek gidecek. Bunu üniversiteyi bitirdikten sonra da yapabilirler. Dolayısıyla 20’li yaşlardaki gençlerin bu tur fırsatları araştırmalarını ve hayata atılmadan bu tur tecrübeleri yaşamalarını öneririm. Dünya turu konusuna gelince bu daha farklı bir deneyim. Güzel görünmekle birlikte zorlukları, sürprizleri olan bir yolculuk. Dolayısıyla bu tür sürprizlere açık olmaları gerekir. Ayrıca mümkün olduğunca turist gibi değil gittikleri ülkelerdeki insanların şartlarını kullanarak orada yaşamaya çalışsınlar.

Özgür Kaya Mutlu: “Dünya turu gibi çok uzun sürecek bir gezide yalnız olmayı tercih ettim”-9

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blogunuzun adresini öğrenebilir miyiz?
Tabii ki, blog adresim: www.ozgurcedunya.com