25 Ülke Hakkında 25 İlginç Bilgi

Hapishanelerinde en çok insanın bulunduğu ülkeden, yollarını mercan ile kaplayanlara, en şişman ülkeden nüfus en genç ülkeye kadar 25 ülke hakkında 25 ilginç bilgi. 1.Parmaklıklar Ardında En Çok Kişinin Bulunduğu Ülke - ABD Amerika’da tam 2.2 milyon kişi parmaklıklar ardında. Amerika bu rakamla bu kulvarda birinciliğe oynuyor ve dünya nüfusunun toplam tutuklu sayısının %25’ini ihtiva ediyor. Amerika’yı 1.5 milyon kişi ile ikinci sırada Çin ve yaklaşık 87.000 kişiyle üçüncü sırada Rusya takip ediyor.

2.Dünyanın En Büyük Afyon Üreticisi - Afganistan Dünyadaki afyonun %95 gibi büyük bir kısmı Afganistan’da üretiliyor. Hatta Amerika’nın 10 yıldır burada süregelen etkisi dahi bu üretimi yavaşlatamamış durumda.

3.En Çok Oksijen Üreten Ülke - Rusya Sibirya dünya ormanlarının yaklaşık %25’ine ev sahipliği yapıyor. Bu alan ABD’den daha büyük bir alanı kaplıyor ve Rusya’yı en çok oksijenin üretildiği ülkeler arasında birinci yapıyor.

4.Barışın Uğramadığı Ülke – Somali Son üç yıldır Irak, barışın uğramadığı yer anlamında ilk sırada olmasına rağmen Global Peace Index’e göre bu yıl malesef Somali sırayı değiştiriyor. 

5.Çöl Ülkesi – Libya %99’u çöl ile kaplı olan ülke Libya. Burada bazı bölgeler yıllarca tek bir damla dahi yağmur görmüyorlar.

6.Eğitimli İnsanların Ülkesi – Kanada Kanada’da popülasyonun %50’si orta öğretimin üzerinde eğitim almış durumda buda en eğitimli insanların ülkesini doğal olarak Kanada yapıyor. Bunu %45 ile İsrail, %44 ile Japonya takip ediyor.

7.En Çok Dilin Konuşulduğu Ülke – Papua Yeni Gine İngilizce resmi dil olmasına rağmen toplumun sadece %1-2’si bunu konuşuyor. Papua Yeni Gine’de tam 820 dil konuşuluyor, buda dünyadaki dillerin %12’si demek oluyor.

8.Hiç Çiftliği Olmayan Ülke – Singapur Dünya üzerinde tarım faaliyeti yürütmeyen, yürütemeyen küçük ülkeler olabilir fakat Singapur büyüklüğü ile bunların arasından sıyrılıyor ve bu olmayan özelliği ile dikkat çekiyor.

9.Neredeyse Tamamen Ağaçsız Olan Ülke – Haiti Solda çorak ve çıplak görünen yer Haiti. Haiti’de ormanları o kadar başarılı şekilde yok etmişler ki uydu görüntülerinde Dominik Cumhuriyeti ile sınırları dahi belli olur duruma gelmiştir.

10.Neredeyse Tamamı Ormanlarla Kaplı Olan Ülke - Surinam Surinam’ın %91’i ormanlarla kaplı. Nüfusun yarım milyonluk bir kısmı sahil kesiminde, çok küçük bir kısmı ise iç bölgelerde yaşamını sürdürüyor.

11.New York City’nin Central Park’ından Küçük Olan Ülke – Monaco Aslında Vatikan Monaco’dan daha küçül bir yüzölçümüne sahip fakat Vatikan’da Monaco gibi yerleşik yaşayan bir nüfus olmadığı için bu özelliği Monaco kapıyor.

12.En Çok Vatandaşı Yurtdışında Yaşayan Ülke – Malta Tökezleyen ekonomi ve artan doğum oranlarından sonra Malta önemli ölçüde göç vermiştir. Bu sebepten bugün Malta’nın yerleşik vatandaşından çok yurtdışında yaşayan vatandaşı mevcut.

13.En Hızlı Azalan Nüfus - Ukrayna  Her yıl %0.8’lik bir doğal azalma eğrisi gösteren Ukrayna nüfusunun 2050 yılına kadar %30 azalması bekleniyor.

14.Her Anlamda Dünyanın En Çeşitli Ülkesi - Hindistan Nerdeyse her kategoride –kültürel, dinsel, ekonomik, iklimsel, ırksal ve etnik- farklılık içeren kümeleri barındıran ülke Hindistan.

15.En Genç Nüfusun olduğu Ülke - Nijer Bir ülkede genç nüfusun hesaplanmasında 15 yaş altında olma kıstası oldukça önemlidir. Nijer’in popülasyonunun neredeyse yarısı ergenlik döneminde olduğundan bu alanda birinciği kapıyor.

16.Üzerinde Hiç Nehir Bulunmayan Ülke – Suudi Arabistan  Oldukça garip gelebilir ama Suudi Arabistan topraklarında hiç akarsu bulunmuyor. Burada arıtılan sular ve rezervuar sistemleri önemli rol oynuyor.

17.Kişi Başına 350 Koyunun Düştüğü Yer – Falkland Adaları Falkland Adaları’nda 3.000 kişi ve yarım milyon koyun bulunuyor. Adanın geçim kaynağı ise tabii ki koyunlar ve yün ile ilgili bir takım işler.

18.En Şişman Popülasyona Sahip Olan Ülke – Nauru Nüfusun %95’inin şişman olması nedeniyle Nauru bu birinciliği uzun süre kimseye kaptırmayacak gibi duruyor. Batının fast food sektörüne selam olsun.

19.En Fazla Tanka Sahip Olan Ülke – Rusya Garip bir sınıflandırma olsa da dünya üzerinde ordusunda en çok tank(21.000) bulunduran ülke Rusya’dır. Rusya’yı 16.000(sayısı az olmasına rağmen üstün teknoloji ile donatılmış) ile ABD takip ediyor. 

20.Hemen Komşuya Kadar Gidip Geleceğim Diyemeyeceğiniz Ülke – Moğolistan Kilometrekare başına 4 kişinin düştüğü, dünya üzerinde nüfus yoğunluğunun en az olduğu ülke Moğolistan. Eğer bunu Hong Kong’un Mong Kon bölgesinin kilometrekare başına düşen 340.000 insan yoğunluğuyla karşılaştırırsanız olayı daha açık kavrayabilirsiniz.

21.En Çok Gölün Bulunduğu Ülke – Kanada 3 milyonun üzerinde göl Kanada’nın %9’unu kaplamaktadır. Burası dünyadaki göllerin %60’ını barındırıyor.

22.En Eski Egemen Devlet- Mısır Mısır M.Ö 3100 yılında elde ettiği egemenlik ile dünya üzerindeki ilk egemen devlettir.

23.Mercanla Kaplı Yolları Olan Yer – Guam Guam’da yeterli doğal kum bulunmadığı için çok yaygın şekilde bulunan mercanı kullanmaya karar vermişler. Dışarıdan kum almak yerine mercan ve yağ karışımdan oluşan bir miksle asfalt yapmaya başlamışlar.

24.Büyük Olasılıkla Sular Altında Kalacak Olan Ülke – Maldivler Küresel ısınma ve suların yükselme tehlikesi söz konusu olduğunda bundan en çok ve çabuk şekilde etkilenecek ülke şüphesizki Maldivler’dir. Çünkü Maldivler’de yaşayanlar deniz seviyesinden sadece 1.8 m yukarıda konumlanıyorlar.

25.En Çok Zaman Diliminde Toprağı Bulunan Ülke – Fransa Eğer sahip olduğu toprakları ve deniz aşırı hakimiyetlerini göz önüne alırsanız Fransa’nın en çok zaman diliminde(12), zonunda toprağı olan ülke olduğunu görebilirsiniz. Bunu 11 ile ABD, 9 ile Rusya takip ediyor.   Galeri Kaynak : www.list25.com