Adını Filme Vermiş Ülkeler...

Avustralya  (2008)

ABD,Avustralya ve İngiltere yapımı olan film 165 dakika olup yönetmeni Baz Luhrmann’dir. Filmin başrollerini Hugh Jackman, Nicole Kidman, David Wenham, Bruce Spence ve Ben Mendelsohn paylaşmaktadır. Film, 2. Dünya Savaşı öncesinde, kendisine kocasından bir sığır çiftliği miras kalan ve bunun için kuzey Avustralya’ya giden İngiliz aristokratı Lady Sarah Ashley çevresinde gelişiyor. İngiliz sığır baronları, arsasını almak isteyince; kaba sığır sürücüsü ile kerhen de olsa çalışmak zorunda kalır. Çünkü 2000 baş sığırı sadece birkaç ay önce Pearl Harbor baskınının yapıldığı topraklardan yüzlerce mil geçirmek için ona ihtiyacı vardır. Yolculuk sürecinde adama aşık olur. Ayrıca Avustralya’ya da hayran kalır ve kendisi için yeni bir hayatın başladığının farkına varır. 

Madagascar (2005)

ABD yapımı olan film 86 dakika olup yönetmeni Eric Darnell Tom McGrath’tır. Animasyon tarzında olan filmin seslendirmenleri arasında Ben Stiller, Alec Baldwin, Yekta Kopan, Chris Rock, Sacha Baron Cohen yer almaktadır. New York Central Park hayvanat bahçesindeki kent ormanının kralı hiç kuşkusuz Alex adlı aslandır. En iyi arkadaşları Zebra Marty, Zürafa Melman ve Su Aygırı Gloria ile beraber mutlu ve huzurlu bir yaşamı vardır. Gerçi hayvanat bahçesinin eşsiz manzarası içinde esaret altındadırlar ama en azından lezzetli yemekler yedikleri için bu durumu görmezden gelirler. Dört kafadar arasında en meraklısı Zebra Marty´dir. Hayvanat bahçesi dışında nasıl bir dünya olduğunu; neleri kaçırdığını merak etmektedir. Günün birinde merakına yenik düşer ve penguenlerin yardımıyla hayvanat bahçesinden firar eder. Esas niyeti sabah olmadan geri dönmektir. Alex, Melman ve Gloria onun kaçtığını ancak geceyarısı fark ederler. Arkadaşları için endişe içindedirler. Böyle bir durum karşısında yapılabilecek tek hareketin hayvanat bahçesinin dışına çıkmak ve Marty´i bulup geri getirmek olduğuna karar verirler. New York gibi büyük bir metropolün caddelerinde bir aslan, bir zürafa ve bir su aygırının dolaşması, metroya binip yolculuk yapması dikkati çekmeyecek gibi değildir. Sonunda Marty´i Grand Central tren garında bulmayı başarırlar. Ancak hayvanat bahçesi yönüne giden son treni kaçırınca birtakım esrarengiz kişilerin eline geçerler. Yakalanıp kafeslere kapatılan dört kahramanımız soluğu Afrika´ya giden bir gemide alırlar. Onlar için bilinmeyene yolculuk başlamıştır. Üçkağıtçı penguenlerin gemiye sabotoj yaparak batırmasının ardından Alex, Marty, Melman ve Gloria kendilerini egzotik ada Madagaskar sahillerinde bulur. New York´ta doğup büyümüş kahramanlarımız için artık vahşi ortamda hayatta kalma mücadelesi başlamıştır. Bundan sonrasında "ormanda yaşamak" deyiminin gerçek anlamını tüm çıplaklığıyla keşfedeceklerdir. 

Brezilya (1985)

ABD ve İngiltere yapımı olan film 94 dakika olup yönetmeni Terry Gilliam’dır. Filmin başrollerini Robert De Niro, Ian Holm, Jim Broadbent, Bob Hoskins, Jonathan Pryce paylaşmaktadır. Geleceğin tuhaf ve gereksiz derecede karmaşık, fütüristik dünyasındayız. Devlet memuru Sam Lowrey, etrafını saran bu bürokrasi ve teknoloji cenderesinden bunalmış bir istatistikçidir. Kaçışı ve sükuneti, kendisini her şeyden izole ettiği hayallerde bulur. Rüyalarında sürekli olarak aynı kadını kurtardığını görür. Sam'in yaşadığı gerçek dünyayı ise, herşeyi görüp kontrol eden bir bilgisayar idare etmektedir. Jill Layton isimli genç kadın terorist olmakla suçlandığında, düzenli olarak hata kontrolleri yapmakta olan Sam bunda bir yanlışlık olduğunu farkeder ve Jill ile tanıştığında onun rüyalarında kurtarıp durduğu kız olduğunu anlar http://www.gezimanya.com/Ulkeler/brezilya

Meksikalı (2001)

ABD yapımı olan film 123 dakika olup yönetmeni Gore Verbinski’dir. Filmin başrollerini Brad Pitt, Julia Roberts, J.K. Simmons, James Gandolfini ve Michael Cerveris paylaşmaktadır. Bir mafya çetesinde kurye olarak çalışan Jerry Welbach (Brad Pitt) kız arkadaşının baskıları sonucunda kafası karışık bir halde bu pis dünyadan çekilip çekilmemeyi kendisiyle tartışmaktadır. Samantha (Julia Roberts) ondan çeteyle ilişkisini bitirmesini kesin olarak istemekte, aksi takdirde terk edeceğini söylemektedir. Jerry'nin patronu ondan Meksika'ya gitmesini ve kısaca 'Meksikalı' olarak bilinen paha biçilmez bir antika silahı ele geçirip getirmesini ister. 'Meksikalı' adını taşıyan bu silah artık başlı başına bir efsaneye dönüşmüştür. Silahı bulmak zor olmaz ancak asıl iş onu getirmektir. Ayrıca bu silahın lanetli olduğunu düşünmek için yeterli delil de varken iş iyice zora girer.

Arjantin Hikayeleri (2002)

Arjantin ve İspanya yapımı olan filmin yönetmeni Carlos Sorin’dir. Filmin başrollerini Enrique Otranto, María Del Carmen Jiménez, Julia Solomonoff, Javier Lombardo paylaşmaktadır. Gerçekte yolculuğunun amacı, ölmeden önce vicdanını huzura kavuşturmaktır. Arabasıyla şehirden şehire dolaşan seyyar satıcı Roberto, dul bir müşterisinin çocuğu için bir doğum günü pastası siparişi vererek kadını etkilemek istemektedir. Niyeti, ona evlenme teklif etmektir. Ama çocuğun kız mı erkek mi olduğunu bilmeyince, başına çeşit çeşit sürprizler açılır. Aynı gün, aynı yöne doğru bebeğiyle yolculuk etmekte olan Maria Florez, karnını doyuracak yemek bulmakta zorlanırken, bir televizyon kanalının yarışma programından bir mikser kazanır. Aynı yarışmada ikincilik ödülünü kazanan kadın, ona reddedemeyeceği bir teklifte bulunacaktır. 

Kanada Salamı (1995)

ABD yapımı olan film 91 dakika olup yönetmeni Michael Moore’dur. Filmin başrollerini Dan Aykroyd, James Belushi, Michael Moore, Kevin Pollak ve John Candy paylaşmaktadır. Amerikan ekonomisi pek parlak durumda değildir,dolayısı ile Amerikan Başkanı'nın itibarı da günden güne azalmaktadır. Başkanın yeniden popüler olabilmesi için bir savaşa ihtiyacı vardır.Artık soğuk savaş sona erdiği ve Sovyetler Birliği gibi bir düşmanın kalmadığı gözönüne alınınca uyduruk bir bahane yaratılarak Kanada \'ya savaş açmaya karar verilir.Tabii öncelikle kamuoyu oluşturmak için Kanada ve Kanadalılara karşı büyük bir propaganda kampanyası başlatılır.Sınır kasabası 'Niagara Falls''ın şerifi Bud B. Boomer (John Candy) da bu kampanyayı fazlaca ciddiye alarak çevresindekileri örgütleyip Kanada'nın başkenti zannettikleri Toronto'ya sefer düzenleyince işler çığırından çıkar. 

Tibet'te Yedi Yıl (1997)

ABD ve İngiltere yapımı olan film 136 dakika olup yönetmeni Jean – Jacques Annaud’dur. Filmin başrollerini Brad Pitt, David Thewlis, Victor Wong, Ingeborga Dapkunaite, Mako paylaşmaktadır. Avusturyalı Heinrich Harrer, II. Dünya Savaşı yıllarında ülkesinden uzaklaşarak Himalayalar'a gider. Tibet yakınlarındaki yasak bölge Lhasa'ya ulaşan Harrer'ın aklı henüz hiç görmediği çocuğundadır. Tibet'e kaçan Harrer, burada çocuk yaştaki kutsal lider Dalai Lama'yla tanışır ve Tibet halkının Çin'den gördüğü zulme tanık olur. Dalai Lama ise halkının onurunu düşünmekte ve Harrer'ın da yardımıyla sürekli kendisini eğitme ve geliştirme çabasındadır.

Almanya'ya Hoşgeldiniz (2001)

Almanya ve Türkiye yapımı olan film 97 dakika olup yönetmeni Yasemin Sandereli’dir. Filmin başrollerini Denis Moschitto, Petra Schmidt-schaller, vedat erincin, Fahri ögün Yardim, Aylin Tezel paylaşmaktadır. Ben kimim ve neyim – Alman mı yoksa Türk mü?” Bu soruya altı yaşındaki Cenk ikilem arasında kaldığı için kendisine soruyor. Kimse onu futbol takımına almak istemiyor. Ne Türkler ne de Almanlar. Cenk’i teselli etmek için 22 yaşında olan kuzeni Canan dedeleri Hüseyin’in hikayesini anlatıyor. 60’li yılların sonunda bir Türk işçisi olarak Almanya’ya gelmiş, sonra da eşini ve çocuklarını yanına aldırmış. O zamandan bu yana çok zaman geçmiş ve Almanya onların yeni vatanı olmuş. Bir akşam aile fertleri hep bir arada iken Hüseyin bir konuşma yapar. Onlara Türkiye’de bir ev aldığını ve herkesle birlikte es vatanlarına gitmek istediğini söyler. Yalnız birilerinin aklında bir soru işareti oluşur: Benim gerçek vatanım neresi? Fakat tepkiler fayda etmez, sonunda bütün aile Türkiye’nin yolunu tutar. Yolculuk hatıralarla, kavgalarla ve barışla başlar. Ama bu yolculuk hiç beklenmedik biçimde değişir… 

Günaydın Vietnam (1987)

ABD yapımı olan film 121 dakika olup yönetmeni Barry Levinson’dur. Filmin başrollerini Robin Williams, Forest Whitaker, Robert Wuhl, Richard Portnow, Dan R. Stanto paylaşmaktadır. Eleştirmenler Oscar Ödülü sahibi Robin Williams'ın Günaydın Vietnam'da , 1965'te Saigon'u yerinden oynatan, saygısız, konformist DJ Adrian Cronauer rolünü oynamak için doğduğunu söylüyorlar. Cronaue, ordu tarafından sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir radyo şovu için getirtilir. Cronauer, önceki ciddi ve sıkıcı hava dalgalarını, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu yaylım ateşiyle yok eder. askerler tarafından çok sevilir, ancak üst yönetim içinde öfke uyandırır. Bilmeceler, inanılmaz eğlenceli fıkra bombardımanları ve 60!ların hitleriyle dopdolu film, Cronauer'in sıkı Saigon macerasının ortasında bir dünyanın nasıl deliye döndüğünü gösteriyor. 

Çin Kahvesi (2000)

ABD yapımı olan film 99 dakika olup yönetmeni Al Pacino’tir. Filmin başrollerini Al Pacino, Christopher Evan Welch, Susan Floyd, Jerry Orbach, Mark Scarola paylaşmaktadır. Yazar Harry Levine, soğuk bir New York gecesinde en yakın arkadaşı fotoğrafçı Jake Manheim'ın kapısına dayanır. Harry beş parasızdır ve Jake'in ona yüklü miktarda borcu vardır. Aslında Jake'in cebinde de Harry'ninkinden fazla para yoktur. İşin kötüsü Jake, Harry'nin kitabını okumaya kalkar ve hem hayatlarıyla hem de para sorunuyla ilgili çok özel gerçekleri öğrenir. 

Çin Mahallesi (1974)

ABD yapımı olan film 130 dakika olup yönetmeni Roman Polanski’dir. Filmin başrollerini Jack Nicholson, Roman Polanski, Faye Dunaway, Burt Young, James Hong paylaşmaktadır. Eski polis Jake Gittes özel dedektif olarak çalışmaktadır. Los Angeles'ın su idaresinden sorumlu Hollis I. Mulwray'i takip etmek için eşi Evelyn tarafından kiralanır. Evelyn eşinin kendisini aldattığını düşünmektedir. Takibe başlayan Jake gerçekten de Hollis'in başka bir kadınla beraber olduğunu görecektir. Ancak olaylar beklediği gibi gelişmez. Hollis gizemli bir şekilde öldürülür. Jake olayın peşini bırakmaya yeltense de, bir karabasının içine düşmüştür. Olaylar onun yakasını bırakmayacak, Evelyn sandığı kadının Hollis'in gerçek eşi olmadığını anlayacak ve herşey daha da çetrefilleşecektir. 

Alaska (1996)

ABD yapımı olan film 109 dakika olup yönetmeni Fraser Clarke Heston’dır. Filmin başrollerini Thora Birch, Charlton Heston, Vincent Kartheiser, Dirk Benedict, Don S. Davis paylaşmaktadır. Chicago'lu Jake Barnes (Dirk Benedict) karısının ölümünden sonda, acılı günleri geride bırakmaya çalışıp, Alaska'nın uzak bir kıyı kasabası olan Quincy'de kendisi ve çocukları için yeni bir hayat kurmaya uğraşmaktadır. Jake ailesine yardım için elinden gelenin en iyisini yapar. Bir uçakla Alaska'nın ulaşılması en zor bölgelerine mal taşımaktadır. 

Sibirya Ekspresi (2008)

İngiltere, İspanya, Litvanya ve Almanya yapımı olan film 111 dakika olup yönetmeni Brad Anderson’dur. Filmin başrollerini Kate Mara, Woody Harrelson, Ben Kingsley, Thomas Kretschmann, Emily Mortime paylaşmaktadır. Evli ama mutsuz bir çift olan Roy ve Jessie, çalıştıkları kilise tarafından bir görev için Rusya'ya gönderilirler. Bütçeleri kısıtlı olduğu için Çin'den Rusya'ya trenle gitmeye karar veren çift; yine aynı sebepten ötürü kompartmanlarını başka bir çiftle paylaşmak zorunda kalır. Oda arkadaşları Carlos ve Abbie, ilk bakışta eğlenceli bir çift gibi gözükse de; biraz dikkatle izlendiğinde, eğlenceliden ziyade gizemli bir havaları olduğu anlaşılmaktadır. Trenin mola verdiği istasyonlardan birinde, manzarayı fotoğraflamak için trenden ayrılan Roy, vaktinde dönmeyi başaramayarak treni kaçırınca; Carlos ve Abbie'yle yalnız kalan Jessie için işler bir anda değişir. Sakin ve biraz da eğlenceli geçmesi öngörülen tren yolculuğu; bir anda ihtiras, yalan, işkence, uyuşturucu ve cinayete gebe kalacak ve korkunç bir kovalamaca başlayacaktır. 

Benim Afrikam (1985)

ABD yapımı olan film 150 dakika olup yönetmeni Sydney Pollack’tır. Filmin başrollerini Meryl Streep, Robert Redford, Iman, Michael Gough, Klaus Maria Brandauer paylaşmaktadır. Afrika'da büyük bir çiftliği olan Karen Blixen'ın (Meryl Streep) hayatı; çıkar evliliği yaptığı kocası Bror Blixen (Klaus Maria Brandauer) ve gerçek aşkı Denys (Robert Redford) arasında; çiftliği yönetme, yerlileri eğitme, savaş ve kocasından cinsel hastalık kapmasıyla geçiyor.

40 m² Almanya (1986)

Almanya ve Türkiye yapımı olan filmin yönetmeni Tevfik Başer’dir. Filmin başrollerini Yaman Okay, Demir Gökgöl, Özay Fetch, Diana Wilson paylaşmaktadır. Kocası tarafından bir odaya kapatılan Anadolu kadını Turna'nın Almanya'daki ilginç yaşam öyküsü. 

Bir Zamanlar Amerika'da (1984)

ABD ve İtalyan yapımı olan filmin yönetmeni Sergio Leone’dir. Filmin başrollerini Robert De Niro, James Woods, Jennifer Connelly, Joe Pesci, Burt Young ve Elizabeth McGovern paylaşmaktadır. Küçüklükten beri kardeş gibi büyüyen David Aaronson ve yahudi arkadaşları 1920 li yıllarda Amerika’da mafya dünyasına doğru adım atan kişilerdir. Zaman içerisinde dostluklar ve arkadaşlıklar dağılma noktasına gelecektir.

Panama Terzisi (2001)

ABD ve İrlanda ortak yapımı olan filmin yönetmeni John Boorman’dır. Filmin başrollerini Pierce Brosnan, Jamie Lee Curtis ve Geoffrey Rush paylaşmaktadır. Bir İngiliz ajanı kendinden çok daha üst bir rütbedeki bir adamın sevgilisiyle girdiği ilişki nedeniyle tuzaklarla dolu bir yalanlar ülkesi olan Panama'ya sürülmüştür. Panama'ya giden ajan oraya varır varmaz orada yaşayan bir terziyle bağlantı kurar. Oradaki tüm saygıdeğer siyaset adamlarının elbiselerini diken bu adam, İngiliz ajanının öğrenmek istediği tüm bilgilere hakimdir. Terzi'nin karısı ise, tüm bu soruşturma için bambaşka kapılar açan, apayrı bir madendir. 

Indochine (Hindiçin) (1992)

Fransa yapımı olan filmin yönetmeni Regis Wargnier’dir. Filmin başrollerini Catherine Denevue ve Vincent Perez paylaşmaktadır. Hindiçin'in Fransız sömürgesi olduğu 1930'lu yıllarda özgürlük mücadelesi ve yasak aşkın iç içe geçtiği tarihsel bir drama... Hindiçin'in büyük toprak sahiplerinden biri olan Eliane, Camille ismini verdiği küçük bir kızı evlat edinir. Aslen Hindiçinli olan Camille Elaine'in elinde Fransız gelenekleri ve görgü kurallarınca eğitilir. Camille'in yaşı büyüdükçe ve yıllar geçtikçe Eliane'nin bir erkeğe duyduğu ihtiyaç artar. Karşısına çıkan Fransız teğmen Jean-Baptiste ile birlikte olmaya başlayan Elaine yaş farkını umursamaz. Ancak tesadüfler zinciri Jean-Baptiste ile Camille'i karşı karşıya getirecek, aralarında tutkulu bir aşkın doğmasına neden olacaktır.

Hotel Rwanda

Dünyanın öbür ucundaki bir ülkede, Rwanda'da 1994'de Hutu'larla Tutsi'ler arasında çıkan savaş yüzünden yüzbinlerce insan öldürülür. Sokaklar adeta bir ceset tarlasına dönmüştür. Tüm dünya yaşanan bu insanlık dışı durumda parmağını bile kıpırdatmazken, bir otel sahibi olan Paul, 1200 kişinin hayatını kurtarmak için inanılmaz bir özveri gösterir ve otelini adeta bir sığınağa çevirir. Yönetmen: Terry George Senaryo: Keir Pearson, Terry George Oyuncular: Don Cheadle, Sophie Okonedo ve Joaquin Phoenix YAPIM : 2004 

Cezayir Bağımsızlık Savaşı

Ünlü İtalyan yönetmen Gillo Pontecorvo'nun yönettiği film Cezayir açısından çok önemlidir. Zira Fransa'nın sömürgesi altındaki Cezayir'in bağımsızlıklarını nasıl kazandığı anlatılır filmde ki film o savaştan iki yıl sonra çekilmiştir. Yapım :  1966  İtalya-Cezayir Yönetmen : Gillo Pontecorvo Oyuncular:Brahim Hadjadj, Jean Martin, Yacef Saadi 

Amerikan Pastası

Oldukça cesur bir komedi filmi "American Pie". Dört lise öğrencisi mezuniyet gecesine kadar bakirliklerini bozmak için çalışmalara başlıyorlar. Ancak bu gençlerin kafaları iyice karışıktır. Çünkü o zamana kadar bir kızın yanına bile doğru düzgün yanaşamamışlardır. Seks hayatları ise kendi başlarına yaşadıkları tecrubelerden ibaret sadece (!). Ne olursa olsun amaçlarını gerçekleştirmek için çalışmalarını hızlandırıyorlar. Yapım : 1999 Yönetmen : Paul Weitz, Chris Weitz Oyuncular : Jason Biggs, Sean William Scott, Shannon Elizabeth, Alyson Hannigan, Eugene Levy 

Amerikan Rüyası

Çok zengin Afrikali bir prens  kendine eş olacak bir gelin bulmak uzere Amerika'ya gelir. En yakin arkadasinin (Arsenio Hall) refakatinde, Murphy cabucak kendine bir is, yeni arkadaslar, yeni dostlar ve düşmanlar ve bir sürü de bela edinir. Yapim:1988 ~ ABD Tur:Komedi, Romantik Yonetmen:John Landis Oyuncular:Eddie Murphy, Samuel L. Jackson, Cuba Gooding Jr 

Amerikan Güzeli

Amerikan Rüyası’nın en büyük taşlamalarından biri olan filmde orta sınıf bir Amerikan ailesinin içinde bulunduğu çöküntü ve dağılmayı konu alır. Lester, kızıyla ve orta yaş bunalımındaki karısıyla iletişim kurmakta başarısızlığa uğrayan, rutinlerle dolu yaşamından tiksinerek yaşlanan bir babadır. İşini bırakıp zamanını hiç yapmadığı gibi değerlendirmeye başlayarak yeniden genç hissetmeye çalışırken, henüz onaltı yaşındaki kızının, güzeller güzeli arkadaşı Angela ile arasında tuhaf bir cinsel gerilim doğar. Bu ilişki kızı ve karısıyla arasındaki zaten kopuk olan bağı koparacak, her bir aile ferdini farklı kaderlere sürükleyecektir. Ünlü İngiliz yönetmen Sam Mendes’in beş Oscar’lı filmi güçlü göselliği ve Kevin Spacey performansıyla göz kamaştırıyor. Yönetmen: Sam Mendes Oyuncular: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch Tür : Dram