Google+

Arama formu

ARABA İLE YURTDIŞINA ÇIKARKEN NELER YAPILMALI

Hadi sıkıldım bir yerlere gidelim diyorsanız, e bir de vizeniz varsa hali hazırda; o zaman komşularımız sizin için de doğru ve farklı adres olabilir :) Yunanistan özellikle yaz aylarında, Bulgaristan ise kış aylarında Bansko gibi bir kayak merkezi bulunmasından dolayı tercih sebebi olabilir. Hem ucuza hem de güzel, kaliteli bir tatil yapabilirsiniz. E tabi bunun için uçak, otobüs ya da arabanız ile ulaşım sağlamanız gerekiyor. İlk defa Thassos tatilimizde araba ile yurtdışına çıkarken yaşadığımız deneyimlerimizi bu yazımda bulabilirsiniz.

ARABA İLE YURTDIŞINA ÇIKARKEN NELER YAPILMALI

Öncelikli olarak sınır kapısından geçiş için arabaya greencard almanız ve aracı kullanacak şoför için beynelmilel sürücü belgesi almanız gerekecek. Yurtdışına gittiğinizde kiralama şirketlerinden araba kiralamak için Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgesi geçerli iken, sınırdan geçmek için maalesef beynelmilel sürücü belgesine ihtiyacınız olacak. Ancak 2016’dan itibaren yeni ehliyetlerde durum değişiyor. Ehliyetinizi değiştirmeniz durumunda beynelmilel sürücü belgesi almanıza da gerek kalmayacaktır.

Greencard ve sürücü belgesi işlemlerini Turing isimli şirket aracılığıyla yapmanız gerekiyor. Ağrı Gürbulak, Ankara, Antalya, Edirne Hamzabeyli, Edirne İpsala, Edirne Kapıkule, Gaziantep, Hakkari Yüksekova, Iğdır, İstanbul Merkez (Seyrantepe), İzmir, Kırklareli Dereköy, Mersin, Samsun, Van Kapıköy’de Turing ofisleri varmış.

Telefonda görüştüğümüzde sınır kapılarında 15 dakikalık bir sürede bu belgelerin çıkarıldığını söylediler. Tabii ki bu süre yoğunluğa göre değişecektir. İpsala’daki ofisin 7/24 açık olduğunu belirttiler.

Detaylı ve güncel bilgiler web sitesinde yer alıyor. Her sene başında ücretler tekrardan belirleniyor. Problem çıkmaması için gitmeden Turing’in internet sitesine göz atmanızı öneririm.

ARABA İLE YURTDIŞINA ÇIKARKEN NELER YAPILMALI-1

GREENCARD
 
Greencard dediğimiz, yurtdışında 3. şahıs kişilere verilecek hasarlar için yapılan uluslararası sigorta. Kendi aracınız için sigorta yaptırmak istiyorsanız bunu sigorta şirketiniz ile de konuşup bilgi alabilirsiniz.

Genel olarak baktığımda Greencard; Avrupa, Balkanlar ve Rus ve İskandinav ülkeleri, Fas, Tunus, Azerbaycan gibi ülkelerde geçerli ancak gideceğiniz ülkede geçerli olup olmadığını yine de Turing’in internet sitesinden kontrol etmenizi öneririm.

ARABA İLE YURTDIŞINA ÇIKARKEN NELER YAPILMALI-2

ULUSLARARASI SÜRÜCÜ BELGESİ (BEYNELMİLEL SÜRÜCÜ BELGESİ)
 
Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşları için; sürücü belgesi ve 2 fotoğraf isteniyor.

Uluslararası yani beynelmilel sürücü belgesi 1 yıllık olarak çıkarılıyor ve yenileyebiliyorsunuz. 2016 yılından itibaren ehliyetinizi değiştirmeniz durumunda gerek kalmayacaktır.

ARABA İLE YURTDIŞINA ÇIKARKEN NELER YAPILMALI-3

Yurtdışına araba ile çıkış, beynelmilel sürücü belgesinden dolayı pahalı iken 2016’dan itibaren ehliyetinizi 15 TL’ye değiştirerek uluslararası ehliyete sahip oluyorsunuz. Bundan sonra vizemiz de varsa kim tutar bizi :)

Etiketler


Yazar Hakkında

Tripengineer

Uzun zamandır yazsam mı yazmasam mı, süreklilik sağlayabilir miyim derken ilk yazıyı yazmaya karar verdim.Ve www.tripengineer.com isimli blogumu açtım :) Kısa ve öz yaptıklarımız, yediklerimiz, nerelere gidilir, ne yapılır, biz ne yaptık veya biz yapamadık siz yapabilirsiniz önerilerimiz, bunları gösteren excellerimiz (evet gitmeden detaylı...