Schengen Vizesi - Hollanda

İnsanlara en sıkıntılı gelen, çoğu zaman yurt dışı tatilini engelleyici olan şey muhtemelen vizedir. Genelde Schengen’in veya vizenin olmadığı yerler tercih edilir ki biletleri  daha pahalı olur..

Haziran ayında gerçekleştireceğimiz Amsterdam gezisi için Hollanda Vizesi’ne başvuruda bulundum ve 5 iş günü sonrasında pasaportum elimdeydi :)

Öncelikli olarak VFS Global'in websitesinden başvuru yapmak için randevu alıyorsunuz. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Edirne, Antalya, Bodrum ve Bursa’da VFS Global’in ofisleri bulunuyor. İstanbul’da Harbiye ve Altunizade’de ofisleri mevcut. Seyahatinizden yaklaşık 1 ay öncesi için randevu almanızı öneririm. Randevu aldıktan sonra da belgelerinizi hazırlıyorsunuz.
Şahsen benim için en sinir bozucusu belgeleri hazırlamak :)

Hangi belgeler gerekiyor diye soracak olursanız;
Pasaportun aslı: En az 3 ay daha geçerli ve 2 adet boş sayfası olması gerekiyor
Vize Başvuru Formu: Her vize başvurusu için bu form dolduruluyor. Nerede kalacağınız, ne kadar kalacağınız, pasaportunuz ile ilgili bilgiler yer alıyor. Kişisel olarak doldurmanız ve imzalamanız gerekiyor.
Bir adet fotoğraf: 6 aydan eski olmayan arka fon beyaz bir adet biyometrik fotoğraf (35×45 ebat) Eğer pasaportunuzda yoksa bence 6 aydan daha eski fotoğraflar da kullanılabilir.
Vize ücreti: Başvurunuzdan sonra nakit olarak VFS Global ofisinde ödeme yapıyorsunuz.
Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahatiniz boyunca geçerli olacak, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30 bin Euro teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası. Benim Mapfre sağlık sigortam Schengen bölgesinde de geçerliydi. Ben bu belgeyi kullandım, sizin de Schengen bölgesinde geçerli sağlık sigortanız varsa başka bir sigorta almanıza gerek olmayabilir. Geçerliliğini kontrol etmeyi unutmayın
Uçak Bileti Rezervasyonu: Gidiş dönüş uçak bileti.
Otel Rezervasyonu: Tüm seyahatinizi kapsayan otel rezervasyonu belgeleriniz. Başka ülkeleri ziyaret edecekseniz bunlara dair belgeleri de eklemelisiniz. Airbnb’den ve booking.com’dan yapacağınız rezervasyonlar da geçerli oluyor.
Seyahat programı: Başka Schengen ülkelerine gidecekseniz planınızı gösterecek belgeler.
Başvuru sahibi çalışan ise: İşveren tarafından görevinizin ve izinli olacağınız tarihlerin belirtilmiş olduğu izin belgesi, SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü (e-devlet’ten alabiliyorsunuz.)
Maaş Bordroları: Son 3 aylık Bordro
İş yeri sahibi ise: Vergi levhası, ticaret gazetesi kaydı, ilgili meslek odası sicil kaydı.
Kamu personeli ise: Çalıştığınız kurumdan yazı.
Öğrenci ise: Türkiye’deki okulundan öğrenci olduğunu gösterir evrak. Resmi tatiller dışında seyahat etmek isteyen ve devam zorunluluğu bulunan öğrencilerden okuldan izin yazısı.
Çalışmayan kişilerden: Geçiminizi sağlayan kişinin evrakları.
Finansal Durumu Gösterir Belgeler: Banka hesap dökümleriniz, tapu, ruhsat gibi belgeler.
Pasaport fotokopileri: Yeni ve varsa eski pasaportlarınızın işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri.

Belgelerinizi hazırladıktan sonra başvuru tarihinizi bekliyorsunuz. Bu arada randevu belgenizi götürmeyi unutmayın
Başvuru için ne kadar tarih ve saat almış olsanız da VFS Global Ofisi'ne gittiğinizde sıra numarası alıp sıranızı bekliyorsunuz. Sıranız geldiğinde sizden hazırladığınız belgeleri alıyorlar ve eğer daha önceden Schengen bölgesi için alınmış parmak iziniz yoksa parmak izinizi alıyorlar. Daha sonra başka bir bankodan vize ücretlerini veriyorsunuz. Ben 272 TL verdim vize işlemleri için. Vize işlemlerinizden sonra pasaportunuzu VFS Global Ofisi’nden almak istemezseniz, 30 TL karşılığında UPS kargo ile tarafınıza gönderiyorlar.

Ayrıca ufak bir ekleme: Konsolosluk gerekli görürse görüşmeye çağrılıyorsunuz; VFS Global tarafından böyle bir görüşme yapılmıyor. 

İşlemler bu kadar :) 

Benim pasaportum 5 iş günü içerisinde kargo yolu ile geri gönderildi. Umarım sizin için de bu kadar çabuk olur ve güzel bir sonuç alırsınız :)

Şimdiden iyi tatiller :)

Yazılarımı güncel bir şekilde http://www.tripengineer.com isimli websiteme mail adresiniz ile üye olarak takip edebilirsiniz. Instagram hesabım ise http://www.instagram.com/tripengineer :)

 

Tripengineer

Yazar Hakkında

Tripengineer

Uzun zamandır yazsam mı yazmasam mı, süreklilik sağlayabilir miyim derken ilk yazıyı yazmaya karar verdim.Ve www.tripengineer.com isimli blogumu açtım :) K