Avrupa'nın Kalbinde Bir Ülke: Belarus

Tam Avrupa’nın kalbinde bulunan Belarus; 207,6 kilometrekarelik bir alanda yer alır. Ülkemizde Beyaz Rusya ismi ile de bilinen ülke; yüzölçümü olarak Hollanda, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Avusturya, Litvanya, Letonya ve Estonya’dan daha büyüktür.

Geziye ve yeni ülkeleri keşfetmeye meraklı, yeni insanlar ile tanışmayı ve renkli izlenimler koleksiyonu yapmayı seven biriyseniz Belarus mutlaka görmeniz gereken bir bölge.Türkiye'den 30 günlük ziyaretlere kadar vize istememesi ise ülkeyi daha cezbedici hale getirmektedir.


Fotoğraf: tr.wikipedia.org

Ortaçağ’da, günümüz Belarus toprakları “Şato Ülkesi” olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda Belarus, topraklarının üçte birini kaplayan orman ve bataklıkların sayesinde de “Avrupa’nın akciğeri” olarak adlandırılmaktadır.

Belarus, gezginleri muhteşem doğasıyla kendine çekmektedir. Belarus’un ırmaklarında çam kokusunu içine çekerek; sadece bedeninizi değil, ruhunuzu da dinlendirebilirsiniz.

Ülke; ekolojik turizm sever, biyolog, fotoğrafçı, kuş izlemeyi severler arasında da iyi bilinmektedir.


Fotoğraf: www.puretravel.com

Belarus’un coğrafi konumu diğer kültürlerden gelen etkilere karşı ülkeyi açık bırakmıştır. Bu nedenle ülkede diğer din, inanç ve görüşlere karşı hoşgörü mevcuttur. Belarus’ta insanların güleryüzü ve konukseverliği dikkat çekmektedir. Sohbete başladığınızda Belaruslulara özgü sıcaklık ve sadelik sizi oldukça etkileyecektir.


Fotoğraf: www.belarus.by


Fotoğraf: traveltheworldwithjo.com

Belarus’un resmi tatil günleri ise şöyledir:

1 Ocak – Yılbaşı
7 Ocak – Ortodoks Noeli
8 Mart – Kadınlar Günü
15 Mart – Anayasa Günü
Radunitsa – Merhumları Anma Günü veya merhumların Paskalyası. Geleneksel olarak bayram Ortodoks Paskalyası’ndan sonraki 2. haftanın Salı günü kutlanır.
1 Mayıs – Emekçiler Dayanışma Günü
9 Mayıs – Zafer Günü
3 Temmuz – Bağımsızlık Günü
25 Aralık – Katolik Noeli
 
Bu günlerin dışında kutlama tarihi değişken olan başka ulusal bayramlar da vardır. Belarus Alfabesi Günü bu bayramlardan biridir ve her sene Eylül ayının ilk Pazar günü kutlanır. Kutlamalar, Belarus’un tarihi şehirlerinde yapılmaktadır. İlk olarak bu bayram 1994 yılında Polotsk şehrinde kutlanmıştır. Sonraki yıllarda bayramın “başkenti” Turov, Novogrudok, Nesvij, Orşa, Pinsk, Zaslavl, Mstislavl, Mir, Kamenets, Postavi şehirleri olmuştur.
 
1996 yılından beri her sene de Belarus’ta “Dojinki”, tarım emekçileri festival-fuarı yapılmaktadır.

Özlem Mete

Yazar Hakkında

Özlem Mete

Gezimanya’nın en çok soru soranı, her şeyi madde madde not alır sonra sorular silsilesi başlar.