Bisikletçiler İçin Rotalar

La Route Verte, Canada

Yapımı yeni tamamlanan Route Verte, yeşil yol anlamına geliyor ve isminin hakkını tamamıyle veriyor. Quebec şehrini, doğudan batıya yaklaşık 4.000 km kadar saran yol, bisikletçiler için oldukça iyi şekilde tasarlanmış. 

La Route Verte

Yeraltı Demiryolu Bisiklet Rotası, A.B.D/ Kanada

Alabama’dan, Ontario’ya uzanan bu yol, özgürlüğe doğru koşan cesur kölelerin ve bu yolculukta onlara yardım edenlerin anısına yapılmış. Yol boyunca kölelerin özgürlüğe yaptığı bu yolculukla ilgili birçok bilgilendirme tabelası ve müzeye rastlayabilirsiniz. 

Ruta Austral, Şili

Çoğunlukla çakıllarla kaplı yollarda pedal çevirdiğiniz bu rota, yaklaşık 1.300 km. Şili’nin merkezinden, güneye doğru giden yol birçok milli parka ev sahipliği yapıyor. Yol boyunca sayısız feribot kullanmak zorunda kalabilirsiniz. 

Şili

Munda Biddi Yolu, Batı Avustralya

Aborjin dilinde, "orman yolu" anlamına gelen Munda Biddi; okaliptus ormanları boyunca 332 km boyunca uzanıyor. Bu yolculuk sırasında sıkça kangurularla karşılaşabilirsiniz. 

Hanoi - Ho Chi Minh, Vietnam

Ülkenin en büyük iki şehri arasında olan bu yol yaklaşık 1.200 km. Yol tamamiyle sahil şeridinden oluşuyor fakat işimiz kolay demeyin zira yol boyunca yer yapısı oldukçe değişebiliyor. İki şehir arasında ki bu yol aynı zamanda Kuzey ve Güney arasındaki kültürel farklılıkları da görmenizi sağlıyor. 

Vietnam

Gran Fondo Campagnolo, İtalya

Bisiklete aşina olanlar Campagnolo ismini duyunca zaten heyecanlanmıştır. Tulio Canpagnolo anısına, her Haziran’da yapılan bu tur; Dolomitleri aşarak yaklaşık 200 km boyunca devam eder. Bu sırada sizde Dolomitler’in muhteşem manzarasının keyfini çıkarırsınız. 

Luchon to Bayonne, France

1910’da Tour De France, ilk kez yüksek dağ geçişlerine sahne olduğu zaman, ozamanın şampiyonu 14 saat boyunca yaklaşık 200 km’lik asfaltsız bu yolu tamamlamıştı. Şampiyona meydan okumak isteyen bisiklet tutkunları, aynı yolu yaklaşık bir asır sonra yine pedallıyorlar. Siz de tarihe tanık olmak isterseniz, bu sene rotanız Fransa olsun. 

Fransa

Route du Comte Jean, Belçika/Fransa

Belçika, Flaman bisiklet yollarıyla ünlüdür. Ülke içinden geçen ve Kuzey Fransa içlerine doğru giden yol boyunca birçok tarihi ve kültürel güzellik sizleri bekliyor. 

Land’s End to John O’Groats, Britanya

Ülkenin kuzey ucu olan "John O’Groats'' ile güney ucu olan "Land’s End" arasında ki tarihi yol yaklaşık 1.450 km. Ortalama bir bisikletçinin 10-14 gün arasında tamamladığı yol için tarihi rekor ise 1885 yılında yapılan 9 günlük zaman. 

Cape Argus Pick’n Pay Bisiklet Turu, Güney Afrika

109 km’lik uzunluğu ile belki dünyanın en uzun turu değil fakat 35.000 katılımcısı ile belki de en büyüğü. Cape Yarımadası boyunca uzanan yolda Table Dağı Ulusal Parkı’nın bütün güzellikleri size eşlik edecek.

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.