Corona Döneminde Kamp Tatili Yapmak Hakkında Bilgiler

Yaz aylarına giriş yaptığımız bugünlerde tüm dünya global virüsten dolayı “En izole tatil nasıl yapılır?” ya da “En güvenli tatil yöntemleri nelerdir?” gibi sorulara kafa yormaya başladı. Çocukları olan aileler ya da tek seyahat eden bireyler, kendilerine uygun bir seyahat yöntemi araştırmaya başladı bile. Mavi yolculuk, tekne gezileri, karavan seyahati, bungalov tatili ve villa kiralama gibi yöntemler konuşulurken, bir tanesi var ki bir yandan izole tatil için en uygun yöntemlerden birisi, bir yandan da herkes için uygulanabilir olmayan bir yöntem. Peki, corona sonrası, kamp ya da karavan tatili yapmak mantıklı mı? Kamp, karavan hakkında gerekli bilgiler ve yapılması gerekenler nelerdir?

Kamp Tatili

Kamp ya da karavan tatilinde nelere dikkat edilmelidir?

Outdoor aktivitelerde en çok dikkat edilmesi gereken, her zaman en başta kişisel hijyendir. Evet, kamp ya da karavan tatili, belki diğer insanlardan daha izole bir şekilde tatil yapma şekillerinden biridir fakat bunun yanı sıra bu tatilde temizlik açısından, kendiniz için dikkat etmeniz gereken pek çok etmen bulunmaktadır. Alışkın olduğumuz modern konfordan uzakta, özellikle tenimize ve saçımıza düşkün olan bakteri, kir ve toz ile sürekli mücadele etmek gerekir. Yanınızda bulunduracağınız birkaç malzeme ve bazı ipuçları ile kamp ya da karavan gibi outdoor konaklamalarda kendinizi, bir dereceye kadar temiz ve sağlıklı tutabilirsiniz.

1.Kendinizi temiz tutun

Bir kamp ya da karavan gezisinde olduğunuzda, bakteri ve genel kiri uzak tutmak, günlük temizlikten daha fazlası demektir. Hele ki artık hijyen ve temizliğin en uç noktada yaşanması gereken şu zamanlarda, bu durum daha da önem kazanmış durumdadır. Bu tip gezilerde, en sık yaşanan problem, musluk suyuna ulaşım zorluğundan dolayı kendinizi tamamen pis hissetmeniz olabilir. Bu kötü durum, bir kutu pamuk ve biraz oksijenli su ile çözülebilir. Basitçe pamukları ıslatın ve yüz, ayak, koltuk altları gibi bakterilerin bolca gelişebileceği yerlerinizi silin. Tam ve gerçek bir temizlik olmasa da hem temiz kokarak kendinizi iyi hissedebilirsiniz hem de diğer kampçılara örnek olabilirsiniz.

Kamp Tatili

2.Tabii ki el dezenfektanı ve kolonya kullanın

El dezenfektanı ve kolonya, şu anki normal hayatımızda gerekli hijyeni sağlamakta başrolde olduğu gibi outdoor aktivitelerin de vazgeçilmezidir. Kamp yemeğinizi yapmaya başlamadan ya da cipsinizi yemeğe başlamadan önce, bakteri bulaşmasını önlemek için mutlaka cömert bir miktar el dezenfektanı kullanmayı ihmal etmeyin. Kirli ellerin asla şakası olmaz, özellikle de kamp alanında. Ayrıca kalan yiyecek atıklarınızı da uygun şekilde torbalarıyla birlikte çöpe atmayı unutmayın.

El dezenfektanı ve kolonya artık günümüzün bir rutini haline geldi. Siz de yola çıkacağınıza gore büyük boy sipariş etmekte yarar var. Online sipariş için şu linke göz atabilirsiniz.Tıklayın.

3.Doğal banyo yapın

Eğer suya direkt erişim imkanınız yoksa nehre, denize bir dalış yapın ya da seyahat boyu bir sabunla nehir kıyısında hafifçe ovalanın. Unutmayın, çevreye zarar vermemek adına sabunları suya karıştırmamaya gayret edin. Fakat asla akışı olmayan belirli bir yerde durağan su birikintilerinde temizlenmeyin çünkü bu tip durgun sularda akış olmadığı için bakteri üremesi, oldukça muhtemel bir durumdur.

4.Kıyafetlerinizi tekrar tekrar giymeyin

Az ve hafif bir çanta hazırlamak her zaman cazip gibi görünse de yedekleriyle beraber yanınıza her gün giymek üzere temiz kıyafetler almayı ihmal etmeyin. Ormanlıklara ekstra bavul ya da çanta götürmek sancılı gibi dursa da her sabah temiz kıyafetler giymeye fazlasıyla değer. Kıyafetlerin en önemlileri tabii ki iç çamaşırlar ve çoraplar. Rüzgarlık, yağmurluk, botlar, boyunluklar, mayolar, şapkalar, eldivenler unutulmaması gereken tekstil ürünleri arasında.

5.Kamp ya da karavan tatilinden sonra çevreyi temiz bırakın

Seyahatinizde temizliğinizi ihmal etmeniz, hastalıklara davetiye çıkarabilir. Zayıf temizlik ya da eksik hijyen gibi durumları, bu tür tatillerde unutun. Fakat şunu da hatırlamak lazım kamp tatilinde kişisel hijyeninize dikkat etmek demek, asla çevreyi kirletmek demek değildir. Ormanda, nehir ya da deniz kenarında kamp yaparken, geri dönüşümlü sabunlar ve tıraş kremleri kullanmak, atıkları düzgün bir şekilde toplamak hem sizin hem de çevrenizin sağlığı için olmazsa olmazlardandır.

Kamp Tatili

Kamp tatili hakkında bazı bilgiler

Kampa gitmeden önce yapılması gerekenler, kampa götürülmesi gerekenler nelerdir? Hava şartlarına göre nasıl kıyafetler tercih edilmelidir? Kamp yaparken nelere dikkat edilmelidir?

1.Kamp öncesi planlama ve hazırlık

İlk önce gidilecek bölgenin hava şartlarına önceden göz atmakta fayda var çünkü fırtınalı bir havada kamp yapmak, her zaman tercih edilebilir bir durum olamaz. Gideceğiniz kamp alanında rezervasyon gerekiyorsa mutlaka yaptırın ve gidilecek bölge hakkında tavsiyeler, olumlu ya da olumsuz yönleri yorumlayan bilgileri kesinlikle gözden geçirin. Ayrıca sakin ve izole bir tatil için kamp ya da karavan seyahatini seçiyorsanız, kalabalık olmayan sezonları tercih etmekte fayda var. Hava şartlarına göre ince, kalın hatta termal kıyafetler birer alternatif olabilir. Ayrıca kamp yapacağınız tarihlerde hava soğuksa, havanın derecesine uyumlu olarak termal derecelerine göre çeşitli iç çamaşırları tercih edilebilir. Eğer hayatınızda ilk kez kampa çıkacaksanız, öncelikle barınacağınız çadıra karar vermeniz de çok önemli. Sizin için bazı önerilerimiz var, göz atmanızı öneririz: Tıklayın.

2.Kampta pratik, temiz ve sağlıklı yemekler

Kamp tatiline çıkmadan önce sağlıklı menünüzü mutlaka hazırlayın. Çetrefilli yemekler yerine daha pratik ve bozulmayacak gıdalar tercih edin. Herhangi bir zehirlenme durumuna imkan vermemek için bozulacak gıdaları soğutuculu saklama kaplarına koyun. Yiyecek kaplarınızı, her daim hijyenik ve temiz tutmaya gayret edin. Kamp için çabuk ısınıp çabuk soğuyan pratik ve özel pişirme setlerinden tercih edin.

Kamp Tatili

3.Kampta yanınızda bulundurulması gerekenler

Kamp için hazırlanmadan önce, sağlam kafayla yanınıza alınacaklar listesi hayat kurtarıcı olabilir. Öncelik sağlam ve hava koşullarına uygun konforlu bir çadır, daha sonra içinde rahat uyuyabilecek  bir yatak ve yastık, daha sonra güneşten korunmak için tente, pratik piknik sandalyeleri ve masa, battaniyeler, uyku tulumları, çöp torbaları, ilk yardım kiti, güneş kremi, kağıt peçete ve havlular, su geçirmeyen kıyafetler, bulaşık yıkamak için kap ve sabun, şampuan, telefon şarj aleti ve powerbank, el feneri, pil, diş bakım setleri, yemek yapmak ve yemek için gereçler, atıştırmalıklar, çakı, kibrit, taşınabilir ısıtma setleri, sinekkov ürünleri, şemsiye gibi detaylar kamp yaparken yanınızda olması gerekenlerden bazılarıdır.

Ne kadar çok malzeme var değil mi? Ama bu gözünüzü korkutmasın. Bir şey unutmadan yola çıkmak istiyorsanız, kampçılık malzemeleri linkine de bir tıklayın. Check listeniz eksik kalmasın.Tıklayın.

Kamp öncesi, kampta dikkat edilmesi gerekenler ve ipuçları

Kamp yapacağınız yere yakın sağlık kuruluşlarını, bulunduğunuz yere olan mesafelerini ve verdikleri sağlık hizmetlerini, gitmeden önce mutlaka öğrenin. Kullandığınız ilaçları ve böcek sokmaları için her ihtimale karşı çeşitli kremleri yanınıza almayı ihmal etmeyin. Gideceğiniz lokasyonu, yakınlarınıza  önceden bildirmeyi unutmayın. Kamp planlamasında pek çok detay bulunduğundan, gitmeye karar verdiğiniz anda, yanınıza götürülecekleri mutlaka not etmeye başlayın. Acele etmeden ve unutmamak için yavaş yavaş hazırlıklarınıza başlayın. Bir de eğer temel ihtiyaçları sunan kamp alanlarına gidiyorsanız, ortak kullanım alanlarında hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye oldukça dikkat edin. Ortak alanlarda maske takmayı asla ama asla ihmal etmeyin. Ayrıca bu gibi kurallara uymayanları muhakkak uyarın. 

Kamp Tatili

Yeşili ayrı mavisi ayrı, birbirinden güzel doğası ile Türkiye’den bazı kamp noktaları

Ekincik Kamp Alanı, Köyceğiz, Muğla

Göksu Tabiat Parkı Kamp Alanı, Aladağ, Bolu

Güzelçamlı Milli Parkı (Dilek Yarımadası Milli Parkı) Kamp Alanı, Kuşadası, Aydın

Erikli Yaylası Kamp Alanı, Yalova

Spil Dağı Milli Parkı Kamp Alanı, Manisa

Kaz Dağları Kamp Alanları, Balıkesir

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Gökçeova Kamp Alanı, Köyceğiz, Muğla

Korsan Koyu Kamp Alanları, Kumluca Antalya

Cunda Kamp Alanları, Ayvalık, Balıkesir

Akyaka - Gökova Orman Kampı, Ula, Muğla

Melikler Yaylası Kamp Alanı, Aksu, Isparta

Salda Gölü Kamp Alanı, Burdur

Kabak Koyu Kamp Alanları, Fethiye, Antalya

Gölcük Kamp Alanı, Ödemiş, İzmir

Borçka Karagöl Kamp Alanı, Artvin

Büyükyayla Göleti Kamp Alanı, Seyitgazi, Eskişehir

Akbük Kamp Alanı, Gökova, Muğla

Ardıç Kamp Alanı, Karaburun, İzmir

İğneada Longoz Ormanları Kamp Alanı, Demirköy, Kırklareli