Kışın Bir Başka Güzel: Sırbistan

Avrupa’nın en heyecan verici harikalar diyarına hoş geldiniz. Kar dolu bembeyaz dağları, termal kaynakları ve muhteşem güveç yemekleri ile Sırbistan, adeta keşfedilmeyi bekleyen bir mücevher. Balkanların, denizden uzak bir cenneti olarak sayılan Sırbistan, kış aylarında en iyi deneyimlenecek noktalardan birisi. Ülkenin el değmemiş Batı kısmındaki kar kaplı yollarından, meşhur erik rakısı Rakija’ya kadar, pek çok farklı güzellik, büyülü Sırbistan’da sizleri bekliyor. Aslına bakarsanız bizleri cezbedecek olan bir diğer bilgi de Sırbistan’ın Türk vatandaşlarından vize istememesi durumu. Çoğu ülkede olduğu gibi Sırbistan’ı ziyaret edebilmek için bir ton evrak ve masrafa boğularak vize almanıza gerek duyulmuyor. Ayrıca İstanbul Havalimanı’ndan Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na 1 saat 45 dakikalık aktarmasız bir uçuşla ulaşmak mümkün. Hazırsanız Sırbistan’ı gezmeye başlayalım.

Kayak Sporu Meraklıları İçin Adeta Bir Cennet

Sırbistan’da, ülkenin en büyüğü olan Kopaonik Kayak Merkezi haricinde, Stara Planina, Mokra Gora, Tornik, Zlatibor ve Divcibare olmak üzere pek çok kayak merkezi bulunuyor. Bu sebeple kayak sporu meraklılarının bu ülkeyi tercih etmeleri, kesinlikle bir tesadüf değildir. Özellikle Kopaonik bölgesi, hem kayak sporu hem de akşamları sunduğu farklı eğlenceli hayatı ve barları ile renkli görüntülere sahne olmaktadır. Ayrıca birbirinden etkileyici kayak merkezlerinde yer alan doğanın kalbindeki otellerde kalıp ruhunuzu yenilemeniz de mümkün. Ülkede Aralık ayından Nisan ayına kadar neredeyse yılın yarısında kayak sezonu geçerlidir. Masal diyarlarını andıran bembeyaz karlarda kaymak ve Sırbistan’ın tertemiz havasını solumak isteyen ziyaretçiler, gittiklerinde asla pişman olmayacak. 

Sırbistan’ın Dünyaca Ünlü Gece Hayatı

Yüksek kalitede hizmet, geniş içecek alternatifi, farklı insanlarla tanışma imkanı ve sınırsız eğlence sunan Sırbistan’ın renkli gece hayatı, kesinlikle yaşamaya değer. Ilık bahar akşamlarında tercih edilebilecek nehir kıyısı barlardan, Balkan enstrümanı tamburitzanın başrol oynadığı yerel canlı müziklerin olduğu taverna barlara kadar ne ararsanız Sırbistan’da gece hayatında mevcut. Özellikle sayısız gece kulübü bulunan başkent Belgrad, sağlam gece hayatı ile ünü ülke dışına taşmış olan, eğlencenin dibine vurabileceğiniz bir şehirdir. Ayrıca butik bira ve ülkenin geleneksel erik rakısı Rajika tadımı turlarına katılıp yerel atmosferin keyfini sürmeyi de ihmal etmeyin. Alkol oranı % 70’lere kadar çıkan Rajika’yı tadarken aman hızlı gitmeyin, sonrasında gezdiğiniz yerleri hatırlayamayabilirsiniz. 

Tutku Dolu Sırbistan Yemekleri

Hazırlaması ayrı zevk, yemesi ise bir o kadar keyifli. Sırp halkı, oldum olası yemeyi seven ve mutfağa son derece önem veren bir halktır. Gelin, beraberce Sırbistan mutfağından tadılması gereken muhteşem lezzetlere bir göz atalım, birbirinden leziz sürprizli lezzetler sizleri bekliyor. Sığır ve domuz etinin kıyılması ve sonrasında ızgarasından oluşan Cevapcici, pirinç ve kıymanın hayat verdiği lahana sarması, süzme peynir ve yumurta ile hazırlanan hamur işi Gibanica, Sırp devrimci Karadode’ye ithaf edilmiş olan dana veya domuz etinin kaymak içi halindeki Karadordeva Snicla, peynir ya da et ile hazırlanan leziz Burek, özellikle et yemekleri ile tercih edilen Kaymak, ülkenin en tercih edilenlerinden sadece bazılarıdır. Unutmayın meşhur kırmızı biber ve patlıcan sosu Salata Ajvar ve erik rakısı Rajika, denenmesi gerekenler arasında. 

Yıl Boyu Süren Festivaller

Festivaller ülkesinde, kaçırmamanız gereken birçok eğlenceli ve farklı festival bulunuyor. Ülkenin zengin kültürü ile dolu dolu güzellikleri arasında Ağustos’taki Belgrad Bira Festivali, müzik, sanat ve kentsel kültür için hazırlanan ağustos ayındaki Kültür Festivali Lovefest, eylül ayındaki ünlü Sırp Et Festivali Rostiljijada, Avrupa Festival Ödülleri’nin En İyi Büyük Festival ödülüne layık görülen ve temmuz ayında gerçekleşen Exit Müzik Festivali, meraklılarını sabırsızlıkla bekliyor olacak. Bu muhteşem festivallerin haricinde, güneydoğu Avrupa’nın Balkanlardan gelen eşsiz müzik kombinasyonu ve her türdeki jazz müzik çeşidi sayesinde oluşturduğu en prestijli jazz festivallerinden biri olan Nisville, kaçırılmayacak türden özel festivallerden birisi. 

Görkemli Sırbistan Doğası

Sırbistan doğasını bu kadar farklı yapan nedir diye sorarsanız, bu küçük bölgedeki büyük dağlar, vadiler, çöller, akarsular, göller, yemyeşil ormanlık alanlar, kanyonlar, sakin nehirler, ülkenin kalbini oluşturan doğal güzelliklerdendir. İnsanı mest eden sakinlikte bir atmosfere sahip doğal termal kaynakları ve kaplıcaları, ülkenin ziyaret edilmesini gerektiren sebeplerden sadece bir kaçı olarak listemizde yerini alıyor. Kendinizi Sırbistan’ın termal sularına ve spalarının gücüne bırakın, Romalılardan beri içinizi iyileştiren ruhuna tanıklık edeceksiniz. Golija Dağı ve Pester platosundaki Uvac, muhteşem kaya oluşumu ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Davolja Varos, doğa yürüyüşü ile meşhur Tara Ulusal Parkı, Sırbistan’ın muhteşem doğasına şahitlik edilebilecek en güzel noktalardan sadece birkaçı. 

Ruhu Dinginleştiren Spa Merkezleri

Sırbistan deyince SPA merkezlerinin akla gelmesi oldukça olası. Çünkü “Sakinlik” ve “Sırbistan” kelimeleri, aynı cümlede sık sık kullanılan iki kelime olmasa da bu balkan ülkesi, Avrupa’nın en etkileyici ve hak ettiği değeri görmeyen wellness centerlarına yani sağlıklı yaşam merkezlerine ev sahipliği yapar. Sırbistan’ın renkli gece hayatı sizi yormuşsa, sıcacık termal sularda hem bedeninizi hem de ruhunuzu bir güzel dinlendirebilirsiniz. Yemyeşil doğası ile Niska Banja, ülkenin en eski Spa’sının bulunduğu Banja Koviljaca, ülkenin en gözde lokasyonlarından biri olan Sokobanja, kaplıcaların şehri Banja Vrujci, Anja Vrdnik, Prolom Banja, ormanların içinde huzurun diğer adı Prolom Banja gibi sayısız termal ve kaplıca merkezinin bulunduğu ülke, aslında sağlık turizminde de daha ön planda olmayı hak eden noktalardan. Özellikle karlı kış mevsiminde, etkileyici yemyeşil doğaları ile bu termal suların güzelliği anlatılamaz, sadece yaşanır.       

Romantik Ruhları Kale, Saray ve Şatolar

Zengin ve tarihi geçmişi ile göz dolduran Sırbistan’ın türlü bölgelerinde bulunan saraylar, şatolar ve kaleler, ülkenin hararetli geçmişini, romantik hikayelerini ve bohem gecelerini gözler önüne seriyor. Gerçek bir tarihi macera arıyorsanız, Sırbistan’daki orta çağa ait tarih kokan sarayları, nehir ve şehirlerin ardında yükselen kuleleri, görkemli şatoları, muhteşem köşkleri keşfedebilirsiniz. Özellikle Tuna Nehri’ne karşı duran Petrovaradin Kalesi, ülkenin önemli kalelerinden biri olan Belgrad Kalesi, nehir manzaralı Smederevo Kalesi, bir zamanlar gözetleme kulesi olan Gordes Kulesi, görülmesi gereken önemli yapılardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca ülkenin ruhunu yansıtan, dağların arasındaki Beyaz Saray (Beli Dvor) ile Kraliyet Sarayı, şimdilerde Belgrad şehir meclisinin kullandığı Eski Saray (Stari Dvor) ve bir zamanlar Yugoslavya kraliyet ikametgahı olan Yeni Saray (Novi Dvor), görülmeden dönülmemesi gereken tarihi güzellikler arasındaki yerini alıyor.

Sırbistan’da Ziyaret Edilecek Göz Alıcı Şehirler

Olmazsa Olmaz Belgrad

Sırbistan’a gidip de başkent Belgrad’a adım atmadan geri dönülmez. Belgrad Kalesi, Nikola Tesla Müzesi, Aziz Sava Katedrali, Sırbistan Ulusal Müzesi, Yugoslav Tarihi Müzesi görülecek yerlerin başında gelir. Şehri gezdikten sonra ne kadar yorulursanız yorulun, Belgrad’ın eşsiz gece hayatının tadına varmadan kesinlikle geri dönmeyin.

İkinci Büyük Şehir Novi Sad

Novi Sad kentinde bulunan meşhur EXIT Festivali, şehre damgasını vuran önemli bir etkinliktir. Avrupa’nın En İyi Festivali olarak iki kez ödül alan festival, her sene binlerce misafiri sonsuz eğlence amacıyla ağırlıyor. 2021 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Novi Sad şehrinde, Svetozar Miletic Meydanı, Kovilj Manastırı, renkli binaları ile ünlü Dunavska Caddesi, görülebilecek yerler arasında yer alıyor. 

Avrupa’da Görülmesi Gereken Bir Kent Niş

Belgrad ve Novi Sad şehirlerinin ardından ülkenin üçüncü büyüğü olan Niş, Balkanların en eski şehirlerinden biri olarak bilinir. Celt halkının ismini koyduğu Niş kenti, sayısız müzesi ve tarihi yapısı ile görülmeye değer bir kenttir. Niş Kalesi, Kafatası Kulesi, Crveni Krst Toplama Kampı, Kral Milan Meydanı, Bubanj Anıt Parkı, görülmesi gerekenlerden sadece birkaçı.

Dağ Kasabası Zlatibor

Sırbistan’ın doğal güzelliklerinin göz önüne serildiği Zlabitor, kayak, bisiklet ve trekking sporunun yapılabildiği ve termal kaynakların bulunduğu yeşilliklerin içerisinde bir kasabadır. Hele kışın karlı dağların manzaralarının mest edeceği Zlatibor Gold Telesiyeji kesinlikle denenmelidir. Dino Park Eğlence Merkezi ve Zlatiborsko Jezero Gölü’nde bir tur yapmayı da asla ihmal etmeyin.

Avrupa’nın en değerli hazinelerinden biri olan Sırbistan, gerek Türk vatandaşlardan vize istememesi gerekse bahsettiğimiz dolu dolu güzellikleri ile meraklılarını bekliyor. Zengin tarihi kültürü, orta çağ yapıları, termal ve kayak merkezleri ile bir ton güzellik eşliğinde unutulmaz hatıralar biriktirmek ve eşsiz ruhunu hissettirmek için Sırbistan, tutkun gezginlere misafirperver bir ev sahipliği sunuyor.