Doğanın Eliyle Oluşan Oldukça Şaşırtıcı 15 Çılgın Olay

İnsan evladının geçmişten günümüze doğaya olan hayranlığını bu fotoğraflarla anlayabilirsiz. İlham kaynağı olan ve günlük hayatın sıkıcı rutinlerinden oluşan zamanları gerçeküstü bir havaya sokan doğa öyle ilginç şeyler yapıyor ki şaşırmamak elde değil!

1.Cocooned Trees, Pakistan

Bu ağaçlar pek çokları için ürpertici olsa gerek. Örümcekler su baskınları sonucu hayatta kalmak için ağaçları mesken tutmuşlar ve ortaya böyle bir görüntü çıkmış.

Cocooned Trees

2.Frost Flowers-Buz Çiçekleri, Arktik Bölge

Bu olağanüstü olay atmosfer ve okyanus sıcaklığının arasındaki farktan dolayı meydana geliyor ve oluşan yapılar ‘’Frost Flowers’’ olarak adlandırılıyor.

3.Mavi Lavlar, Endonezya

Volkanik akıntıların normalde kırımızı veya sıcak tonlarda olmasını bekleriz fakat burada oldukça sıradışı ve parlak bir lav var. Bunun sebebi sülfürik gaz ve bir takım kimyasal etkileşimler. Ortaya çıkan şey oldukça farklı değil mi?

4.Yaşayan Kaya-Living Rock, Şili

Yaşayan kaya denmiş olsa da aslında bu bodur kalmış sukulent bir canlı. İçindeki renk kesinlikle kanıyor gibi duruyor ve fazlasıyla şaşırtıcı!

Şili

5.Hair Ice

Ölü odun yüzeylerinde veya bakteriler tarafından etkilenmiş bitkilerde su bir şekilde dışarı kaçarak ‘’Hair ice’’ olarak tabir edilen şahane görüntüler oluşturuyor. 

6.Büyük Mavi Delik, Belize

Jelojik olaylar sonucunda deniz tabanı normalin daha altına indiği zaman derinlik farkından dolayı ortaya böyle güzel görüntüler çıkıyor ve dalış tutkunlarının favori noktaları arasına ekleniyor.

7.Sualtı Şelalesi, Mauritius

Açıkça anlaşılacağı gibi bu gerçek anlamda bir şelale değil. Tabanın kumları yerçekimi yönüne doğru bir nevi emiliyor ve ortaya ilüzyon tadında bu görüntüler çıkıyor.

8.Atacama Çöllerinin Çiçeklenmesi

Her birkaç yılda bir meydana gelen bu olay aslında oldukça çılgın. Düşünün ki sert bir yağmurdan sonra çorak ve sıcak, sarı toprakları rengarenk çiçekler basmış. Buraya çölün her iki anını görecek şekilde gelirseniz ağzınız açık kalabilir.

Çöl

9.Lentiküler Bulutlar

Alışılagelmişin çok dışında olan bu bulut şekli oldukça nadir bir görüntü. Nemli havanın bulutu dağın üzerine doğru sürüklemesiyle oluşuyor ve karakteristik olan merceğimsi şeklini alıyor. 

10.Siyah Güneş

Burada siyah güneş olarak tabir edilen, ülkemizde de çok sık görülen görüntü aslında yüzlerce, binlerce sığırcık kuşunun bir araya gelmesini ifade ediyor. Kuşların kitle halindeki muhteşem ahengi ve hareketi kafanızı uzun süre yukarıda tutacaktır.

11.Kızıl Yengeç Göçü, Christmas Adası

Hayatta kalma çabasının görüntüsü diyebileceğimiz bu fotoğrafta milyonlarca kızıl yengeç yumurtlamak için ormandan okyanusa doğru zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Okyanusta pek çoğunun akıntıya kapılıp hayatını kaybettiğini de belirtelim.

Kırmızı Yengeç

12.Kanayan Buzullar, Antarktika

Kanayan buzul tabirinin yanında ‘’kan şelalesi’’ olarak da bilinen bu doğa olayının temelinde demiroksitin dışarı sızmasıyla tuzlu suyun lekelenmesi bulunuyor.

13.Büyük Girdaplar

Her ne kadar çizgi filmlerden veya filmlerden aşina olsak da umuyoruz gerçeğiyle tanışmayız. Dengesiz zıt dalgalar ve gelgit hareketlerinin etkisiyle oluşan girdaplar yüzücüleri ve küçük botları bir anda içine çekebilir.

14.Volkanik Işıklar

Güçlü volkan patlamaları bazı zamanlar yoğun bir elektriksel yüke sebep olabilir ve ortaya elektrikle bezenmiş bir fırtına çıkabilir.

Volkanik Patlama

15.Buhar Kuleleri, İzlanda

Muhteşem kuzey ışıkları jeotermal olaylarla birleşince sürreal t bir olay oluyor ve buhar kuleleri gökyüzüne doğru çıkmaya başlıyor.