Dünya Üzerindeki Birbirinden Büyük Akvaryumlar

Genoa Akvaryumu

EXPO 92 için yapılan akvaryum, Avrupa’nın en büyüklerinden. Yaklaşık 70 tanka sahip ve bu tanklarda değişik denizlerin ekosistemleri canlandırılmış. Akvaryumda 6 bin çeşit balık görmek mümkün. 

Şangay Akvaryumu

9 farklı bölge için, 9 farklı yaşam alanı barındıran akvaryumda, birçok özel tür var. 155 metre ile dünyanın en uzun su altı tüneli de bu akvaryumda. 

En Büyük Akvaryumlar

uShaka Marine Dünyası

Bir tema parkı olarak Durban’da kurulan akvaryum, Afrika’nın en büyüğü. İçinde birçok deniz canlısına ev sahipliği yapan akvaryum, bir batık gibi tasarlanmış. 

Monterey Bay Akvaryumu

Kaliforniya’daki bu akvaryum, 2 devasa tanktan oluşuyor. 10 metre yüksekliğindeki 1. tank yaklaşık 1.3 milyon litre su alırken, 2. tank 4.5 milyon litre su alıyor. Bu tank aynı zamanda dünyanın en büyük tek parça cam panosuna sahip. 

En Büyük Akvaryumlar

Turkuazoo

5 milyon litre su alan ana tankı ile en yeni yapılan akvaryumlardan biri. Yaklaşık 10 bin çeşit canlıya ev sahipliği yapan akvaryum, 80 metre uzunluğunda bir su altı tüneline de sahip. 

L'Oceanografic

45 bin canlı çeşidi ile Avrupa’nın en büyük akvaryumu. Valencia'daki bu akvaryum, 7 büyük tank kulesinden oluşuyor ve kuleler birbirlerine 30 metrelik su altı tünelleriyle bağlanıyor. 

En Büyük Akvaryumlar

Okinawa Churaumi Akvaryumu

2002’de açılan park, 7.5 milyon litrelik büyük bir tanka sahip. 

Dubai Mall Akvaryumu

Dünyanın en büyük alışveriş merkezinin tam ortasında yer alan akvaryum, 10 milyon litrelik bir tanka sahip ve 33 bin çeşit balığa ev sahipliği yapıyor. 2010’da, köpek balıklarının bulunduğu bölümde meydana gelen sızıntı nedeni ile akvaryum bir süre kapalı kalmıştı. 

En Büyük Akvaryumlar

Georgia Akvaryumu

2005 yılında açılan akvaryum, dünyanın en büyük akvaryumudur. 100 bin kadar canlıya ev sahipliği yapan akvaryumun, 23 milyon litrelik dev bir tankı vardır. Akvaryumdaki 2 balina köpek balığının geçtiğimiz yıllarda ölmesi büyük yankı uyandırmıştı. 

Batı Avustralya Akvaryumu

Avustralya’nın en büyük akvaryumu. Ana tankı yaklaşık 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde. 3.000.000 litre su alan ana tanka, belli bir ücret karşılığında dalış yapabilirsiniz.

En Büyük Akvaryumlar

 

Verethragna

Yazar Hakkında

Verethragna

Gezer, Analog fotoğraflar çeker. Klasik bisikletleri restore eder. Müzik dinler, şarkı söyler.