En Küçük Ülkeler

Size ''Birkaç gün içinde birkaç ülke gezer misiniz?'' desek muhtemelen cevabınız hayır olacaktır. Fakat bu listedeki ülkeler ve bölgeler o kadar küçük ki birkaç gün fazlasıyla yetecektir.

Vatikan

Zatung’a dahi konu olan ülkecek Ak Saray’a taşınmaları üzerinden fazlaca muhabbet çevrilen Vatikan’cığımız. Vatikan’ın yerlileri bile burada yaşamıyor dostlar. Burası kültür, tarih ve dini önem ağırlığı taşıyor. Sabahtan gelirseniz akşama eve dönersiniz şakaları eşliğinde küçüklüğünü vurgulamadan geçemeyeceğiz.

Vatikan

Andorra

76.000 nüfuslu, tamamen karalarla çevrili araya sıkışmış bir ülke Andorra. Katalanca konuşulan ve İspanya’nın kültürel özelliklerini bünyesinde barındıran Andorra kağıt üzerinde 7 şehirden oluşuyor olsa da bunlara kasaba demek daha doğru olur. Sadece başkent Andorra la Vella bile bütün Andorra’yı anlamak, bilmek için yetecektir. 

Cebelitarık

Kelimenin tam anlamıyla burası bir kaya ve 30.000 kişi bu kayada yaşıyor. Britanya’nın denizaşırı toprağı olan Cebelitarık’ta ziyaretçiler genellikle araba kiralamayı ve dolaşarak manzarayı izlemeyi tercih ediyorlar. Burası gerçekten bir günde bitirilebilecek yerlerden biri gözünüzde büyütüp rezervasyonlarınızı çok uzatmayın.

Cebelitarık

Isle of Man

Burası İrlanda sularında yer alan 84.000 kişilik bir ada. Birleşik Krallık’a dahil olmamakla beraber ona bağımlı olan adaya anakara İngiltere’den uçakla veya Liverpool’dan hızlı feribotla ulaşılabiliyor. Adada Vikinglerin tarihini öğrenebilir, koruma altına alınmış bölgelerde geçmişin izlerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca rüzgarlı güzel yollarında hız limiti olmadan özgürce motosiklet kullanmanın tadına varmanız da mümkün.

Monaco

Dünyanın en küçük ikinci ülkesi Monaco. Haritaya baktığınızda devletten ziyade büyük bir meydan gibi hissedebilirsiniz. Fakat boyutu küçük olsa da burası çok çeşitli bir yer. Fransızca, İtalyanca, İngilizce ve kendi dili Monégasque burada konuşulan dillerden.

Monaco

San Marino

Güzel dünyamızın bir diğer küçücük ülkesi. San Marino İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları'nın küçük bir tepesinde bulunan bir şehir devleti. Bu güzel küçük devletin tek komşusu İtalya. Roma İmparatorluğu kalıntılarını taşıyan mini devlet işlerini çözmüş. Buraya her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçi geliyor ve Euro’larını bırakıp gidiyor. 

​Liechtenstein

İsviçre ve Avusturya arasında yer alan mini ülke Liechtenstein. 37.000 kişilik nüfusuyla kasabayken son anda ülke olmaya karar vermiş gibi görünüyor. Fakat burada refah düzeyi oldukça yüksek. Ayrıca bir nevi peri masalını anımsatıyor. Dağların, ormanların ardında yer alan bir kaleden yönetilen ülke oldukça etkileyici. Ayrıca halk her yaz bira içmek gibi bir ritüel eşliğinde buraya davet ediliyor. Nasıl? Küçük ama etkili değil mi?

​Liechtenstein

​Falkland Adaları

3.140 nüfuslu Falkaland Adaları  2 büyük 200 küçük adadan oluşuyor. Adaların toplam yüzölçümü 12.173 kilometrekare. Adanın başkenti Stanley. Açık konuşmak gerekirse burası oldukça güzel bir yer, dinlenmek adına haftalarınızı burada geçirebilirsiniz. Penguenler, yüksek refah düzeyi, kiliseler, eski yapılar, yeşil, manzara gibi pek çok güzel şey mevcut. Fakat neticede küçük bir yer birkaç güne yeri yöreyi görebilirsiniz. Hatta zorlarsanız ada halkını dahi komple tanıyabilirsiniz.

​Macau

Bir zamanlar Portekiz sömürüsü olan, Çin’in yakınlarında bulunan bu küçük yarımada son yıllarda adını en ünlü kumar merkezlerinden biri olarak duyurmuş durumda. Ayrıca bölgenin belli bir bölümü UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Yüzölçümü 25,4 kilometrekare olan Macau Çin’in özerk bölgesi olsa da onlar buranın gerek mutfak gerek kültür gerekse de yönetim olarak bağımsız olduğunu iddaa ediyor.

Macau

​Katar

Katar en küçük ülkelerin en büyüğü olarak listenin önemlilerinden biri. Katar’da yapılacak şeyler ülkenin pazar yeri ve merkezi olan Doha’ya gelmekle başlıyor. İslami Sanatlar Müzesi ve Basra Körfezi’nde gece boyu yapılacak kamp aktivitesiyle burada pek çok şeyi görmüş geçirmiş oluyorsunuz. Tabii bunlara ek birkaç başka çöl aktivitesi de bulunabilir.