Galler Dünya Mirasları

Britanya’da Galler yarımadasında bulunan ülke bulunduğu bölge ile aynı adı taşır. Galce adı Cymru olan ülkenin nüfusu 3 milyon civarındadır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

1056 yılında kurulan Galler Prensliği, 1282 yılında İngilizler tarafından işgal edilmiş ve fiilen hala İngilizler hüküm sürmektedir.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kraliçe II. Elizabeth’in oğlu olan Prens Charles tarafından yönetilen ülkenin kendi meclisi; bayrağı, diline sahip olmakla birlikte genellikle krallığın lider ülkesi İngiltere ile ortak kararlar alır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yeşil bir doğaya ve dağlık bir araziye sahip Galler’de 3 tane dünya miras öğesi bulunmaktadır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sanayi Devrimi'nde inşa edilen 18 kilometrelik Pontcysyllte Su Kemeri ve Kanalı 1805 yılında tamamlanmıştır. Harcında öküz kanı kullanılan su kemerinde teknelerle seyahat etmek de mümkündür. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Yapının alt kısmı tuğladan yapılmıştır ve su oluğu için gelişmiş metal dökme demir kullanılmıştır. Kemer, River Dee Vadisi boyunca Llangollen Kanalı'nı taşır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Günümüzde 6000 kişinin yaşadığı bir kasaba olan Blaenavon, Sanayi Devrimi döneminde sahip olduğu demir ve kömür yataklarıyla tam bir sanayi kentiymiş.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

1788 yılında açılan ilk ocakla başlayan demir işçiliği, aradan geçen 200 yılın ardından tamamıyla durmuş; bölgede bulunan üretim tesisleri müzeye çevrilerek koruma altına alınmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Gwynedd bölgesinde bulunan Kral Edward’ın kalesi ve şehir surları 14. yüzyıldan kalma bir savunma kompleksi. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

İngiltere Kralı I. Edward tarafından, 1283 yılında toprakların kuzeybatı Galler bölgesine kadar genişletildiği dönemde bu yapılar oluşturulmuş ve daha sonradan pek çok defa restore edilmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.