Gezginlere İlham Veren Filmlerin Öncüsü: James Bond Filmleri

Hepimiz seyahatlerimizle ilgili bize ilham veren filmleri defalarca izledik. The Way filmi gerçekten harikaydı. Hatta develerle yolculuk yaparak Avustralya çöllerini geçen kızın Track isimli filmi kadın gezginlere ilham olan en güzel filmlerden bir tanesi. 2007 yılında vizyonda olan Özgürlük Yolu ise benim en beğendiklerimden. Son yıllarda öne çıkan gezginlerin favori filmi ise Yaban. Bu filmde yine bir kadının sırt çantası ile çıktığı yol konu alınıyor. Ama benim dikkatimi çeken ve her izlediğimde bana ilham veren filmlerin başında James Bond filmleri geliyor.

in to the wild
In to the wild

Şimdi gezginlere ilham olabilecek macera filmi de nereden çıktı demeyin sakın. 1962 yılından bu yana çekimleri yapılan ve toplam 26 film ile dünyanın en uzun film serisi olarak birinci sırada bulunan James Bond filmleri çekildiği mekanlar ve görsel güzellikleri ile gerçekten inanılmaz.

avusturya

Ben tabii ki çok eskileri bilemiyorum ama ilk olarak ve tam anlamıyla 2006 yılında hakkını vererek izlediğim James Bond serilerinden Casino Royal filmini izlediğimde; filmin konusu, heyecanı bir yana Venedik’teki görüntülerine hayran kalmıştım. Filmin Venedik görüntüleri beni gerçekten etkilemişti. Sonuçta sırt çantalı değil takım elbiseli bir ajan, ülke ülke fiyakalı bir şekilde oradan oraya geziyordu. Hem de istemediği kadar bol pasaportla!

Ardından 2008 Quantum of Solace ve 2012 Skyfall serilerini de zevkle izledim ve ülkemizde de İstanbul, Adana ve Fethiye’de çekimleri yapılan mekanlar ayrı bir gurur verdi.

Venedik ..
Venedik

Yıl 2015 ve serinin son filmi Spectre ile bir de böyle bir makale yazmaya karar verdim. Bu izlediğim son 4 serinin başrol oyuncusu Daniel Craig. Adam tamam yakışıklı, etkileyici falan filan. Ama Spectre filminin hemen başında Mexico City'de her yıl düzenlenen Ölüler Günü Festivali ilgili sahneler beni benden aldı diyebilirim. Tabii ki film biter bitmez bu festivale nasıl giderim planları ve ufak araştırmalar bile yaptım. Film Meksika’da başladı, ardından Roma’da kovalamaca ve bir anda Avusturya Alpler... Sonra da Fas... Yani ilham alma da ne yap! Belki de ilham filmde değil, biz gezmeyi sevenler için en ufak bir kıvılcım aleve dönüşüyor belki de...

Spectre ( Meksika Ölüler Günü festivali )
Spectre (Meksika Ölüler Günü Festivali)

Bu arada James Bond filmleri hakkında ufak bilgiler de yazıyım. İlk olarak 1962 yılında başlayan ve toplam 26 adet çekilen filmlerde şu ana kadar toplam 7 aktör oynamış. Filmlerin efsane aktörü ise Sean Connery. Filmin hemen hemen dünyanın her bölgesinde çekimleri mevcut. 1974 yılında çekilmiş olan The Man with The Golden Gun adlı Roger Moore’un oynadığı film apayrı bir öneme sahip. Film Hong Kong, Tayland ve Güney Çin Denizi'nde bir kovalamaca ile geçiyor. Phuket’te bulunan ve James Bond Adası olarak bilinen adacığın ismine sebep olan bu film ile James Bond Adası tüm dünyaca bilinen ve merak edilen bir yer haline geliyor.

James Bond Adası / Tayland
James Bond Adası / Tayland

Benim 2010 yılında Tayland’da ziyaret ettiğim James Bond Adası gerçekten görülmeye değer. Şimdi gezginlere ilham veren bir film demeyelim de daha ne diyelim bu macera serisi için!!! Artık siz değerlendirin.

UFUK AKKUŞ

Yazar Hakkında

UFUK AKKUŞ

Gezgin, Fotoğrafçı 1977 Karabük doğumlu, Safranbolu da yaşıyor.. Mesleğini çok seven bir sigortacı. Hayallerinin peşinden düştü yollara. Farklı kültürleri tanımayı çok seviyor.