Gittikçe Popülerleşen Bir Trend: Tiny House

Mikro ev olarak Türkçeleştirilebilecek tiny house kavramı her geçen gün daha çok popülerleşen bir hareket. Kavramın içeriğine bakacak olursak yaşam alanlarını küçültmeyi hedefleyen kişilerin oluşturduğu sosyal hareket “tiny house” olarak adlandırılıyor.

Küçük alanlarda keyifle yaşamak

Hayat görüşü nedeniyle büyük bir yaşam alanında yaşamak istemeyen kişiler, maddi durum nedeniyle büyük bir evde yaşayamayan kişiler ve özellikle sürekli seyahat etmek isteyen kişiler “tiny house” hareketinin oluşumunda başrol olmuşlardır. Bu hareket insanlara daha küçük alanlarda yaşamanın ve koşullar ne olursa olsun keyifle yaşamanın mümkün olduğunu göstermiştir. Amerika’da başlayan bu hareket gün geçtikçe diğer gelişmiş ülkelerde de popülerleşmiştir.

1

Tiny Houselar ve Özellikleri

 • Tiny houselar genellikle 10 metrekarelik, 20 metrekarelik ve 30 metrekarelik yapılardır.
 • Sabit olarak inşa edilmiş ya da tekerlekli versiyonları vardır.
 • Tekerlekli olanları karavan statüsünde değerlendirilir.
 • Yalnızca görüntüleri şık değildir. İçleri de oldukça şık ve kullanışlıdır.
 • Şıklıklarının yanı sıra hem çevre dostudurlar hem de sürdürülebilir yaşamın teşvik edilmesinde önemli rol oynarlar.
 • Tiny houseların yapımında daha az malzeme kullanılması ve daha az enerji harcanması çevre kirliliğinin azalmasını sağlar. Bu da daha az karbon ayak izi demektir.
 • Mikro evlerde kullanılan güneş sistemi, kompost tuvalet ve gri suyun yeniden kullanılmasını sağlayan sistem bu evlerin kendi kendine yetmesini, daha az enerji harcamasını sağlamaktadır.
 • Kısacası tiny houselar yenilikçi ve çevre dostudur.
2

Tiny Houseların Karavan ve Çadırlara Göre Farkları Nelerdir?

Tiny house dendiğinde akla benzerleri olarak ilk başta çadır ve karavan geliyor olsa da aslında bu mikro evler çadır ve karavandan da oldukça farklı. Bu kavramlar arasındaki farklar:

 • Karavan ve çadırlar dönemsel olarak yaşanan yerlerdir. Tiny houselar ise kişinin sürekli olarak yaşadığı evleridir. Bu nedenle tiny houselar daha konforludur. Örneğin karavanda kullandığınız eşyalarınız evinizdekinin bir yedeği iken tiny housedaki eşyalarınız asıl olandır. Yani daha konforludur.
 • Her ne kadar çok küçük olsa da tiny houseları farklı donanımlarla oldukça lüks hale getirmek mümkündür. Yani çadırdakinin aksine mikro evinizde klima, bulaşık makinesi ve fırın da olabilir.
 • Tiny houselarda banyo olması da onu çadırlardan ayıran bir diğer özelliktir.
3

Türkiye’de Tiny House

Tiny house kavramı ülkemizde de her geçen gün popülerleşiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz corona döneminde değişen tatil anlayışı tiny houseları ülkemizde de daha önemli kıldı. Bu yaz corona virüs tehlikesinden uzak, diğer insanlarla temasın minimum olduğu bir tatil yapmak isteyenler ülkemizdeki tiny houselarla dolu tatil mekanlarını tercih etti. Ülkemizdeki tiny houseları incelediğimizde bu mikro evlerin genel olarak tatil amaçlı tercih edildiğini, henüz sürekli olarak mikro evinde yaşayan kişilerin sayısının bir hayli az olduğunu gözlemlemek mümkün.

4

Siz de bir tiny house deneyimi yaşamak isterseniz Sapanca’daki, Alaçatı’daki, Göcek’teki, Marmaris’teki ve Beykoz’daki popüler mikro evlerde konaklayabilirsiniz. Böylelikle şehir hayatından uzaklaşabilir ve doğaya dönüşün günümüz koşullarında dahi mümkün olduğunu yeniden keşfedebilirsiniz.