Harbin Buz Ve Kar Heykel Festivali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her yıl Çin’in (https://gezimanya.com/cin-halk-cumhuriyeti) en soğuk eyaletlerinden biri olan Heilongjang’un başkenti Harbin’de düzenlenen “Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali” (www.icefestivalharbin.com) şehri süsleyen buzdan yapılmış, devasa heykellerle süslüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ne çokça turist çeken Festival, dünyanın en büyük kış festivallerinden biri olarak gösteriliyor. Her yıl 5 Ocak-25 Şubat arasında düzenlenen Harbin Buz ve Kış Festivali hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Doğuşu Balıkçı Fenerlerine Dayanmaktadır

Eski zamanlarda Harbin’de yaşayan balıkçılar, yaktıkları mumların kolay sönmemesi için buzların içerisini oyarak mumları bu oyukların içlerine koyarlarmış. Bu sunum, Harbin’de zamanla bir sanat halini almış ve 19. yüzyılda buz ve kardan daha büyük ve farklı eserler verilmeye başlanmış. Yıllar sonra da Harbin’in kendine özel bir kış festivali olması kaçınılmaz olmuş.

Festival İlk Kez 1963 Yılında Yapılmıştır

Dünyanın en büyük kar ve buz festivali olan Harbin Kar ve Buz Festivali’nin geçmişi pek yakın değil. Fakat festival 1963 yılından itibaren her yıl yapılamamış. Bunun nedeni ise 1966 yılında gerçekleşen Çin Kültür Devrimi. Kış mevsimine farklı bir boyut kazandıran festival 1985 yılında yeniden düzenlenmeye başlamış.

Dünyanın En Önemli Kış Festivalleri Arasındadır

Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali dünyanın en büyük kış festivallerinden biridir. Listedeki diğer üç büyük festival ise Japonya’da (gezimanya.com/japonya) düzenlenen Sapporo Kar Festivali, Kanada’da (gezimanya.com/kanada) düzenlenen Quebec Kış Karnavalı ve Norveç’te (gezimanya.com/norvec) düzenlenen Kayak Festivali’dir. Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali aynı zamanda dünyanın en büyük buz heykel festivalidir.

Festival Dahilinde Pek Çok Etkinlik Yapılmaktadır

Her ne kadar adı “Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali” olsa da festivalde buz heykellerin dışında pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Kayak, buz heykel yarışmaları ve Songhua Nehri’nde düzenlenen yüzme yarışmaları bunlardan bazılarıdır. Uzun yaşayan Çinliler, sağlıklı kalmalarını soğuk yüzmeye bağladıkları için buz tutmuş Songhua Nehri’nde yüzmek ayrıca önemlidir.

Eski Adı “Harbin Buz Festivali”dir

Görkemli buz heykellerin yapıldığı festivalin adı 2001 yılına kadar “Harbin Buz Festivali”dir. 2001 yılında Heilongjiang eyaletinde düzenlenen Uluslararası Kayak Festivali ile birleştirilmiş ve adı “Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali” olarak güncellenmiştir.

Guinness Rekorlar Kitabı’nda Yer Almaktadır

2007 yılında, 40 farklı ülkeden 600 heykeltraşın iş birliğiyle yapılan “Romantic Feelings” isimli heykel sayesinde Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmıştır. 35 metre boyunda ve 200 metre genişliğinde olan heykel (Romantic Feelings) dünyanın en büyük kar heykeli olmuştur.

4 Farklı Tema Parkta Gerçekleştirilmektedir

Festival aynı anda Harbin’in dört önemli tema parkında birden gerçekleştirilmektedir. Bunlar Sun Island International Snow Sculpture Art Expo, Harbin Ice and Snow World, Songhua River Ice and Snow Harbin Valley ve Zhaolin Park Ice Lantern Fair’dır. Her mekanda sergilenen buz heykeller ve etkinlik programları farklıdır. Bu nedenle her etkinlik ve sergi alanına giderken ayrı biletler almak gerekmektedir.

Festival Turistlere Farklı Tur Programları Sunmaktadır

Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali, ülkeye her yıl binlerce turist çekmektedir. Bu nedenle festivali düzenleyen organizasyon firması, katılımcıların kalma sürelerine uyum sağlayabilecek birçok tur alternatifi sunmaktadır. Turlar 2 günden 6 güne kadar olan katılımları kapsamakta ve sadece festival özelinde değil, şehir dâhilinde de gerçekleştirilmektedir.

Yorumlar

12 Haz 2024, Çarşamba - 18:00