İtalya'nın Sadece Pizza Ve Makarnadan İbaret Olmadığını Kanıtlayan Sokak Lezzetleri

İtalya denildiğinde yemek olarak genelde akıllara pizza, makarna ve dondurma geliyor. Fakat bunlar sadece buz dağının görünen tarafı! Kaynak

1.PESCE FRİTTO AL CONO

İtalya’da külahta yediğiniz şey sadece dondurma olmayacaktır. Mutlaka denemenizin önerildiği bir tat var. Limanlara sabah erken saatlerde botlar, tekneler yanaşıyor ve getirdikleri taze balıkları, envai çeşit deniz ürününü hemen orada unla muamele edip kızartıyorlar. Ardından bunları külahlara koyup bir parça limonla süsleyip elinize veriyorlar. Kesinlikle denk gelirseniz kaçırmayın!

2.ZEPPOLE

Eğer sıklıkla sokakları arşınlıyor, İtalya’nın fırınlarını ziyaret ediyor ya da panayırlara, eğlencelere katılıyorsanız muhtemelen çoktan bu dayanılmaz lokmalara dişlerinizi geçirmişsinizdir. Zeppole’nin çıkış noktası Napoli ama günümüzde her köşe başında bulabilirsiniz. İçleri krema, çikolata gibi tatlarla dolu olanlar en çok beğenilenler olsa da aslında orijinali sadece kızartılmış hamur ve üzerine serpilen şekerden oluşuyor. Artık size kalmış. 

3.STİGGHİOLA

Etin şişe geçirilmiş halini ülkemiz dahil pek çok yerde görebilirsiniz. İtalya’da da böyle bir kültür var fakat bu bildiğiniz şiş kebap gibi değil. Koyun bağırsağından yapılan stigghiola tuzlanıyor, şişe geçiriliyor ve ızgarada pişiriliyor. Gerçekten lezzetli ve et severlerin vazgeçilmezi.

4.PANİ CA MEUSA

İlk olarak ön yargılarınızı yıkmanızı tavsiye ettiğimiz bir yiyecek. Fotoğrafta gördüğünüz geleneksel bir Sicilya sandviçi. İçerisinde ise dana ciğeri ve dalağı bulunuyor. Ön yargılar tam bu noktada başlıyor. Fakat sakatat tüketmek ülkemizde de oldukça yaygın, kokoreç bağımlılarını hemen her köşe başında görmek mümkün. Bu da o ayarda bir yiyecek. İtalyanca pani ca meusa dalaklı ekmek, etli ekmek gibi bir anlama geliyor. Yiyecek servis edilirken tabağı peynirlerle, limonlarla süslüyorlar, en azından ucundan tadın.

5.ARANCİNE

Eğer dalak, bağırsak gibi et ürünleri sizin damak tadınıza hitap etmiyorsa arancine edebilir. Altın renkli, dışı çıtır içi yumuşak pirinç toplarının tarihi çok eskilere dayanıyor. Günümüzde pirincin yanında, sos, baharat, bezelye ve bölgeye göre bir parça tavuk ya da kırmızı etle yapılan arancine en sevilen sokak lezzetlerinden. Üzerine dökülen soslarla her şehirde kendine has bir yer edinmiş.

6.PANZEROTTİ

Karşınızda Puglia’nın yerli lezzetlerinden biri duruyor. Panzerotti yarın ay şeklindeki yumuşak hamuruyla karakterize edilen bir sokak lezzeti. İtalyanların kapalı pizzası calzoneyi hatırlatsa da doku ve içerik olarak daha farklı. Arasında peynir ve domates doldurulan panzerotti ardından hemen kızartılıyor. İstenilen renk ve çıtırlığa ulaşınca peçetenin arasına koyulup elinize tutuşturuluyor. Bu yiyecek oldukça popüler ve restoranlara da sıçramış durumda. Fakat çoğunlukla tabakta gelen hali değil o an sıcacık ve elde yenileni tercih ediliyor.

7.PANİNO CON PORCHETTA

Burada yemeğin asıl adı porchetta. İtalya’nın hemen hemen her yerinde bulabileceğiniz kemiksiz, temizlenmiş domuz etinin, soslarla harmanlanıp ince katmanlar halinde yavaşça pişirilmesine porchetta deniyor. Panino con porchetta ise onun ekmek arasına koyulmuş hali ve kesinlikle çok lezzetli. Özellikle mevsim salataları ile harmanlandığı menüyü denemelisiniz.

8.PANELLE

Panelle bütün İtalyan sokak yemekleri arasında en basit olanı. Mısır unuyla hazırlanan hamurun ince tabakalar halinde kızartılmasına dayanan panelle halk arasında fakir yemeği ya da köylü yemeği olarak anılıyor çünkü malzemeleri ve yapımı son derece basit. Fakat insanlar buna bayılıyor! Yanında birkaç ek malzemeyle servis edip sandviç haline getiriliyor ve afiyetle yeniliyor. 

9.PIADINA

Panelle gibi vegan dostu bir İtalyan yemeği daha. Emilia-Romagna çıkış noktalı piadina aslında şekil ve içerik olarak bizim bazlamamıza benziyor. Un, su, zeytin yağı ve tuzla hazırlanan hamuru terakota tabaklarda pişiriliyor. Pek çok kişi bunu dürüm şeklinde içerisine türlü malzemeler ekleyerek tüketmeyi tercih ediyor.

10.CREMA FRİTTA

Özellikle kış aylarının kraliçesi olarak nitelendirebileceğimiz bir yiyecek, crema fritta. İçerisi yoğun, über lezzetli kremayla dolu olan ince crema frittalar kızartıldıktan sonra servis ediliyor. Evet kulağa biraz yoğun gelebilir ama Amerika’da daha garip şeylerin olduğunu biliyoruz... Bkz: https://gezimanya.com/FotoGaleri/amerika-ve-gariplik-konusunda-birbiriyle-yarisan-16-yiyecegi Crema fritta inanılmaz lezzetli bir yiyecek ve kilolarınızdan korkuyorsanız size bir kereden bir şey olmaz diyebiliriz...

11.LAMPREDOTTO

Floransa çıkışlı bir yemek; lampredotto. Pani ca meusa’ya benzeyen yemek aslında inek midesinden yapılıyor acı-keskin bir domates sosu, soğan, kereviz ve maydanoz ile pişiriliyor. Tabakla ya da sandviç şeklinde servis edilebilen lampredotto özellikle sandviç formunda lokal sosları ve ekmeği ile aklınızı alabilir.

12.OLIIVE ALL’ASCOLANA

Sokakta yürürken bu güzel şeyleri nugget ya da benzeri bir şey sanıp geçmiş olabilir misiniz? Yanıtınız evet ise çok çok çok yazık olmuş. Gerçekten süper bir lezzeti kaçırmış durumdasınız. Dışı çıtır çıtır olan bu güzel topun içerisinde zeytin, et, baharat ve peynir bulunuyor. Küçük toplar halindeki bu mutfak mücevherleri oldukça lezzetli.