Motorlu Taşıtsız Adalar

Trafiksiz, benzin parasının olmadığı bir dünya düşünün. Üstelik bu -yer yer-modern bir dünya. Taşıma ve ulaşım aracı olarak sadece faytonlar, bisikletler ve tabana kuvvet tekniğinin olduğu bir dünya. İşte arabaların, bilimum motorlu taşıtların giremediği 13 nadir ada.

1.Tangier Adası

Virginia’nın Tangier Adası küçük bir balıkçı topluluğunu barındırıyor. Balıkçılık burada oldukça eski, 1600’lü yıllara kadar uzanıyor. Adanın misafirleri, müptelaları burada botlarla gezinti yapıp balık tutuyorlar. Ardından bunu restoranda kendi yemekleri yapıyorlar. Tabii adanın güzelliği sadece balıkçılıkla bitmiyor. Tırmanma, treking gibi aktviteler de çok yaygın. Bunlarla beraber adada yoğun bir yengeç ilgisi var. Yumuşak kabuklu yengeçlerinin %5’nin buradan geldiğini söylüyorlar, bu bir nimet.  Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Ada 3 mil uzunluğunda 1 mil genişliğinde yani dolaşmak oldukça kolay. Fakat yürümek istemezseniz bisiklet en iyi seçeneklerden biri olacaktır ya da fayton tarzı araçlar. Burada sokaklar çok dar ve sıkışık olduğundan yürümek genellikle tercih edilen ulaşım aracı oluyor. Nasıl Gidilir? Adanın kendine münhasır küçük aircraftlar için yapılmış bir havalimanı var buraya uçakla gelebilirsiniz ya da deniz sevenlerdenseniz feribot seferleri düzenleniyor.  4 Mayıs-19 Ekim tarihleri arasında ise her gün sefer düzenleniyor.  

2.Mackinac Adası

Bir diğer nadide ada Mackinac. Burada koruma önlemleri oldukça yüksek. Sebebi sadece adanın doğal güzellikleri değil. Buranın tarihi ve geçmişi de oldukça eskiye dayanıyor. Mackinac listenin biraz daha özel olan adalarından, fiyat bakımından da tabii. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adanın yürüyüş rotaları son derece güzel. Üstelik burada maceralı bir gezi de düzenleyebilirsiniz çünkü at kullanımı çok yaygın. Adada 100 yıldan fazla zamandır at kullanılıyor. Tabii fayton gibi daha hanım hanım seçeneklerde mevcut. Nasıl Gidilir? Ulaşım olarak iki yolu kullanabilirsiniz feribot ve havayolu. Mayıs-Ekim ayları arasında iki feribot servisi oluyor. Bunlar St. Ignace’de hareket eden The Star Line Mackinac Island ‘s Hydro Jet Ferry ve yine aynı noktadan harekete başlayan Shepler’s Mackinac Island Ferry. Havayolu burada pahalı olan ulaşım şekli. Özel kiralık uçaklar kullanılıyor ve bireysel seyahatlerde önerilmiyor tabii über zengin değilseniz.

Arabasız Adalar

3.Fire Adası

Tangier ve Mackinac’tan daha büyük olan Fire Island aslında son derece ilginç bir ada. Çünkü adanın kasabaları gerçekten özelleşmiş durumda. Şöyle ki, Kismet kasabası daha çok doğa severlere hitap ediyor, Cherry Grove ise LGBT destekçilerini çeken ve daha kapalı bir kasaba bunların yanında Ocean Beach günlük ziyaretçileri, turistleri ağırlayan bir nokta burada bar, restoran, sinema gibi seçenekler bulabilirsiniz.   Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? 32 millik uzunluğuyla Fire Island’da yürümeyi ummanız biraz mantıksız olacaktır. Burada kullanabileceğiniz en iyi ulaşım yolu su yolu olacaktır. 

4.Monhegan Adası

Mongehan Island listenin ünlü olan yerlerinden. Modern uygarlığın bunalımından kaçan ünlüler, oyuncular, sanatçılar kendilerini buraya atıyorlar, bilhassa yazın. Siz de buraya gelirseniz adanın popüslasyonunun hamurunda sanatçı kişilikler bulunmasından mütevellit müzelere, galerilere, hediyelik eşya dükkanlarına uğramalısınız. Çünkü ilham verecekleri kesin. Müzeden, deniz fenerlerinden sonra gün sonunda mutlaka denizden yeni çıkmış taze ıstakozun ya da balık çorbasının tadına bakın. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adada asfaltla kaplanmış yol bulmanız imkansız bu yüzden dağ bisikleti kiralayıp dilediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Fakat ada sadece birkaç mil uzunluğunda olduğu için yürümek de problem olmayacaktır. Nasıl Gidilir? Adaya feribotla ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. 3 farklı deniz yolu ve seferi olduğu için gidememeniz oldukça zor.  

Arabasız Adalar

5.Rottnest Adası

11 milden biraz büyük olan Rottnest Adası suyla ilgili her türlü nimeti bünyesinde barındırıyor. Kumsallar, manzaralar, bioçeşitlilik vs. fakat en önemlisi bu sadece buzdağının görünen yüzü. Burası sualtı tutukunlarının da buluşma noktası. 130’dan fazla tropik balık türü barındıran ada şnorkelle keyif yapmayı sevenler için bulunmaz bir nimet. Ayrıca mezuniyet kutlamaları gibi sebeplerden dolayı öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir lokasyon. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adada ulaşım için en doğru seçenek bisiklet kiralamak olacaktır. Fakat otobüs kullanımı da işinize gelebilir-evet araba kullanımı yasak, otobüs sadece belli noktalara kadar götürüp bırakıyor-. Ayrıca kiraladığınız bisikleti otobüs noktalarına bırakabilirsiniz dönüşte, görevliler geri toplayacaklardır. Nasıl Gidilir? Adaya gelmek için Rottnest Fast Express (Fremantle’den Perth City’e) ve Rottnest Fast Ferries’i (Hilary’den hareketle aynı güzergah üzerinden) kullanabilirsiniz. Havayolu ulaşımı da mevcut tabii fakat biraz pahalı olabilir.

6.Herm Adası

Şu an listenin en sakin adasına bakıyoruz. Her anlamda! İlk olarak burası oldukça küçük bir ada ve en eski yerleşimcileri 62 yıllık bir geçmişe sahip. Adada sadece bir tane hotel var, White House Hotel. Fakat hotelde ne telefon, ne televizyon hatta ne de saat var. Peki insanlar buraya neden geliyor? İnsanlar buraya adeta kaçıyorlar. Pek çokları deniz kuşlarını, fokları izlemeye, bitki örtüsünün ve güzel kumsallarının tadını çıkarmaya geliyor. Kısacası sakinleşmek isteyenlere en iyi tavsiye bu ada olacaktır. Adada 11. yy’dan kalma bir şapeli, Neolitik bir mezarı ve dünyanın en küçük hapishanesini görebilirsiniz. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adada bisiklet dahi yasak. Yani ulaşım için sadece ayaklarınızı kullanabilirsiniz. Adanın uzunluğu 1.5 genişliği ise yarım mil kadar. Bütün adayı yürüyüp geri dönmeniz birkaç saatinizi alacaktır. Nasıl Gidilir? Adaya ulaşmak için Guernsey’den 20 dk’da bir kalkan feribotları kullanabilirsiniz. Bunun yanında botlar ve havayolu ulaşımı da mümkün-Guernsey Airport-.    

Arabasız Adalar 5

7.Hydra Adası

Yunanistan’ın adalarından biri olan Hydra size 18. yy’dan bir pencere açacaktır. Barlar, restoranlar, tavernalar, cluplar, kumsallar, mavi berrak sular, manastırlar, yel değirmenleri ve geçmişin izleriyle dolu tapınaklar, kalıntılar. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Buraya tatile geldiğinizde bisiklet kiralamanız öneriliyor fakat diyelim ki eşyanız var bisiklet olacak gibi değil o zaman bir eşek kiralayabilirsiniz. Tabii kendiniz idare edeceksiniz eşeği. Nasıl Gidilir? Ulaşım için FlyingCat ve FlyindDolphin gibi deniz taşıtları kullanabilirsiniz. Fakat bunların isimleri çok havalı olsa da yolculuk 90 dakikadan 2 saate kadat geniş bir zaman yelpazesinde tamamlanabilir. İşinizi sağlama almak, zamanından olmamak isteyenlerdenseniz Hydra Lines hattından feribot bileti alıp yaklaşık 20 dakikada adaya ulaşabilirsiniz.  

8.Lamu Adası

Lamu aslında tek bir adadan oluşmuyor. Burası bir takımadalar topluluğu. Adanın önemi sadece arabasız olmasından kaynaklanmıyor. Burası UNESCO tarafından korumaya alınmış durumda çünkü Batı Afrika’nın Shawili ilk yerleşimcilerinin burada olduğu biliniyor. Tarihi çok eski olan adalar güzel kumsallarıyla da dikkat çekiyor ve Kenya’nın kuzeydoğusunda konumlanıyor. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Burada ulaşım ayakları kullanarak sağlanıyor. Fakat adalar arasında botları ya da bölgeye has kayıkları da kullanabilirsiniz. Nasıl Gidilir? Adaya en uygun ulaşım yolu Manda Airport aracılığıyla havayolu ile yapılan olacaktır.  

Arabasız Adalar 2

9.Little Corn Adası

Nikaragua’nın 45 mil kadar açığında bulunan bu ada kumsalları, ormanları, içecekleri ve manzarasıyla oldukça etkileyici. Fakat hatırlatılması gereken küçücük bir nokta var, elektrik burada büyük problem. Öte yandan bu kadar doğal nimetin içinde elektriğe ne kadar ihtiyacınız olur bilinmez. Eğer konaklamak istiyorsanız gecelik ücretler $70 civarı. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Asfaltlı yolu bulunmayan adada en popüler ulaşım şekli ayaklar. Bunun yanında gece yürüyüşü sevenlerdenseniz, fener gibi pil destekli aydınlatma araçları kullanmanız gerekecektir. Nasıl Gidilir? Adaya ulaşım şekli ise oldukça farklı ve pek çokları için eğlenceli. Adanın komşusu olan Big Corn Island’tan banga adı verilen açık feribotlar kalkıyor. Yine küçük bir nokta yolculuk esnasında ıslanıyorsunuz. Ama eğlencesi de burasında mırın kırın yok.

10. Île de Porquerolles

4 mil uzunluğunda 2 mil genişliğinde olan bu adanın araçlara kapatılması çok yerinde olmuş. Berrak suları, bitki örtüsü, havası ve sakinliğiyle kesinlikle hiç ihtiyaç duyulmayacak şeylerden biri araba. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adada ulaşım için genellikle ayaklar kullanılsa da bisiklet kiralayanların sayısı da az değil. Nasıl Gidilir? En iyi ulaşım şekli ise diğer adalarda da yaygın olan feribot kullanımı.

11.La Digue

Şeyseller’in en çok yerleşik halka sahip adası ve muhtemelen en güzeli. Pembe kumsallar, aşınmış kendine has taş, kaya oluşumları. Ziyaretçiler buraya sadece doğal güzellikler için gelmiyorlar burası insanların merakını uyandırıyor. Vanilya çiftliği, kurutulmuş Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı, ilgilileri buraya topluyor. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adada bir yerden bir yere gitmek için kutsal ayak gücünüzü ve bisikleti kullanabilirsiniz. Fakat güzel manzaraları kaçırmamak, yavaş ve verimli bir gezi yapmak isterseniz yürüyüş yapmanız öneriliyor. Nasıl Gidilir? Adada bir havalimanı yok bu yüzden ilk olarak Victoria’ya uçmanız buradan feribotla Praslin’e gelmeniz ve son olarak feribotla La Digue’ye aktarma yapmanız gerekiyor-aşağı yukarı 25 dk-.

12.Caye Caulker

Belize kıyılarının en güzel sualtı mağaralarının bulunduğu yer. Bunun yanında mercanlar, kendine has kumsal yapısı, tropikal ormanlar, Maya kalıntıları ve mavi suların size vaadettiği diğer şeyler. Caye Caulker son yıllarda özellikle sırt çantalıların ve turistlerin en gözde destinasyonlarından biri oldu. Burada sadece 30 küçük hotel, birkaç restoran ve hediyelik eşya dükkanı var. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Ada yaklaşık 5 mil uzunluğunda ve 1 mil genişliğinde burayı dolaşmak istiyorsanız tabana kuvvet deyip yürümeye başlamalısınız. Küçük bir ada olduğunu göz önüne alırsanız çok zor olmasa gerek. Nasıl Gidilir? Buraya nasıl giderim diye soracak olursanız eğer, ana kara Belize’den hem local firmaların hem de daha büyük şirketlerin uçaklarını kullanabilirsiniz. Bunun yanında ‘’watertaxi’’ denilen su yolunu da tercih edebilirsiniz.

13.Marettimo Adası

Sicilya’nın biraz uzağında konumlanan Marettimo Adası dalış ve şnorkel tutkunları için tartışmasız mükemmel bir nokta. Bunun yanında küçük bir limanı ve sakin balıkçı kasabasıyla oldukça dinlendirici bir yer. Burada birkaç bina ve az sayıda sokaktan başka bir şey yok. Zaten tüm bunlar neden buraya geldiğinizin cevabı. Ulaşım aracı olarak ne kullanılır? Adada dolaşmak için tabana kuvvet, bisiklet ya da eşek seçeneklerinden birini seçmek durumundasınız ya da hepsini sırasıyla deneyebilirsiniz. Nasıl Gidilir? Buraya gelmek için ilk olarak Roma’dan Trapani’ye uçmanız gerekiyor. Buradan sonra ise deniz otobüsüyle adaya ulaşabilirsiniz.