Otostopla Seyahat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Herkese en afilisinden, en yakışıklısından yine çok kocamanından bir selam olsun. Uzun bir zaman yazılarıma gerek yoğun iş mesaisi, gerekse de yapmış olduğum seyahatlerimden dolayı ara vermiş bulunuyordum ki nihayet bilgisayar başında kendime zaman bulup yeni yazım için sizlerle bunun heyecanını yaşamayı tekrar istedim.

Bu yazımda sizlere güvenli, pratik, son derece işinin uzmanı olan birinden otostop ile seyahat hakkında bilmeniz gereken püf noktalarını tüm detayları ile buradan anlatmak ve bilgilendirmek istedim. Bu konudaki artıları ve eksileri, güvenli otostop nasıl yapılır gibi tüm detayları yazıp çizip, deneyimlerim ile anlatmayı düşündüm. Eminim ki otostop ile ilgili bu yazımı okuduktan sonra konu ile ilgili doğru bilgiye ulaşacaksınız; kim bilir belki siz de en kısa zamanda seyahatlerinizi otostop ile yapma kararı alacaksınızdır ümit ederim.

Unutmayın ki otostop, son derece profesyonellik ve oldukça detay isteyen bedava ve oldukça ekonomik bir seyahat şeklidir. Dilerseniz ilk olarak otostop nedir; ne değildir, nasıl yapılır, otostop çekerken nelere detaylıca dikkat etmeliyiz, güvenli otostop alanları nerelerdir diyerek başlayalım istiyorum. Otostop kelimesi İngilizce bir kelime olup, tüm enternasyonal dillere de aynı şekilde girmiş bulunmaktadır. “OTOSTOP”un bizdeki Türkçe sözlük anlamına bakalım istiyorum; otostop, ulaşım olarak araç durdur ve hareket et-ettir mantığına dayanmakta, otostop: bir yayanın bulunduğu noktadan ulaşmak istediği diğer belli-belirsiz başka bir noktaya taşıt durdurarak ücretsiz seyahat etmesidir. Otostop ile seyahat etmek kimine göre bir yaşam biçimi, kimine göre bir macera, kimine göre ise bir tehlike olduğunu asla unutmayınız arkadaşlar… Otostop çekmek, otostop ile seyahat etmek; benim diğer yaptığım ulaşım seyahatlerinin dışında en çok tat aldığım ve maceraysa macera, serüvense serüven, adrenalin, heyecan dediğim seyahatlerimde hayatın dibine vurduğum olmazsa olmazlarım arasında önemli bir yer tutmaktadır. Dünyadaki diğer ülkelerde ve Türkiye’de otostop çekebileceğiniz ulaşım araçları farklı olsa da amaç seyahat etmek olduğuna göre genelde bu tercihi yapan insanlar için en çok tercih edilen ulaşım araçları; otomobil, kamyon-kamyonet ve motosikletle seyahattir.

Genel olarak seyahatin yaşı yoktur düşüncesindeyim ama bu tarzda seyahat eden kesimler genelde yaş olarak gençler… Özellikle üniversitede okuyan genç yaş grupları ve 17 ila 45 yaşındaki seyahat edenleri aktif olarak tanımlayabilirim. Peki, insanlar neden otostop çeker sorusunu soracak olursanız alacağınız net cevap kesinlikle her zaman şu olabilir: “Otostop ile seyahat edenler, ekonomik seyahati her zaman benimsemiş olan seyyah-gezginler ve üniversitede okuyan genç nesillerdir. Bu genç ve okuyan yaş grupları genelde öğrencilik hayatında kısıtlı okul bütçelerinden tasarruf edebilmek ve yaş itibari ile macera yaşamak için veya otostopla seyahati alışılmış bir yaşam biçimi olarak tercih ederler ki bunun özünde her zaman ekonomik, hatta ücretsiz seyahat edebilmek yatmaktadır.” Ama otostop uzun yollarda bekleme yapılarak veya yürüyerek mesafe alınan bir tercih olduğu için genelde yürümek her zaman ön planda olmalıdır. Otostop ile seyahat etmeye karar verdiyseniz, bunun püf noktalarını mutlaka bilmenizde her zaman fayda vardır.

Bilindiği üzere ülkemizde otostop fazla yaygın olmayan, hatta insanların çoğu zaman yapmaktan çekindiği ama yapıldığı zaman da bundan asla vazgeçemeyeceği çok zevkli bir seyahat türüdür. Aslında otostopu zevkli kılan, bindiğiniz aracı kullanan taşıt sahibinin hal ve davranışları ile sizin neşeli tavırlarınız… Otostopla seyahati daha neşeli kılacak ve karşınızdaki insana da bu olumlu neşeli hissiyatı aksettireceksiniz ki hem siz hem de araç sürücüsü rahat ve neşeli bir yolculuk yapasınız… Dediğim gibi benim gözümden bakacak olursak genelde bu işe en fazla rağbet gösterenler seyyah-gezginlerden çok üniversite öğrencileridir. Bunun nedeni; kısıtlı olan yol parası ve ulaşım bütçeleri mi, yoksa deli kan (damarlardaki hızlı kan akışı) dediğimiz gençlerin kanlarının hızlı, coşkulu akması mı veyahut da yaşlarının gereği macera uğruna yapılıyor olması mıdır bilinmez ama bu saydıklarım kişiden kişiye göre değişmektedir bana göre arkadaşlar… 

Sadece genç ve okuyan öğrenci kesimi veya seyyah-gezginler mi otostop ile seyahat eder sorusuna yanıt istiyorsanız o zaman cevabım kesinlikle hayır olacaktır. Neden “hayır” dediğinizi buradan duyar gibiyim… İşin özünde seyahat etmek eylemi olduğuna göre, ekonomik seyahat türü olan ücretsiz ulaşım için herkes mutlaka otostop çekmeyi isteyebilir, kısıtlı bütçesini para harcamadan pekâlâ elinde tutabilir. Şimdi otostopla seyahati yazarken burada asıl konunun en önemli detayına açıklama yapma gereği duyuyorum… Genelde araç sürücüleri birtakım nedenlerden dolayı otostop çekecek kişileri arabalarına almak istemezler. Ama mutlaka konu itibari ile kendilerine göre haklı sebepleri bulunmaktadır bu araçlarına almama konusunda… Burada kesinlikle en önemli faktör, araç-taşıt sürücüsü için güvenlik olayıdır. Otostop çekmek oldukça sabır gerektiren bir seyahat şeklidir. Bulunduğunuz bir noktadan başka bir noktaya otostop ile seyahat etmek istiyorsanız kesinlikle sabırlı olmalı ve asla bu kararınızdan vazgeçmemelisiniz. Öyle rahatça yol kenarında bekleyerek illaki birilerinin sizi aracına kabul etmesini asla bekleyemezsiniz arkadaşlar… Bu konuda gayret göstermeli, inatla ve büyük bir hırsla mücadeleci olmalısınız. Kesinlikle burada en önemli iş, size düşmektedir. Sizi aracına almasını istediğiniz  araç, siz yolda donanımlı sırt çantanızla veya hafif seyahat sırt çantanız ile beklerken 5 dakika sonra da gelir 5 saat sonra da gelir. Bunun dakik bir süresinin olmasını asla beklemeyin. Belki bu uzun beklemelerinizden sıkılacak ve bu seyahat tarzından vazgeçmeye karar vereceksiniz ama benim size deneyimli bir seyyah-gezgin olarak tavsiyem asla seyahatinizden vazgeçmemenizdir.

Otostop ile uzun yollara seyahat edecekseniz gerek malzeme gerekse de sağlık  ve kondisyon yönünden her zaman hazırlıklı olmanızda fayda olacağını düşünüyorum. Özellikle otostop çekecekseniz ve gitmek istediğiniz mesafe hayli uzaksa, bu konuda benim tavsiyem her zaman günün erken saatlerini seçmeniz olacaktır. Şehir içerisinde kesinlikle otostop çekme şansınız bulunmamaktadır. Mümkünse yürüyerek seyahat edin veya bulabildiğiniz minibüslerle veya toplu taşıma araçları ile seyahat ederek şehir dışı ana yol güzergâhlarını kullanın. Gelen-geçen araçlara otostop işaretini gösterin veyahut elinizde gideceğiniz yöne ait olan okunabilir bir şekilde yazılı bir kâğıt bulundurun. Otostop çektiğinizi sürücüye hissettirmeli, mümkün olduğunca sürücü ile göz göze gelmeli ve göz temasında bulunmalısınız. Ufaktan da olsa güler yüzlü ve kibar bir dille durumunuzu çekinmeden kendisine söylemeli asla bunun utanılacak bir hareket-durum olduğunu düşünmemelisiniz. Büyük ve geniş otobanlarda araçların hızlı olarak seyir halinde yol aldıklarını unutmamalı, kesinlikle otobanlarda otostop için bekleme yapmamalısınız.

Kolay otostop çekmenin en kolay yollarından birisi ise şehir dışına çıkışlarda bulunan minibüs ve otobüs duraklarıdır. Bu alanlar oldukça güvenlidir ve yolcu bekleme yerleri olduğu için kesinlikle vazgeçilmez bir adrestir otostopçular için… Güvenli alanlardan olan şehrin dışına yakın çıkış noktalarındaki otobüs duraklarının, otostopla yolcu almak için bulunmaz bir nimet olduğunu unutmayalım yeter… Üstelik alanlarda hem sizin hem de özel araçların otostopçuları alması için park etme alanları bulunmaktadır. Burada sizin için olumsuz olan tek şey, taşıt sahibinin sizi otobüs, minibüs beklediğini zannediyor olmasıdır. Ama siz bu durumda seyahat etmek istediğiniz yönü yazılı ve gözükebilecek bir kâğıtla gösterebilirseniz otostop çekme yönteminiz oldukça kolaylaşacaktır.

Kolay otostop çekme yöntemlerinden bir tanesi de trafik ışıklarının olduğu yerlerdir. Bilindiği gibi trafik ışıkları, trafiğin yoğun olduğu noktalarda bulunduğuna göre, bekleme yapacak araçlar için beklemeler birkaç dakika sürecek ve araçlar hızını mutlaka düşüreceklerdir. Bu sayede siz de trafik ışıklarında bekleme yapan sürücülere otostopla seyahat etmek istediğinizi anlatacaksınız ve şayet ikna olmuşsa kesinlikle size hayır demeyeceğini göreceksiniz ve seyahate dâhil olacaksınız.

Otostop çekmek için yan ana yolların çıkış bağlantılı yolları da idealdir. Yan yollardan ana yola giriş yapacak araçlar 30 ila 40 km’lik düşük bir hızla seyir halinde olacak ve böylece sürücü ile göz teması sağlayabilir olacaksınız. Dediğim gibi otostop ile seyahat etmek yürüyerek seyahati de beraberinde getirmelidir. Yürürken; hem bulunduğunuz çevrenin güzelliklerini keşfedeceksiniz, hem spor yapmış olacaksınız, hem de yanınızda taşıdığınız fotoğraf makineniz ile çevreyi fotoğraflayarak seyahatinize renk katmış olacaksınız. Şayet çantanız oldukça yüklü ve ağır ise kendinizi yormadan belirli noktalarda dinlenerek de yürüyüş tarzı seyahat edebilirsiniz. Benim burada size tavsiyem kendinizi asla yormamanızdır. Unutmamalısınız ki yolların asla sonu yoktur ve yollar yürümekle aşınmaz.

Otostopla seyahat ediyorsanız ve büyük şehirlerdeyseniz köprü geçiş gişe bankoları sizin için bulunmaz bir nimettir, hatta otostop konusunda görevli gişe memurlarından da seyahatiniz için yardım isteyebilirsiniz. Diğer bir püf noktası ise viraj ve dönemeç olan yollarda kesinlikle otostop çekmemenizdir. Otostop çekerken kıyafetinizi ve gezgin-seyyah donanımınızı, araç bekleme yaptığınız noktada veya hareket halinde iken araç şoförünün göreceği sürüş-bakış açısına göre ayarlayarak yolda olduğunuzu ve seyahat etmek istediğiniz mutlaka hissettirmelisiniz.

Aklınızda bulunması gereken çok önemli diğer bir husus ise sizi yolda otostop çekerken görüp almayan araç şoförü için beni veya beraberimdeki seyahat eden partnerimi almadı diye endişeye kapılmayın. Unutmayın ki kimi vakit sizi almayan araç şoförü son anda kararından vazgeçip aracını geri vites yaparak bulunduğunuz noktaya ve daha yakın noktaya sizi almak için geri dönebilir. Çok hızlı ve acele ederek araca yetişmeli bir an önce araca binmelisiniz, geç hareket etmeniz taşıt sürücüsünün kararından vazgeçmesine de sebep olabilir. Belki ayağınıza gelen fırsatı kaçırmış da olabilirsiniz. Burada dikkat edilecek önemli husus ise sizi almayan taşıtın tamamen gözden kaybolmasını bekleyip gözlemlemelisiniz.

Otostop için gelecek araçları sürekli kontrol etmelisiniz. Yürürken arada sırada araç geliş istikametine bakarak gitmek istediğiniz yönü hep kontrol altında tutmalısınız arkadaşlar… Diğer seyahatlerde olduğu gibi gerek yürüyerek gerekse de otostopla seyahat ederken güvenlik önlemlerinizi her zaman ön planda tutmalı, güvenli bir seyahat için asla bu konuda taviz vermemelisiniz. Diğer bir konu ise şayet ulaşmak istediğiniz noktaya gece seyahat edecekseniz, bu konuda şansınız çok zayıf gözükmektedir. Genelde araç sürücüleri önceden de dediğim gibi şu veya bu sebeplerden dolayı gece otostopla yolcu almak istemez, otostop çeken kişi-kişiler de yollarda fazla beklemek istemez bir an önce ulaşmak istedikleri noktaya varmak ve ulaşmak isterler. Bu konuda benden sizlere güzel bir tüyo isterseniz; size en yakın benzinlik-dinlenme tesisine ulaşmanızı öneririm. Hem dinlenme tesislerinde ihtiyacınız olan tuvalet sorununuzu ve diğer ihtiyacınız olan market gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Ayrıca dinlenme ihtiyacı bulabilir hatta petrol istasyonlarında bekleme yapan ve istirahat eden tır, kamyon, otomobil ve diğer ulaşım araçlarına yakıt alan, aynı yöne gittiğiniz araç sahiplerine otostop ile seyahat ettiğinizi anlatıp sizi de gideceğiniz noktaya veya daha yakın bir güzergâha götürmesini rica edebilirsiniz. Yüz yüze konuşup belki de bunda başarılı olur amacınıza ulaşabilirsiniz arkadaşlar…

Bilinmesinde fayda gördüğüm tavsiyelerim içinde, otostopla seyahatte bulunacak yolcu veya yolcuların kesinlikle kalabalık seyahat etmemeleri de var. Şayet kalabalık bir seyahat grupları var ise mümkün oldukça ikişer kişi halinde bölünerek seyahat etmeleri ve seyahatlerinde buluşacakları noktada ortak hareket etmeleri gerekmektedir. Unutmayınız ki kalabalık otostoplarda binilecek araçlarda ciddi yer sıkıntıları yaşanmaktadır.

Araç ve otomobil sürücülerinin en dikkat ettikleri konuların başında üzerinizde bulunan kıyafet ve sırt çantası donanımınız, otostop eylemini gerçekleştirecek olan kişilerin tipleri önemli gelmektedir. Karar vermelerinde bu durumların etkin rolü vardır. Araç sürücülerini gerek donanımınızla, gerekse de kıyafetlerinizle görsel olarak ikna etmeniz çok önemlidir. Otostopla seyahat yapmayı düşünüyorsanız ve rahat, sorunsuz olsun istiyorsanız; kıyafetiniz her zaman spor tarzda olmalıdır hatta gezgin gibi sırt çantalı olmanızın yeterli olacağını söyleyebilirim.

Şimdi gelelim kimler otostopla seyahatte risk gruplarında bulunmaktadır... Otostop çeken kadınsa ve tek başına seyahat edecekse bu konu kesinlikle risk taşımaktadır. Bu gibi durumlarda hanımlar mümkün oldukça, tanıdıkları ve sık seyahat etkinliğinde bulundukları erkek partneri ile seyahat etmelidir.

Otostop ile seyahati kendi bilgilerim ile biraz sağından biraz da köşesinden tüm detayları ile yazdım arkadaşlar umarım sıkılmadan okursunuz veee işte mutlu son... Seyahat tadında gezileriniz olsun… Umarım ayakkabılarınız eskimesin... Bir sonraki seyahat yazımda ve seyahat anılarımda görüşmek üzere… Sağlıcakla kalın!!

SONER GÜRKAN YÜCEL

Yazar Hakkında

SONER GÜRKAN YÜCEL

02.05.1972 Kırıkkale Doğumluyum.1990 Yılından bu yana halen kamu kuruluşunda görev yapıyorum,Amatör olarak 1988 yılında Türkiye'nin farklı şehirlerini,farklı bölgelerini adım adım gezdim,Profe