Sadakat Programlarıyla Avantajlı Uçuş

Son yıllarda havayolu şirketleri, “müşteriyi elde tutma” ve “müşteri ilişkilerini iyileştirme” amacıyla "Loyalty" bir diğer adıyla "Sadakat Programları"nı oluşturdu. Bu programlara katılmanız karşılığında size bir kart ya da üyelik profili veriliyor. Bu kart ya da hesap ile seyahatlerinizde birçok avantaj kazanma şansı sizi bekliyor. Bu avantajlar; daha sonraki uçuşlarınızda ya da uçuşlarınız sırasında ek hizmetlerde kullanabileceğiniz puanlar şeklinde kartınıza ya da üyeliğinize yansıtılıyor. Pek çok Sadakat Programı'nda, uçuşunuzda kat ettiğiniz millere oranla kartınıza ya da üyeliğinize mil tanımlanıyor ve bunları bir sonraki uçuşunuz için kullanabiliyorsunuz  Pegasus Havayolları’nın Loyaty Programı olan PegasusPlus ve Onur Air’ın Programı OnurExtra, yolcularına, cep telefonlarından bile kolayca üye olup, bu havayollarından her hangi bir güzergah için aldıkları biletlerin, bir sonraki uçuşlarında ya da uçuşları kapsamındaki ekstra harcamalarında kullanabilecekleri puanlar yükleme şansı tanıyor.

Bora Jet’in Sadakat Programı olan Fly BoraJet ise, 3 farklı üyelik imkanı sunuyor; Platin, Gold ve Classic bu üç kart farklı üyelik programlarıyla kişiye özel tanımlanıyor ve kartınızın seviyesine göre, bu kartı ibraz ederek yaptığınız her uçuş sonrasında ücretsiz bir uçuş ya da indirimli bir uçuş kazanma şansınız artıyor.

Air France’in de diğer havayolları gibi Sadakat Programı bulunuyor ve Air France’in sadakat programı yapısı itibariyle, Fly BoraJet sistemine benziyor. FlyingBlue isimli bu sistem, kullanıcılarına 4 farklı üyelik tipi sunuyor; Flying Blue Ivory, Flyin Blue Silver, Flying Blue Gold ve Flying Blue Platinum. Bu programa göre uçuş sayınız arttığı zaman bir üst karta sahip olma şansı yakalıyorsunuz. Kartınız yükseldikçe (Bu sıralama, Flying Blue Ivory, Flyin Blue Silver, Flying Blue Gold ve Flying Blue Platinum şeklinde gerçekleşiyor.) uçuşunuzda kat ettiğiniz millere oranla, kazanacağınız miller artıyor. Dolayısıyla bir sonraki uçuşunuzu da bu havayolu aracılığıyla yapmak için bir sebebiniz oluyor, ödüllendiriliyorsunuz!

Lufthansa Havayolları’nın Loyalty Programı Miles&More size farklı alanlarda da mil kazanmaya ve kazandığınız milleri farklı alanlarda da harcayabilme olanağı sağlıyor. Havaalanlarında bulunan Lufthansa WorldShop’lardan, uçak içi alışverişlerinden, Heinemann DutyFree, FC Bayern München Fan-Shop’lardan ve Aris, Hertz, Europcar’dan yapacağınız araba kiralamalarından 5-10 kata kadar mil kazanabilir ve bunları harcayabilirsiniz. Bu imkanlarıyla Lufthansa Havayolları’nın Loyalty Programı pek çok havayolunun programına göre daha avantajlı, dolayısıyla kullanıcı sayısı hayli fazla.

Bazı havayollarına ait kartlar, sizin “birinci sınıf” uçmuyor olsanız dahi, check-in sırası beklememek, ekstra bagaj hakkı ve çeşitli havaalanlarında bulunan Lounge’larına ücretsinz giriş hakkı vererek sizin “birinci sınıf” yolcularının yararlandığı hizmetlerden yararlanmanızı sağlıyor. Dünya üzerinde en iyi 10 “First Class” ya da “Business Class” Lounge’ı sıralamasında Lufthansa Havayolları (Frankfurt), Türk Havayolları (İstanbul), Katar Havayolları (Doha), Air France (Paris-Charles de Gaulle) ve Emirates (Dubai) yer almaktadır. Bu lounge’ların her birine, mevcut havayolunun Loyalty Programı’na ait kartınızla ya da üyeliğinizle ücretsiz ve ya indirimli girebilirsiniz. Pek çok lounge’a yanınızda bir misafirinizle girebilir ve içeri de bulunan yiyecek ve içeceklerden (alkollü/alkolsüz) sınırsızca tüketebilirsiniz.

Katar Havayolları’na ait Sadakat Programı Katar Privilege Club ile hem Katar Havayolları ile yaptığınız uçuşlardan mil kazanabilir hem de sınırsız Lounge kullanımı, ekstra bagaj hakkı, Katar Duty Free’sinde özel indirimler, öncelikli check-in ve uçuş tarihlerinizde ücretsiz esneklik hakkı sahibi olabilirsiniz. 

Atlasglobal Havayolları’nın Sadakat Programı Atlasmiles, Atlasglobal Havayolları ile ve artan program ortağı Havayolları ile yapacağınız uçuşlardan, alışverişlerinizden, konaklama, araba kiralama ve daha pek çok program ortağından yapacağınız harcamalarınızdan mil biriktirebilirsiniz. Atlasmiles sadakat programının üyelik giriş kartı olan Atlasmiles Bronze kart ile ayrıcalıklarla dolu Atlasmiles dünyasına adım atmış olacaksınız. Ardından gelecek olan Atlasmiles Silver  öncelikli uçağa biniş hakkı, yedek rezervasyonda öncelik, son dakika upgrade gibi birçok ayrıcalığın yanında, size özel +5 kg’lık bagaj hakkı sağlıyor.  Atlasmiles Gold sahiplerini özel check-in bankosu, öncelikli uçağa biniş hakkı, ekonomi kabin ön koltuk seçimi ve özel danışma ve rezervasyon hattı gibi sayısız benzersiz hizmetin yanı sıra Atlasmiles Gold sahiplerine özel +10 kg’lık bagaj hakkı bekliyor. Atlasmiles Platinum öncelikli uçağa biniş hakkından, özel check-in bankosuna, özel danışma ve rezervasyon hattından, ekonomi kabin ön koltuk seçimine kadar birçok avantajı uçuşunuza taşıyor. Ayrıca Atlasmiles Business, şirketinize özel imkanlar sunarken Atlasmiles Junior Club çocuklara ayrılmış durumda.

Türk Havayolları’nın programı Miles&Smiles ve Emirates Havayolları’nın programı Emirates Skywards birbirinden özel hizmetler ve fırsatlar sunuyor. Miles&Smiles sadece uçuş kartı olmanın ötesinde Garanti bankasıyla anlaşmalı bir kredi kartı olarak da hizmet veriyor, böylece bu kartla yapacağınız günlük alışverişlerinizden de uçuş mili kazanabiliyorsunuz. Sadece günlük alışverişlerinizden kazanacağınız miller değil, pek çok otel, araba kiralama acentesi, restoran, akaryakıt istasyonu, sağlık ve enerji markasında da özel indirimler ve ekstra uçuş mili kazanma fırsatı yakalıyorsunuz. Emirate Havayolları’na ait Sadakat Programı Emirates Skywards ise size bütün bu hizmetlerin yanında, The Wall Street Journal üyeliği, Dubai havalimanlarındaki katılımcı mağazalarda, moda aksesuarları, parfüm, elektronik cihazlarda millerinizi kullanma ve Dubai’deki eğlence parkında ücretsiz eğlence imkanı sağlıyor.