Google+

Arama formu

SULARDA YÜZEN ÇÖPLERİ TOPLAYABİLECEK BİR ÇÖP KUTUSU: SEABİN

Bu yazı Gezimanya üyesi EBRU ÖZER tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Deniz kenarında dolaşırken suyun yüzeyinde umarsızca sağa sola salınan çöpler, hayvanların ölümlerine sebep olan plastik poşetler ve bundan türevli çözünemeyen bilimum maddeler. Evet sularımızın can çekiştiği bir gerçek. Fakat birileri bunu değiştirmeye, çözümler üretmeye çalışıyor. Avustralyalı Andrew Turton ve Pete Ceglinski’nin yaptığı gibi.

Andrew ve Pete yaptıkları buluşa Seabin diyor. Bunun sayesinde su üzerinde yüzen plastik şişe, kağıt, izmarit, yağ, petrol ve deterjan gibi her türlü kirlilik ajanı toplanabilecek.

SULARDA YÜZEN ÇÖPLERİ TOPLAYABİLECEK BİR ÇÖP KUTUSU: SEABİN

Seabin’de iki büyük amaç var. Birincisi Seabin’in toplanan plastik çöplerden yapılması, böylece her temizlik sonunda daha fazla temizliğe giden yol açılmış oluyor. Turton ve Ceglinski buna domino etkisi adını veriyor.

İkinci amaç ise Seabin’e ihtiyaç kalmadığı bir dünya yaratmak ya da temiz sular.

SULARDA YÜZEN ÇÖPLERİ TOPLAYABİLECEK BİR ÇÖP KUTUSU: SEABİN-1

SULARDA YÜZEN ÇÖPLERİ TOPLAYABİLECEK BİR ÇÖP KUTUSU: SEABİN-2

Seabin deniz araçlarında kolaylıkla kullanılacak bir çöp kutusu. Bu sayede en azından marinalar, kıyı kesimler ve deniz araçlarının yoğun olduğu bölgeler daha temiz tutulabilir. Seabin için oldukça düzgün çalışan prototip yapıldı, indiegogo’da bağışlar toplandı. Daha fazla bilgi almak için; http://www.seabinproject.com/