Türkiye'de Neler Oluyor?

Tüm dünyayı etkisine alan Corona hastalığının ülkemizde görülen ilk vakasının 11 Mart akşamında açıklandığını sitemizde paylaşmıştık. O günden bugüne sadece 6 gün geçti ve ülkemizde çok şey değişti. Hazırladığımız bu içerikte sizlerle Türkiye’deki son durumu paylaşmak istedik.

Okullar Tatil Edildi

Ayın 11’nde ilk vaka bildirildikten sonra ülke genelinde hızlıca yeni tedbirler alınmaya başlandı. Öncelikle ilk vakanın duyuruluşunun hemen ardından ayın 12’sinde okullara ara verilmesi kararı alındı. Verilen karara göre ülke genelindeki tüm okullar 16 Mart ve 30 Mart tarihleri arasında eğitime ara verdi. Üniversite öğrencileri içinse bu ara veriş 3 hafta olarak belirlendi. Milli Eğitim Bakanı Selçuk konu ile ilgili olarak tüm öğrencilerden ilk bir hafta boyunca evlerinde istirahat etmelerini rica etti.

Corona

Belirli Sektörler Evden Çalışmaya Başladı

Okulların tatil olmasıyla birlikte halk virüsün ne kadar ciddi sonuçları olabileceğine dair nispeten bilinçlendi ve özellikle şirket sahipleri çalıştıkları sektöre bağlı olarak çalışanlarıyla birlikte freelance çalışma şeklini denemeye başladı. Özellikle dijital platformlarla çalışan ajanslar evden çalışma şeklini deneyen öncü şirketlerden oldu. Ajansların yanı sıra çok kişili şirketler de virüsün yayılımını önlemek için evden çalışmaya başladı.

Evden çalışamayacak sektörlerde hizmet veren şirketlerse çalışanlarının toplu taşıma ile yolculuk yapmasını engellemek için servis tutmak gibi önlemler aldı. Özellikle toplantıların ertelenmeye başladığı bugünlerde şirketlerin her köşesine dezenfaktanlar ve antibakteriyal ıslak mendiller yerleştirildi.

Kolonya Bulmak Zor Hale Geldi

Virüsten korunmak için kişisel hijyene önem vermeye başlayan halk, özellikle kolonya satın almaya yöneldi. Hatta satışlar öyle bir arttı ki markete gitmek için yalnızca birkaç saat geciken kişiler kolonya alamadıkları için endişeli bir ruh haline girdi. Türkiye’nin en büyük kişisel bakım marketlerine gidenlerin çoğu antibakteriyel ıslak mendil almak istediklerinde “Maalesef biraz önce bitti.” cevabı ile karşılaştılar.  

Camilerde Cemaatle Namaz Kılınması Yasaklandı

Durumun dünyadaki ciddiyeti arttıkça ülkemizde de alınan önlemler arasına yenileri eklendi. Uzun yıllar sonra camilerde cemaatle namaz kılınması yasaklandı ve camilerden yapılan anons ile bu yasağı herkesin duyması sağlandı.

Coronavirüs

Avm’lerin Çalışma Saatleri Değişti

Bazı kişilerin olayı ciddiye almamasıyla birlikte alınan önlemlere yenileri eklendi. Özellikle çalışmayan ya da eğitimine ara veren kişilerin avm’lerde arkadaşlarıyla birlikte buluşmaları alışveriş merkezleri ile ilgili yeni bir önlem alınması zorunluluğunu beraberinde getirdi ve bu doğrultuda alınan kararla birlikte avm’lerin çalışma saatleri 12:00-20:00 olarak güncellendi.

Gece Kulüpleri vs. Kapandı

Sosyal medyanın yaşamımızı ele geçirdiği günümüzde corona virüsüyle ilgili önlem almayan kişilerin hangi mekanlara akın ettiği kolayca tespit edildi. İnsanların gece kulüpleri, bar ve pavyon gibi mekanlara gittiği keşfedilince de bu mekanların geçici süreliğine kapatılmasına karar verildi.Alınan bu kararın uygulanmasında da kolluk kuvvetlerinden yardım alınacağı söylendi.

Sinema ve Tiyatro Gibi Etkinlik Alanları Kapatıldı

Yapılan araştırmalara göre son haftada sinemaya giden kişilerin sayısında olması gerektiği kadar bir düşüş gözlenemedi. İşini şansa bırakmak istemeyen bakanlık derhal bu konuyla ilgili de bir önlem aldı ve tiyatro, kafe, sinema ve kahvehane gibi alanların bir süreliğine faaliyete kapatıldığını belirtti.

Corona Virüsü

Umreden Gelenler Karantina Altına Alındı

Umreden dönüşlerin de yaşandığı bu dönemde bakanlık bu konuyla ilgili de bir karar aldı. Alınan karar neticesinde de umreden dönen kişilerin öğrenci yurtlarında karantina alınması kararlaştırıldı. Bu kişilerden karantina altında kalmayı kabul etmeyen çok sayıda kişi olsa da durumun oldukça sıkı denetlendiğini de belirtmek gerek.

Son Olarak Vaka Sayısı 47 Kişiye Çıktı

Dün (16 Mart) günün ilk saatlerinde açıklanan vaka sayısı 18 idi. Vaka sayısının 18 kişiye çıkması bile halkı endişelendirirken günün son saatlerinde yapılan açıklama ise halkın olayın ne kadar ciddi olduğunun farkına bir kez daha varmasını sağladı. Şöyle ki 17 Mart’ın ilk saatlerinde verilen bilgiye göre ülkemizdeki vaka sayısı 47 kişiye yükseldi.

Sizler için son birkaç günde ülkemiz genelinde neler olduğunu derledik. Bu haberlerin 17 Mart’a kadar olanl gündemi kapsadığını belirtmek isteriz. Corona ile ilgili güncel haberleri takip etmek için Corona Seyahat Haberleri başlığımızı takip etmenizi öneririz.