Valiz Hazırlarken Yapılan En Büyük 9 Hata

Bir gezgin için sanattır valiz toplamak, çanta hazırlamak. İşte özellikle çiçeği burnunda seyahat severlere ithafen yapılan en büyük 9 valiz toplama hatası!

1.Yanlış çanta kullanımı. Özellikle seyahat konusunda tecrübesiz olanlar için bu yapılan ilk hata oluyor. Hem komik görüntülere sebep olan hem de insanı hayattan soğutan bir tecrübedir bavulla-çantayla imtihan. Öncelikle nasıl bir yere gidiyorsunuz, hangi yollardan geçeceksiniz bunu iyi düşünmelisiniz. Eğer hareketli ve yürüyüş temposu bol bir seyahatse sırt çantası tarzı bir şey daha ideal olacaktır. Fakat topuklu ayakkabılarla dahi sekebileceğiniz, terleme fırsatınızın bulunmayacağı bir iş gezisiyse tekerlekli bavulları tercih edebilirsiniz. 

1

2.Çantayı doldurma sanatı. Çanta hazırlarken mümkün olduğu kadar yer bırakmak isteriz çünkü gideceğimiz yerlerden hediyeler eşyalar alıp kalan boşlukları dolduracağımızı biliriz. Fakat ne kadar büyük çanta alsak da hesapladığımız boşluk bir türlü bırakılmaz. Burada düşünmeniz gereken şey özellikle kıyafet anlamında artmayacak kadar az, yetecek kadar çok şey almanız olacaktır. Yani özellikle kadınlar, kafanızda binlerce kombin yapmayın önemli olan gidilecek yerler ve çantaya koyulacak anılardır. Ayrıca ani durumlarda eşya dolu çantalarla ortalarda dolaşmak istemezsiniz değil mi? 

3.Çok amaçlı kullanılabilecek kıyafetleri göz ardı etmek. Evet bu oldukça önemli. Üzerinize alacağınız ince bir hırka bazen pantolonun üzerine tamamlayıcı olabilirken bazen yolculuk esnasında üzerinize örtebileceğiniz örtü görevi görebilir, soğuk havalarda imdadınıza yetişebilir. 

2

4.Yeterli iç çamaşırı almamak. 5 günlük bir seyahat için alınan iç çamaşırı bir haftalık bir seyahati idare edebilir. Fakat bunu birkaç hafta için düşünürseniz sıkıntı çıkacaktır. Özellikle sıcak iklimlere gidiyorsanız ve yeterli iç çamaşırınız yoksa rahatsız dakikaların yanında hijyen, pişik ve küçük parazitlerle de sorun yaşamanız muhtemel olacaktır.

5.Açık renkli kıyafetler tercih etmek. Kesinlikle koyu renkli kıyafetler tercih etmelisiniz. Açık renkli de olacaktır aralarda ama kiri, bazen bir yemek lekesini bazense toprak kalıntısını göstermeyen siyah pantolon kesinlikle daha kullanışlıdır. Böylece gittiğiniz coğrafya ne olursa olsun ter lekesi, yağ lekesi derdini kafanızı çok takmadan az kıyafetle çok iş başarabilirsiniz. 

3

6.Mevsim değişikliğini göz önüne almamak. Gittiğiniz dönem ne olursa olsun havaların ara ara beklenildiği gibi gidemeyeceği gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. İnce bir yağmurluk hayatınızı kolaylaştırabilir, gezinizi kabusa çevirmez. 

7.Ayakkabıları ayrı paketlememek. Ayakkabılarınızı ayrı paketlere koymayı unutmayın. Hatta lazım olabileceği düşüncesiyle ekstra paketleme de yapabilirsiniz. Eşyalarınızı kum, sokak kiri gibi atıklardan koruyabilirsiniz.

4

8.Kıyafetlerinizi sınıflandırmamak. Kıyafetlerinizi öncelikle kafanızda sınıflandırın. En kötü durumdan en class duruma kadar giyebilmeye uygun şeyler seçin. Böylece hem yeriniz kalmış olur hem de az kıyafetle çok zaman geçirebilirsiniz. Özellikle hem iş hem tatil seyahatini bir arada kotarmak isteyenler için bu oldukça önemli. 

9.Yatacak yer hijyenini düşünmemek. Biraz tecrübeyle sabit giden bu alışkanlık karşılaşabileceğiniz durumlardan en hoş olmayanlardan biri. Özellikle düşük bütçeli bir seyahat yapıyorsanız konaklayacağınız yatağın içinize sinmemesi durumu olabilir. Bu durumlar için yanınızda en azından bir çarşaf bulundurun.