Google+

Arama formu

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR

2019 yılında yurt dışından getirilen cep telefonlarından 1-80 Euro arasında bandrol karşılığı ücret alınacak. Bilgisayar, tablet, televizyon, radyo ve uydu alıcıları da ücret alınacak cihazlar arasında. Peki yurt dışından getrdiğimiz telefonu ülkede nasıl kullanabiliyoruz?

Bunun için önce e-devlet üzerinden sisteme kaydettirmeniz gerekli. Bu işlem için cep telefonu harcı ödeyerek kendi pasaportunuza ve ya birbaşka pasaport üzerine kayıt işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aşağıda sırlanan maddeleri takip ederek en pratik ve hatasız şekilde i-mei kaydınızı yapabilirsiniz. 

1- Kayıt işlemi için yurda giriş tarihiniz 120 günü aşmamış ise kendi pasaportunuz ya da 120 gün içinde yurtdışına girip çıkmış bir yakınınızın pasaportu kullanılabilir. Ayrıca yurt dışından son iki yıl içerisinde cihaz getirilmemiş olmalıdır. E-Devlet üzerinden telefon kaydetme işlemine başlanır. E-Devlet kapısının adresi www.turkiye.gov.tr'dir. Güvenli kullanım için web sekmesine adresi kendiniz yazın. 

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR

2- Sisteme giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyacınız var. Pasaport sahibi kimse onun PTT'den e-devlet şifresi alması ve kullanıcı adı, şifre, pasaport numarası ve yurda giriş tarihi bilgilerini doğru ve eksiksiz sağlaması gerekli. Sisteme T.C. Kimlik Doğrulama sayfasında istenen bilgileri doğrulayarak giriş yapabilirsiniz.

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR -1

3- Yeni telefona #06# tuşlayıp 15 haneli e-mei numarasını hatasız kaydederek elinizdeki bilgilerle;

  • Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız; harç bedeli olan 500 TL'nin* vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
  • Eğer internet bankacılığı müşterisiyseniz, sisteme entegre bankaların internet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.(i-mei numarasının hatasız olduğundan emin olun, paranın geri iadesi oldukça zordur. Ayrıca verginin kayıtlara geçmesi 24 saat sürebilir.) 

*Harç bedeli 2018 yılının kasım ayında güncellenmiştir.

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR -2

4- e-Devlet Kapısı üzerinden çok sayıda hizmet sunulmaktadır. “BTK IMEI Kaydet” adlı hizmeti bulmak için, sol üstteki "e-Hizmetler" kategorisini tıklayıp Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun altındaki "IMEI Kaydet" linkine tıklamanız gerekiyor. Çıkan bilgilendirme metnini okuduktan sonra "Devam Et"e tıklayarak açılan formu doldurmalısınız. Bu aşamaya kadar harcı ödemediyseniz formu doldurduktan sonraki aşamada Deniz Bank, Garanti Bankası ve İş Bankası internet şubeleri üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz. Formda cihazın i-mei bilgilerinin tümüne (kaç tane i-mei numarası varsa 3'e kadar doldurulabiliyor), yurda giriş yapılan belge türü, tarihler, belgenin ait olduğu ülke bilgisi ve belge numarası isteniyor. Bu form eksiksiz olarak doldurulmalı. Eğer işlemi yapmanıza engel herhangi bir durum varsa kayıt formunu sistem göstermeyecektir.  

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR -3

5- Formu doldurup harç parasını da ödedikten sonra bilgilerin doğruluğundan eminseniz alt kısımdaki "Onayla" butonuna tıklamanız yeterli. Cihazın kayıt işlemi tamamlanmış olup artık gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Eğer azami süreyi (4 ila 6 ay) geçirerek telefonu kaydetmediyseniz telefon kullanıma kapanacaktır. Telefon kapandıktan sonra kayıt işlemini tamamlarsanız telefonunuz 12 ila 48 saat içinde kullanıma açılacaktır. 

Etiketlergkhan12 kullanıcısının resmi
gkhan12
Sa, 11/14/2017 - 21:13
yurt dışına giriş cıkıs yapıldıkdan snr kayt ettirdim ama e devlet uzerinden kayt bı turlu yapamadım ancak pasaport sahibi tekrar çıkış yaptı bu yuzden plabilirmi
Gezikedisi kullanıcısının resmi
Gezikedisi
Paz, 12/17/2017 - 23:32
Pasaport sahibinin tekrar giriş çıkış yapması durumu değiştirmez. Kaydınızın yapılmış olması gerekiyor, belki sistemsel bir hata olmuştur. BTK ile iletişime geçmenizi öneririz.
Kemal Çavdar kullanıcısının resmi
Kemal Çavdar
Cum, 12/29/2017 - 17:23
almanyada yaşayan bir yakınım telefon getirdi ve kayıt yaptıramadan almanya ya geri döndü bu e-devlet şifresinide bana bıraktı bu telefonu kayıt yaptıra bilirmiyim 10.12.2017 türkiyeye geldi 25.12.2017 de almanyaya geri döndü kayıtta sorun olurmu acaba
Gezikedisi kullanıcısının resmi
Gezikedisi
Çar, 01/31/2018 - 10:27
Yaptırabilirsiniz, kişinin fiziksel olarak Türkiye'de olmasına gerek yok, yazıdaki açıklamalara göre ilerleyebilirsiniz.
Onur Öztürkoğlu kullanıcısının resmi
Onur Öztürkoğlu
Sa, 01/23/2018 - 12:02
Yurtdışından alınan telefonun. başka ülkeden gelen birinin pasaportuna işlenmesi mümkün mü? Mesela ben ukraynaya gideceğim. döndükten sonra internet üzerinden amerikadan getirttiğim telefonu işletebiliyor muyum?
Gezikedisi kullanıcısının resmi
Gezikedisi
Çar, 01/31/2018 - 10:26
Merhaba, Evet başka ülkeye giriş çıkış yapmış olsanız da işletebilirsiniz. Telefonu nereden aldığınız önemli değil. Yurtdışına çıkmış bir tanıdığınızın yardımıyla da telefonu pasaporta işletmek mümkündür.
_shrmvg kullanıcısının resmi
_shrmvg
Cts, 04/07/2018 - 23:07
Telefonumuzu kayit yaptirmadiğimiz halde çalışa biliyormu yoksa tamamen kapanıyormu?
asena kullanıcısının resmi
asena
Paz, 04/08/2018 - 23:34
Arabistandan geçen hafta gelen bir pasaporta Amerikadan daha sonra aldığım bir telefonu işletebilir miyim?
Hayrettin kullanıcısının resmi
Hayrettin
Pzt, 11/12/2018 - 09:36
Merhaba bu günlerde yurt dışında kalan türkiye vatandaşı bir akrabam gelecek türkiyeye.Yalnız 3 ay burada kalacak ülkeye giriş tarihi yapıldıktan sonra kaydedebilirmiyim yoksa çıkış yapış olması gerekiyormu
Canan Karan kullanıcısının resmi
Canan Karan
Sa, 11/13/2018 - 10:03
Merhabalar, pasaportunda Türkiye'ye giriş damgası olduktan sonra kaydedebilirsiniz. Türkiye'den çıkış yapmasına gerek yok.
korkut kullanıcısının resmi
korkut
Sa, 11/20/2018 - 00:07
merhabalar bende yurtdısından telefon aldım bundan bir sene yada iki sene oluyor ne oldu da 130 liraya actırdıgım telefonu simdi 500 lira oluyor yüzde kac zam geldi acaba bunlara silah ruhsatımı alıyoruz ya bu kadar kayıt parası alınır mı dolar üzerimi calısıyor maliyemiz
rmznaydgn kullanıcısının resmi
rmznaydgn
Pzt, 11/26/2018 - 15:08
merhaba, almanyadan bir telefon geldi türk hattı takıldı ve 120 sonra kapanacaktır diye mesaj geldi ve kişinin izini bitince almanyada tekraradan alman hattını taktı bu 120 gün hala işliyor mu yoksa geldiğinde türk hattı takılınca tekrardan 120 gün müsadesi verilecek mi ?
Ozan Avunduk kullanıcısının resmi
Ozan Avunduk
Pzt, 01/28/2019 - 10:26
Merhaba, Normalde telefona hat takıldıktan sonraki 3 ay içerisinde kaydın yapılması gerekiyor. 120 günün devam edip etmediği konusunda Türkiye'de kullandığınız operatör firmasına danışmanızı öneririz.
Yasin1453 kullanıcısının resmi
Yasin1453
Çar, 01/02/2019 - 21:39
Merhaba , şimdi yurt dışından gelen cep telefonu açtırmak için mecbur passaport mu lazım yoksa mavi kart da olsa oluyor mu ben yabancı vatandaşım ama yanlız benim e-devlet ve T.C. Kimlik numaram var Mavi Kartım ile açtıra biliyormuyum