Google+

Arama formu

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

2019 yılında yurt dışından getirilen cep telefonlarından 1-80 Euro arasında bandrol karşılığı ücret alınacak. Bilgisayar, tablet, televizyon, radyo ve uydu alıcıları da ücret alınacak cihazlar arasında. Peki yurt dışından getrdiğimiz telefonu ülkede nasıl kullanabiliyoruz?

Bunun için önce e-devlet üzerinden sisteme kaydettirmeniz gerekli. Bu işlem için cep telefonu harcı ödeyerek kendi pasaportunuza ve ya birbaşka pasaport üzerine kayıt işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Aşağıda sırlanan maddeleri takip ederek en pratik ve hatasız şekilde i-mei kaydınızı yapabilirsiniz. 

1- Kayıt işlemi için yurda giriş tarihiniz 120 günü aşmamış ise kendi pasaportunuz ya da 120 gün içinde yurtdışına girip çıkmış bir yakınınızın pasaportu kullanılabilir. Ayrıca yurt dışından son iki yıl içerisinde cihaz getirilmemiş olmalıdır. E-Devlet üzerinden telefon kaydetme işlemine başlanır. E-Devlet kapısının adresi www.turkiye.gov.tr'dir. Güvenli kullanım için web sekmesine adresi kendiniz yazın. 

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR

2- Sisteme giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyacınız var. Pasaport sahibi kimse onun PTT'den e-devlet şifresi alması ve kullanıcı adı, şifre, pasaport numarası ve yurda giriş tarihi bilgilerini doğru ve eksiksiz sağlaması gerekli. Sisteme T.C. Kimlik Doğrulama sayfasında istenen bilgileri doğrulayarak giriş yapabilirsiniz.

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR -1

3- Yeni telefona #06# tuşlayıp 15 haneli e-mei numarasını hatasız kaydederek elinizdeki bilgilerle;

  • Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız; harç bedeli olan 500 TL'nin* vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
  • Eğer internet bankacılığı müşterisiyseniz, sisteme entegre bankaların internet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.(i-mei numarasının hatasız olduğundan emin olun, paranın geri iadesi oldukça zordur. Ayrıca verginin kayıtlara geçmesi 24 saat sürebilir.) 

*Harç bedeli 2018 yılının kasım ayında güncellenmiştir.

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR -2

4- e-Devlet Kapısı üzerinden çok sayıda hizmet sunulmaktadır. “BTK IMEI Kaydet” adlı hizmeti bulmak için, sol üstteki "e-Hizmetler" kategorisini tıklayıp Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun altındaki "IMEI Kaydet" linkine tıklamanız gerekiyor. Çıkan bilgilendirme metnini okuduktan sonra "Devam Et"e tıklayarak açılan formu doldurmalısınız. Bu aşamaya kadar harcı ödemediyseniz formu doldurduktan sonraki aşamada Deniz Bank, Garanti Bankası ve İş Bankası internet şubeleri üzerinden e-devlet kapısı aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz. Formda cihazın i-mei bilgilerinin tümüne (kaç tane i-mei numarası varsa 3'e kadar doldurulabiliyor), yurda giriş yapılan belge türü, tarihler, belgenin ait olduğu ülke bilgisi ve belge numarası isteniyor. Bu form eksiksiz olarak doldurulmalı. Eğer işlemi yapmanıza engel herhangi bir durum varsa kayıt formunu sistem göstermeyecektir.  

YURT DIŞINDAN GELEN TELEFONU KAYDETMEK İÇİN PRATİK ADIMLAR -3

5- Formu doldurup harç parasını da ödedikten sonra bilgilerin doğruluğundan eminseniz alt kısımdaki "Onayla" butonuna tıklamanız yeterli. Cihazın kayıt işlemi tamamlanmış olup artık gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Eğer azami süreyi (4 ila 6 ay) geçirerek telefonu kaydetmediyseniz telefon kullanıma kapanacaktır. Telefon kapandıktan sonra kayıt işlemini tamamlarsanız telefonunuz 12 ila 48 saat içinde kullanıma açılacaktır. 

gkhan12 kullanıcısının resmi
gkhan12
Sa, 11/14/2017 - 21:13
yurt dışına giriş cıkıs yapıldıkdan snr kayt ettirdim ama e devlet uzerinden kayt bı turlu yapamadım ancak pasaport sahibi tekrar çıkış yaptı bu yuzden plabilirmi
Gezimanya kullanıcısının resmi
Gezimanya
Paz, 12/17/2017 - 23:32
Pasaport sahibinin tekrar giriş çıkış yapması durumu değiştirmez. Kaydınızın yapılmış olması gerekiyor, belki sistemsel bir hata olmuştur. BTK ile iletişime geçmenizi öneririz.
Kemal Çavdar kullanıcısının resmi
Kemal Çavdar
Cum, 12/29/2017 - 17:23
almanyada yaşayan bir yakınım telefon getirdi ve kayıt yaptıramadan almanya ya geri döndü bu e-devlet şifresinide bana bıraktı bu telefonu kayıt yaptıra bilirmiyim 10.12.2017 türkiyeye geldi 25.12.2017 de almanyaya geri döndü kayıtta sorun olurmu acaba
Gezimanya kullanıcısının resmi
Gezimanya
Çar, 01/31/2018 - 10:27
Yaptırabilirsiniz, kişinin fiziksel olarak Türkiye'de olmasına gerek yok, yazıdaki açıklamalara göre ilerleyebilirsiniz.
Onur Öztürkoğlu kullanıcısının resmi
Onur Öztürkoğlu
Sa, 01/23/2018 - 12:02
Yurtdışından alınan telefonun. başka ülkeden gelen birinin pasaportuna işlenmesi mümkün mü? Mesela ben ukraynaya gideceğim. döndükten sonra internet üzerinden amerikadan getirttiğim telefonu işletebiliyor muyum?
Gezimanya kullanıcısının resmi
Gezimanya
Çar, 01/31/2018 - 10:26
Merhaba, Evet başka ülkeye giriş çıkış yapmış olsanız da işletebilirsiniz. Telefonu nereden aldığınız önemli değil. Yurtdışına çıkmış bir tanıdığınızın yardımıyla da telefonu pasaporta işletmek mümkündür.
Hacer Öztürk Çavuş kullanıcısının resmi
Hacer Öztürk Çavuş
Çar, 01/31/2018 - 21:08
Merhaba 1 şubatta telefonum kayıt dışı olacak diye mesaj geldi. Kapandıktan sonra tekrar pasaporta işletebilir miyim?
Özgür Yasar kullanıcısının resmi
Özgür Yasar
Cts, 02/03/2018 - 13:59
Merhaba, yurtdisindan aileme bir arkadasim araciligi ile telefon gonderdim ve telefonu kendi üstüme actirmak istiyorum. Formda yurda giris cikis tarihleri soruldugu icin nasil yapmam konusunda emin olamadim. Bu durumda tarihleri nasil belirtecegiz. Fiziksel olarak yurda giris cikis yapilmamasi bir sorun teskil eder mi?Tesekkurler
Özgür Yasar kullanıcısının resmi
Özgür Yasar
Cts, 02/03/2018 - 23:16
Merhaba, bir arkadasim araciligi ile türkiyeye aileme bir cep telefonu gönderdim ve telefon IMEI kendi üzerime kayit ettirmek istiyorum. Ben suan icin yurt disinda yasiyorum ve ailemde pasaportu olan baska birisi yok. Böyle bir durumda nasil bir yol izlemek gerekir. En son 2015 aralik ayinda ulkeye giris yapmistim. O tarihe istinaden yeni alinmis bir telefonun kaydi yapilabilir mi?
Iboo Can Ozturk kullanıcısının resmi
Iboo Can Ozturk
Paz, 02/11/2018 - 20:34
Merhabalar yiğenim kıbrısdan geldi telefon kaydettirmek için imei vergisini ödedik e devletten bir türlü kaydını yapamıyoruz...ne yapılması lazım...hata veriyor....
sarslan kullanıcısının resmi
sarslan
Paz, 03/25/2018 - 11:23
Merhaba, Hocam pasaportun kayıt süresi 15 gün kaldı. Arkadaşım yurt dışından 1-2 ay içinde gelecek Telefonu şimdiden aldırsam bilgileri ile kayıt yapsam bir sorun olur mu teşekkürler.
_shrmvg kullanıcısının resmi
_shrmvg
Cum, 04/06/2018 - 21:54
Telefonu kayd etirmediğimiz halde telefon tamamen açılmaksızın mi kapanır yoksa sadece arama gibi özellikler açısından mı kapanır?
_shrmvg kullanıcısının resmi
_shrmvg
Cts, 04/07/2018 - 23:07
Telefonumuzu kayit yaptirmadiğimiz halde çalışa biliyormu yoksa tamamen kapanıyormu?
asena kullanıcısının resmi
asena
Paz, 04/08/2018 - 23:34
Arabistandan geçen hafta gelen bir pasaporta Amerikadan daha sonra aldığım bir telefonu işletebilir miyim?
Abdullah28 kullanıcısının resmi
Abdullah28
Cum, 05/04/2018 - 23:34
Merhaba, Ben Belçika’da yaşıyorum. Yaz tatili için geldiğimde telefonum kapandı yalnız belirtilen süreyi aşmadım ve aynı sene içinde giriş çıkış yapılmadı.Sorun şuki biz çifte vatandaş olduğumuz için Türkiye’ye girişte pasaport kullanmıyoruz. Kimlik kartlarımızla işlem yapıyoruz. Bu sene aynı şeyle karşılaşmak istemiyorum, nasıl yardımcı olabilirsiniz, herkese teşekkürler.
Wael Abdulkafi kullanıcısının resmi
Wael Abdulkafi
Çar, 07/11/2018 - 11:20
her kişi sadece bir telefon mı yapabilir?
ibrahim seyda kullanıcısının resmi
ibrahim seyda
Cts, 08/11/2018 - 03:06
merhaba, öncelikle derlemeniz için teşekkürler. şu an yurtdışındayım ve sormak istediğim bir soru var, güncel bilgiler ışığında bir kişi yurtdışından 2 yılda 1 bir telefon getirebiliyor. ben yurtdışında bir telefon alsam, yurtdışında kullanmaya başlasam ve bu telefon benim şahsi telefonum haline gelse, ayriyeten bir tane de kapalı kutuda telefon alsam toplamda 2 telefon mu almış alıyorum yoksa bir telefon olarak mı sayılır bu durum ? yurda döndüğümde kapalı kutudaki imei'yi pasaportuma işlettiğimde her ikisi de kullanıma açık şekilde kalır mı yoksa biri kapanır mı ?
Oktay Veliyev kullanıcısının resmi
Oktay Veliyev
Per, 08/23/2018 - 01:31
Merhabalar! Ben Azerbaycan vatandaşıyım, Türkiyede Universitede okuyorum. En son Türkiyeye giriş tarihi 05.03.2018 telefonum haziran sonunda kilitlenmeliydi fakat 3 gün önce kitlediler. Şimdi nasıl kayıt yapabilirim? Yurtdışına çıkan bi tanıdık yok. Otelde çalışıyorum, burda arkadaşlar var onların üzerine kayıt yapsam, yada başka ülkedeki arkadaşların üzerine kayıt yapılır mı? Yada pasaportsuz kayit seçenekleri falan var mı? Birde kayıt yapılacak pasaport illa Türkiye girişli mi olmalı? Mesele adam başka ülkeleri gezmiş bana telefon getirmiş bu durumda kendi üzerime nasıl kayıt ederim onu?
Oktay Veliyev kullanıcısının resmi
Oktay Veliyev
Per, 08/23/2018 - 02:26
Merhaba, pasaportsuz kayıt yapılır mı acaba? Benim pasaportun 120 günü geçmiş daha yeni kapattılar telefonu, 05.03.2018*den beri getirdiler telefonu kayıt falan işini bilmiyordum. ÜZerine kayıt yapılacak pasaport en fazla 120 gün içinde Türkiyeye giriş mi yapmalı? Mesele pasaportun sahibi Türkiyeye gelmemiş se hiç? Yada üzerine yaptıracağım kişi Türkiyeden gidiyorsa, ilerdi telefonu çaldın derler mi?
gulsah29 kullanıcısının resmi
gulsah29
Pzt, 10/15/2018 - 15:15
benım haberım olmadan baska bırı pasaportuma tc'mi bilen telefon işletebilir mi
Derya511 kullanıcısının resmi
Derya511
Paz, 10/28/2018 - 21:19
Merhabalar Almanya’dan telefon aldım harcını ödedim fakat 6 ay önce giriş yaptığım için pasaportuma işletemiyorum kasım sonunda yine yurt dışına gidip gelicem yanı oradan geldikten sonra e devlet üstüne kayıt ettirebilirmiyim harç ödedikten sonra belirli bir süresi varmıdır?
Hayrettin kullanıcısının resmi
Hayrettin
Pzt, 11/12/2018 - 09:36
Merhaba bu günlerde yurt dışında kalan türkiye vatandaşı bir akrabam gelecek türkiyeye.Yalnız 3 ay burada kalacak ülkeye giriş tarihi yapıldıktan sonra kaydedebilirmiyim yoksa çıkış yapış olması gerekiyormu
Canan Karan kullanıcısının resmi
Canan Karan
Sa, 11/13/2018 - 10:03
Merhabalar, pasaportunda Türkiye'ye giriş damgası olduktan sonra kaydedebilirsiniz. Türkiye'den çıkış yapmasına gerek yok.
korkut kullanıcısının resmi
korkut
Sa, 11/20/2018 - 00:07
merhabalar bende yurtdısından telefon aldım bundan bir sene yada iki sene oluyor ne oldu da 130 liraya actırdıgım telefonu simdi 500 lira oluyor yüzde kac zam geldi acaba bunlara silah ruhsatımı alıyoruz ya bu kadar kayıt parası alınır mı dolar üzerimi calısıyor maliyemiz
rmznaydgn kullanıcısının resmi
rmznaydgn
Pzt, 11/26/2018 - 15:08
merhaba, almanyadan bir telefon geldi türk hattı takıldı ve 120 sonra kapanacaktır diye mesaj geldi ve kişinin izini bitince almanyada tekraradan alman hattını taktı bu 120 gün hala işliyor mu yoksa geldiğinde türk hattı takılınca tekrardan 120 gün müsadesi verilecek mi ?
Ozan Avunduk kullanıcısının resmi
Ozan Avunduk
Pzt, 01/28/2019 - 10:26
Merhaba, Normalde telefona hat takıldıktan sonraki 3 ay içerisinde kaydın yapılması gerekiyor. 120 günün devam edip etmediği konusunda Türkiye'de kullandığınız operatör firmasına danışmanızı öneririz.
Yasin1453 kullanıcısının resmi
Yasin1453
Çar, 01/02/2019 - 21:39
Merhaba , şimdi yurt dışından gelen cep telefonu açtırmak için mecbur passaport mu lazım yoksa mavi kart da olsa oluyor mu ben yabancı vatandaşım ama yanlız benim e-devlet ve T.C. Kimlik numaram var Mavi Kartım ile açtıra biliyormuyum
Saida Muslumova kullanıcısının resmi
Saida Muslumova
Cum, 05/17/2019 - 01:31
Ben Türkiyeye giriş yaptım.ve telefonumu kayıt yaptırdım,hesabından para da çıktı.ama yasal uyarıdan yine mesaj geldi,cihazınızı kayıt yaptırın diye.nasıl öğrenebilirim kayıt olup olmadığını?