ABD'nin En Popüler ve Canlı Şehirlerinden Biri: Miami

Türk Hava Yolları, Amerika kıtasında 12. noktası olan Miami’ye direkt uçuşlarını 25 Ekim 2015 itibariyle haftanın 7 günü karşılıklı seferler şeklinde başlattı.

Daha önce aktarmalı olarak en az 16-20 saat süren İstanbul-Miami uçuşu, Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşlarıyla şu an 11-12 saatlik bir mesafede.

Miami, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuşkusuz en popüler ve canlı şehirlerinin başında geliyor. Plajları, plaj partileri ve canlı gece hayatı çok sayıda yerli ve yabancı turist çekiyor. Miami’nin sene boyunca gündüz 20 C'nin altına düşmeyen sıcaklık ortalaması, uzun ve ünlü plajları bu popülariteye sahip olmasındaki başlıca nedenlerden.

Trip Advisor traveler photo by Ollie O.

 

Şehrin en işlek noktaları başında Bayside Market Place geliyor. Birçok restoran ve mağazanın olduğu bu iskele meydanı her daim kalabalık. Miami gezinize başlamak için en ideal nokta olan bu meydanın arka tarafında sightseeing otobüslerinin park yeri var. Bu meydanı gezdikten sonra bineceğiniz bu otobüslerle birkaç saat içinde şehrin tüm noktalarını görmek mümkün. Yine bu noktadan deniz taksisi ya da kanal turları alabilmeniz de mümkün.


Bayside Market Place'de bir konser

Şehrin doğu kısmına düşen Wynwood bölgesi duvar sanatının ustaca işlendiği sokaklarıyla görmeden dönülmemesi gereken bir bölge. Wynwood kapalı alanı içerisinde çeşitli duvar sanatı örnekleri, bir sanat galerisi ve dekorasyonunda duvar sanatının birçok güzel örneğini taşıyan restoranı ile başlangıç noktanız olabilir.

Wynwood’daki duvar sanatı örnekleri sadece bu kapalı alan ile sınırlı değil. Eğer bu alanı kesen sokaklarda gezerseniz bu sanatın çok çeşitli ve güzel örneklerini aralıksız ve devasa boyutlarda görebilmeniz mümkün.

Lincoln Road şehrin en popüler alışveriş caddesi. Cadde, South Beach bölgesinde ve birçok alışveriş mağazası, restoran, kafe ve Peter Lik, Romero Britto gibi sanatçıların galerilerine ev sahipliği yapıyor. Eğer bu bölgeye uğrarsanız bu iki galerinin de mutlaka görülmesi gerekiyor.

Lincoln Road üzerinde bulunan Apple, H&M, Forever 21, Lincoln Road Mall, American Eagle Outfitters, Armani, Banana Republic gibi onlarca mağaza ve Japon mutfağından Meksika mutfağına kadar uzanan restoranları ile rahatlıkla tüm gününüzü alacaktır.


Midtown'da bir park. Britto'nun eserleri her yerde.

Vizcaya Müzesi yarım gününüzü enfes bahçelerinde yürüyüş yaparak ve bol bol fotoğraf çekerek geçirebileceğiniz bir mekan. Şehrin batı kesiminde bulunuyor ve kısa bir araba yolculuğu mesafesinde.

Coconut Grove kısa bir araba yolculuğu mesafesinde şehrin bir diğer mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Yeşilliklerin arasında bir körfezde kurulmuş olan semt, butik kafe ve restoranları, mağazaları ve sanat galerileri ile şehrin merkezinden sıkılanlar için hoş bir alternatif. Vizcaya Müzesi’ne yakın bir mesafede bulunduğundan bir gününüzde bu iki bölgeyi görebilmeniz de mümkün. Yemek molanızı Coconut Groove’a saklayın!

Eğer çocuğunuz var ise ya da vahşi hayvanlarla vakit geçirmek isterseniz Miami size birden fazla seçenek sunuyor: Zoological Wildlife Foundation ve Zoo Miami.
 

Zoo Miami

American Airlines Arena ise şanslıysanız dünyaca ünlü bir sanatçının konserine ya da bir NBA maçına bilet bulabileceğiniz Miami’nin en büyük, Amerika Birleşik Devletleri’nin ise en büyük ve önemli arenalarından biri. Arenanın ev sahibi ise NBA takımlarından Miami Heat. Ziyaretiniz sezona denk gelirse bir NBA maçı yakalamanız muhtemel.

American Airlines Arena - Google Images

Arenadaki gişeler sabah 10 ile akşam 5 arası açık. Etkinlik günlerinde bu saatler uzatılabiliyor. Miami seyahati öncesinde web sitesinde bulunan etkinlik takvimine bir bakın derim. Bazı etkinlikler seyahatinizi uzatmak isteyeceğiniz türden: http://www.aaarena.com/events