Aksaray’da Nerede Kalmalı?

Aksaray otelleri geçmişte yöresel özelliklerin ön plana çıktığı mimarileriyle dikkati çekiyordu. Ancak, son yıllarda özellikle turizm potansiyelinin keşfedilmesiyle, 4 - 5 yıldızlı otellerin sayısı hızla artmıştır. Bunda yörenin turizm merkezi olmasının yanında, konferans, seminer veya bayi toplantısı gibi etkinlikler için de tercih edilmesinin büyük rolü vardır. Genellikle oda-kahvaltı şeklinde hizmet veren otellerin arasında yüzme havuzu ve bar hizmeti verenler de mevcuttur. Oteller merkezin yanı sıra Eskil, Gülağaç, Güzelyurt ve Sarıyahşi beldelerine de yayılmıştır.

Aksaray'da bulunan Grand Altuntaş Hotel'de kalarak Ihlara Vadisi, Selime, Güzelyurt, Sofular Vadisi, Kapadokya ve Göreme’yi günübirlik turlarla rahatlıkla gezebilirsiniz. Günün yorgunluğunu yeşillikler içindeki bahçemizde güller arasındaki kamelyalarda çayınızı yudumlarken Hasan Dağı’nın büyüleyici güzelliği eşliğinde çıkarabilirsiniz.

Bir başka Aksaray Oteli olan Kuzucuklar Park Hotel'de ise Sauna & Buhar Odası Merkezi’nde Türk hamamı mevcut. Seanslarda kese yada köpük masaji uygulanır. Geleneksel Türk bakım ve arındırma teknikleri uygulanan otelde güzel bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Kapadokya'nın altın kapısı Aksaray'da bulunan Grand Saatçioğlu Hotel ve Mavi Otel Aksaray, şehir merkezinde huzurlu konaklama yapabileceğiniz ortamı sunan otellerdir. Serra Otel ise Eğri Minare'ye 5 kilometre ve Aksaray Üniversitesi'ne 3,5 kilometre uzaklıktadır. En yakın havaalanı olan Nevşehir Havaalanı ise tesise 67 kilometre uzaklıktadır. 

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesinde bulunan pek çok otelden biri olan Karamanlı Konağı yaklaşık 120 yaşındadır. Kapadokya nın en iyi korunan ve tek başına "Küçük Kapadokya" olarak adlandırılan Güzelyurt bölgesinde bulunmaktadır. Karamanlı Ortodoksların mübadeleden zamanından önce Güzelyurt'ta yaptığı konaklardan biridir. Konakta 11 oda ve geniş bir avlu bulunur. Yöresel taşlardan ve geleneksel mimari teknikleri ile inşa edilmiştir. Bu muhteşem konak güzelliğini Kapadokya ziyaretçileriyle paylaşmak için konaklama hizmeti vermektedir.

Taş bir yapıya sahip Akar Hotel ise Ihlara Vadisi'nde yer almaktadır. Konakladığınız odalarda Hasan Dağı'nın panoramik manzarasını izleyebileceğiniz özel bir balkon mevcuttur. Otel odaları ses yalıtımlı olup sineklik ve halı kaplı zeminler ile donatılmıştır.

Ihlara bölgesinde huzurlu bir konumda hizmet veren Star Pension ise Melendiz Irmağı'nın yanında kurulmuştur. Nehir, bahçe ve Ihlara Vadisi manzaralı odalar sunan tesis büyük, yemyeşil bir bahçeye sahiptir.