sonoran-hot-dog.jpg

Arizona usulü işkembe çorbası olan menudo, evde hazırlanabileceği gibi restoranlarda da genellikle sadece hafta sonları (hatta Pazar günü) servis edilir. Bunun nedeni ise işkembenin hazırlanma ve pişirme süresinin çok uzun olmasıdır. Bizdeki gibi bu çorba da sarhoşluğun çözümü olarak tercih edilmektedir.

Meksika’nın taco kültürünün benimsenmiş olduğu Arizona’da, bu lezzetli yiyecekler NavahoTacoları veya Indiantaco isimleriyle bilinmektedir. Eyalet genelinde pek çok yerde bulmanız mümkündür.

Bir çeşit mısır lapası yahnisi (hominy stew) olan posole, Meksika veya yerli versiyonu olmak üzere iki çeşittir. İçeriklerinin de buna göre değişiyor olmasına rağmen, temelde mısır lapası ve taze tortilla kullanılan bol baharatlı doyurucu bir çorbadır.

Domuz pastırması sarılı Arizona’nın bol acılı hot dog yorumu olan Sonoran hot dog, Mexican Hot Dog adıyla da bilinir. İçerisinde barbunya ve ızgara soğanın yanı sıra doğranmış taze soğan, doğranmış domates, jalapeño sosu, mayonez ve hardal da bulunmaktadır. Tucson’da ortaya çıktığı tahmin edilen bu hot dog çeşidi, bu eyaletin en kült yiyeceğidir.

Mısır bazlı bir hamur ile hazırlanan tamale, tercihe göre biftek, tavuk, acı biber, peynir, fasulye veya sebzelerle doldurulabilir. Tamale, mısır yaprağı veya yeşil muz yaprağına sarılı olarak servis edilir. Yaklaşık bir el boyutuna yakındır ve kare şeklindedir. Üzerine salsa, guacamole (avokadolu bir sos) veya acı sos dökülebilir.

Arizona’da fry bread olarak bilinen, buraya özgü olmamasına rağmen restoranlarda ve yiyecek kamyonlarında sıkça karşınıza çıkabilecek bir çeşit kızarmış hamurdur. Biraz tuz serpilerek, bal dökülerek, toz şeker serpilerek, fasulye ve peynirin yanında veya dilimlenmiş et eşliğinde çeşitli şekillerde yenilebilir.

Chimichangas, Arizonalıların “burro da dediği, bu bölgede yaygın olarak tüketilen bir yiyecek olan burritonun kızartılmış halidir. Özel soslu ile lezzetlendirilmiş, içinde patates veya pirinç bulunan çıtır burritolar her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir Arizona yemeğidir.

Üzeri peynirli bir tortillanın tamamen çıtır çıtır bir hal alana kadar pişirilmesiyle hazırlanan Cheese crisps, quesadillaya benziyor olmasına rağmen aslında ondan farklıdır. Quesedilla ikiye katlanmış ve dilimlenmiş halde servis edilirken, cheese crisps bir tavada pişirilir ve açık olarak servis edilir.

Sun tea (güneş çayı), Arizona’nın güneşli günlerinden faydalanarak evde hazırlanan bir çeşit soğuk çaydır. İlk olarak bir kavanoza su doldurulur (sıcak değil), ardından uygun miktarda poşet çay eklenir. Kavanoz kapatılıp çayın demlenmesi için güneşe bırakılır. 3-4 saat sonra çay rengini ve lezzetini aldığında içilmeye hazır hale gelir. İçine buz ve limon dilimi eklenebilir. Ancak, Arizonalılar bunun yanı sıra şeker ve sudan oluşan basit bir şerbet hazırlayıp bu karışıma ekleyerek servis ederler.