Güney Dakota’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

deadwood-210363__340.jpg

Güney Dakota’nı başkenti Pierre’dir ancak en büyük şehri Sioux Falls’tır. Bunların dışında en bilinen şehirleri arasında Rapid City, Deadwood, Brookings ve Yankton’dur. Pierre, eyaletteki küçük şehirlerdendir ve ABD’nin eyalet başkentleri arasında en küçük ikinci şehirdir. 1889’dan beri eyalet başkenti olan Pierre, Missouri Nehri’nin doğusunda kurulmuştur. Eyaletin neredeyse tam ortasında konumlanması, başkent olmasındaki en büyük etkendir.

Sioux Falls, eyaletin batısında yer alan, yaklaşık 154 binlik nüfusuyla Güney Dakota’nın en büyük şehridir. Burada 70’ten fazla rekreasyon alanı bulunmaktadır. En önemlilerinden biri Falls Park’tır. Bu park şehrin hemen kuzeyinde Sioux Nehri’nin etrafında kurulmuştur. Yürüyüş, bisiklet ve doğa aktiviteleri için çokça tercih edilmektedir. Bu şehirde yaz başlangıcını simgeleyen “ilk cumalar” oldukça önemlidir. Bu etkinlikte yaz çok eğlenceli bir şekilde kutlanır. 21. yüzyıl Sioux Falls’ta sanat için bir Rönesans demektir. Hem tarihteki geleneksel sanatları yansıtan sergiler hem de çağdaş sanat sergileri bu şehirde ilgi çekmektedir. Burada yıl boyunca düzenlenen birçok festival yer almaktadır. Her zevke uygun farklı konulara sahip olan bu etkinlikler bölgeye oldukça fazla turist çekmektedir. Sioux Falls Caz ve Blues Festivali, eyaletteki en önemli müzik etkinliğidir. 3 gün boyunca açık havada müzikseverlerin akın ettiği ve bol bol müzik dinlediği bir etkinliktir.

Rapid City, eyaletin ikinci büyük şehridir. Şehir, Black Hills Sıra Dağları’nın yamacına kurulmuştur. Şehrin eteklerinde önemli bir yer olan Ellsworth Hava Üssü yer almaktadır. Deadwood’un eski kasabası da oldukça yakında yer almaktadır.

Deadwoodşehri, oldukça iyi korunmuş tarihî bir şehirdir ve yerel mimari için ulusal tarihî bir kent parçasıdır. Bu şehrin sokaklarını yürüyerek keşfettikten sonra görülmesi gereken bazı tarihî noktalar bulunmaktadır. Belediye Sarayı, Bullock- Clark Binası ve Gem Variety Tiyatrosu bunlardan birkaçıdır.