Idaho’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

idaho-1675957__340.jpg

Idaho eyaletinin başkenti olan Boiseşehri, aynı zamanda eyaletin en kalabalık şehridir. Boise dışında eyaletin en bilinen şehirleri ise; Meridian, Nampa, Twin Falls ve Lewiston’dur.

Eyaletin başkenti olan Boise, gezilecek birçok yere ve katılacak birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Önemli turistik aktiviteleri arasında şehir merkezinin eteklerinde konumlanmış yürüyüş ve bisiklet için oldukça ideal olan rekreasyon alanları bulunmaktadır. Şehir, caz, tiyatro ve indie müzik için bölgesel bir merkezdir. Yine Harris Caz Festivali de burada düzenlenmektedir. Sanat Müzesi, Tarih Müzesi, Bask Müzesi ve Kültür Merkezi gibi birçok müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehirdeki ağaçlardan ötürü sonbahar aylarında inanılmaz bir güzelliğe bürünür.

Lewiston, Snake Nehri ve Clearwater Nehri’nin birleştiği noktada konumlanmıştır. Idaho’nun tek limanına sahip olan bu şehir, tarihte Idaho bölgesinin ilk başkenti olma özelliğine de sahiptir. Başlıca tarım endüstrileri ise kâğıt, tarım ve ahşap ürünleridir. Kızılcık ağaçlarının açtığı dönem olan bahar aylarında burada düzenlenen Kızılcık Festivali bölgeye oldukça fazla turist çekmektedir. Her mevsimde çok fazla festivale ev sahipliği yaptığından ötürü turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalar arasındadır.

Twin Falls şehri, hem Idaho hem de Nevada bölgesi için ticari merkezdir. Snake Nehri Kanyonu kentin kuzey sınırını oluşturmaktadır. Bu bölgede üç tane de şelale bulunmaktadır.

Doğu Idaho’nun en büyük şehri olan Idaho Falls, şehir merkezinde akan Snake Nehri boyunca yeşil bir doğa hattına sahiptir. Zaman zaman genişletilen bu hat eyaletin en önemli nefes alanlarından bazılarını oluşturmaktadır. Şehir, oldukça kültürel bir bölgedir. Willard Sanat Merkezi, Idaho Müzesi ve Milli Parklar gibi birçok turistik ve kültürel alanlara sahiptir.