Binlerce yıldır farklı insanlar tarafından ev olarak benimsenen Kentucky’nin en eski kültürlerinden biri Hopewell ve Adena’nın da bulunduğu Woodland halklarıydı. Daha sonra ise Mississippili yerliler bu bölgeye yerleşti.

17. yüzyılda Fransız kaşifler, Kentucky’de yaşayan birçok topluluğu keşfedip belgelemişlerdi. 18. yüzyılın ortalarına doğru Avrupalı sömürgeciler bölgeye girdiğinde, Kızılderili toplumlar bölgeye pek de yerleşmemişti.

1792 yılındaki devrimle, Applachian Dağları’nın batısındaki ilk Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden biri haline gelmişti. İç Savaş sırasında önemli merkezlerden biri olan eyalet, Konfederasyon ile birlikte hareket etmesine rağmen ikiye bölündü ve yerel halktan birçok insan eyaletin kuzeyi için savaştı. 10. yüzyılda mısır üretimi ile birlikte Doğu Tarım Kompleksi’nin yerini alacak kadar üretken hale geldikten sonra, tarım konusunda kendini geliştirmeye devam etti. 20. yüzyıla kadar bir tarım alanı olarak bilinen Kentucky eyaleti, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri üsleri olan Fort Knox ve Fort Campbell’in kömür üreticisidir. Tarihin önemli kişiliklerinden Abraham Lincoln’ün de doğum yeridir.