Aliente-Buffet-Photo.jpg

Resmi eyalet yiyeceği bulunmamasına rağmen Nevada’da, etnik çeşitlilikten kaynaklanan farklı türden yiyecekler bulmak mümkündür.

Çeşitlilik nedeniyle veya damak tadından dolayı yemek seçmekte zorlananlar, Las Vegas’ta en ünlü yiyecek tarzı olan otel ve kumarhanelerin açık büfelerini tercih edebilir. Sadece Las Vegas’ta 200’den fazla açık büfe bulunmaktadır. Herkesin damağına hitap edebilecek ve sürekli bulunabilecek farklı yiyecekleri deneme şansı sunan açık büfeler kendi favori yiyeceklerinizi oluşturmak için ideal yerlerdir.

Las Vegas’ın en gözde yiyeceklerinden biri olan karides kokteyli, ilk kez 1959 yılında burada bulunan bir otel-kumarhanede sunulmuştur. Oteli satın alan İtalyan-Amerikalılardan biri olan Italo Gheli isimli kişi tarafından sunulan bu kokteyller sundae bardaklarında servis edilmektedir.

“Altına Hücum” zamanlarında madencilik için Fransa ile İspanya arasında bulunan bir bölgeden gelip Nevada’ya yerleşen Basklar, kısa sürede koyun yetiştiriciliğinin kendilerine daha uygun bir hayat sunacağında karar kılmışlardır. Ancak daha sonra bu işi de bırakıp yeniden göç etmişlerdir. Yine de eyaletteki etkileri hala devam etmektedir. Las Vegas’ta pek çok Bask restoranı vardır ve Elko’da her yıl Bask festivali düzenlenir. En bilinen yemekleri arasında az pişirilen chateaubriand (şatobriyan) yer almaktadır.

Las Vegas ve Reno, Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi Thai yemeği restoranlarına ev sahipliği yapmaktadır. Sadece Las Vegas’ta 240 tane ve Reno’da 50 tane Thai restoranı bulunmaktadır. Bu da Nevadalıların Asya yiyeceklerini ne kadar çok sevdiklerinin göstergesidir. Tayland yemekleri sevenler en iyilerden biri Lotus of Siam’ı mutlaka denemelidir.

Gecenin 3’ünde biftek ve yumurta (steggs) yemek ancak pek çok restoranın 24 saat açık olduğu Las Vegas Strip’e özel olabilirdi. Kumarhane çalışanları, turistler veya gece kuşları için ideal bir menüde patates ve kızarmış ekmekle midenizi doldurabilirsiniz.

Nevada’nın resmi olmayan eyalet içeceği picon punch, Bask restoranlarında servis ediliyor olsa da aslında bir Amerikan icadıdır. 100 yılı aşkın bir geçmişi olan içecek, Elko’da sahipleri Basklı olan bir otelde 1910 yılından beri sunulmaktadır. Bir top dondurma ile hazırlanmaya başlayan içeceğin temelinde Amer Picon (veya Torani Amer) otu vardır; biraz nar şurubu ve ardından kanyak koyulmaktadır, isteğe bağlı olarak soda ve bir parça limon da eklenebilir.

Reno’da bir dükkanda, eyaletin sembolü adaçayını demleyip süt, şeker ve kremayla karıştırarak üzerine kavrulmuş çam fıstığı ekleyip adına da “Home Means Nevada” (Nevada evimizdir – Nevada’nın resmi eyalet şarkısının adı) dondurması denmektedir.