Oklahoma Hakkında Temel Bilgiler

flags-for-children-101944_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta güney kesiminde yer alan Oklahoma(OK), 181.186 km2’lik yüzölçümü ile 18. büyük eyalettir ve 3,8 milyon nüfusu ile 28. sırada yer almaktadır.

Oklahoma’nın resmi eyalet bayrağı, ‘Daughters of the American Revolution’ adlı bayrak yarışması sonucunda seçilip 2 Nisan 1925 tarihinde kabul edilmiştir. Bayrağın zemini İç Savaş sırasında Chochtaw askerlerinin bayrağı bu renkte olması sebebiyle gök mavisidir. Bayrağın ortasında Osage yerlilerine ait bufalo derisinden yapılmış bir savaş kalkanı ve etrafında kartal tüyleri bulunur. Kalkanın üzerinde gri bir barış piposu (calumet) ile Avrupa ve yerliler arasındaki barışı simgeleyen zeytin dalı yer alır. Bunların altında beyaz renkte “Oklahoma” yazısı vardır.

Eyalet arması, her bir noktasında farklı bir yerli kabilesinin (sırasıyla Chickasaw, Choctaw, Seminole, Creek ve Çeroki) simgesi bulunan beş noktalı bir yıldız ile çevresindeki 45 yıldızdan oluşur. Bu yıldızlar diğer eyaletleri temsil ederken, Oklahoma 46. eyalet olarak birliğe katılmıştır. Büyük olan yıldızın ortasında adalet tanrıçasının önünde el sıkışan bir uç beyi ve yerli resmedilmiştir. Onların arkasında ise, tarla, tren ve değirmen bulunmaktadır.

Oklahoma ismi Chocktaw dilinde insanlar anlamına gelen “okla” ile kırmızı anlamına gelen “humma” kelimelerinden oluşmuştur. Eyaletin mottosu “Labor omnia vincit” ise Latince “İş her şeyi yener” anlamına gelmektedir. Oklahoma’nın takma ismi “the Sooner State”in ilginç bir hikayesi vardır: 1889 yılında Indian Territory yerleşime açılınca binlerce kişi bölgeye yerleşmek için sınırda kuyruklar oluştururlar ve işaret verildiğinde adeta bir yarıştaymışçasına koşarak burada toprak kazanmaya çalışırlar. İşte bu daha erken gelenler (Sooners) nedeniyle eyalet böyle isimlendirilmiştir.

Oklahoma’nın nüfusuna katkıda bulunan pek çok etnik çeşitlilik mevcuttur. Eyalet nüfusunun dörtte üçünü Avrupa kökenliler oluştururken, Afro-Amerikalı, Amerikan yerlisi ve İspanya kökenli toplulukların her biri onda birden daha az bir oranda kalmıştır.

Oklahoma’nın ev sahipliği yaptığı 67 Amerikan yerlisi kabilelerinin kültürlerine ve yaşamlarına dair bilgi edinilebilecek müzeler, tarihi yerler ve yıl boyunca düzenlenen çeşitli anma kutlamaları mevcuttur. Amerikan yerlisi mirasının en yoğun olduğu Muskogee’de, Five Civilized Tribes Museum en ilgi çekenle noktalardan biridir. Honor Heights Park’ta düzenlenen Azalea Festivali durup çiçekleri koklamak için doğru yerdir. Ayrıca, geçmişe yolculuk yapmak için Renaissance Festivali zamanında bu küçük şehre mutlaka uğramak gerekir.

Oklahoma tamamen Mississippi Nehri’nin drenaj havzası üzerinde bulunmaktadır. Eyalette yer alan iki önemli nehir Arkansas ile eyaletin güney sınırını belirleyen Red River’dır. Arkansas Nehri’nin güneyinde bulunan Kiamichi Country, Oklahoma’nın en farklı yerleşim yeridir. Oldukça kırsal olan bölgede en büyük şehirler bile sadece birkaç bin nüfusludur. Doğada olmayı sevenler için cennet gibi olan bölgede göller ve Ouachita National gibi çam ormanları ile şehrin gürültüsünden uzak bir atmosfer sunar. Yerli dilinde “iyi avlanma sahası” anlamına gelen Ouachita geyik mevsiminde oldukça popülerdir.