r960-2884721fddfca87fe543b62bfec9c8ae.jpg

Yaklaşık 350 bin kişinin katıldığı Tulsa International Mayfest, Oklahoma’da mayıs ayında düzenlenen en önemli açık hava etkinliklerden biridir. Sanat gösterimleri, üç farklı sahnede gerçekleştirilen performans sanatı ve galerileriyle büyüklere hitap ederken; KidZone, çeşitli aktivite alanları ile taco, funnel cake (hamurun huniden dökülerek kızartıldığı bir festival yiyeceği) ve etnik yiyecekler bulabileceğiniz büyük bir yemek alanıyla çocukları ağırlamaktadır.

Kendinizi Rönesans İngilteresi ihtişamının içine atmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Muskogee’de düzenlenen Oklahoma Renaissance Festivali’ne uğramak olacaktır. Muskogee Kalesi’nde düzenlenen festivalde Kral Henry III veya İskoçya Kraliçesi Margaret ile karşılaşabilirsiniz. Kostümlü performansların yanı sıra soytarılar, sihirbazlar, benzersiz yemekler ve el yapımı ürünler de festivalde yerini alır.

McAlester sakinlerinin bölgelerinin İtalyan mirasını kutlamak amacıyla düzenlediği İtalyan Festivali’nde bir yandan en büyük sanat gösterilerini izlerken bir yandan da taze İtalyan lezzetlerinin keyfini sürebilirsiniz. Çocuklar için de pek çok eğlenceli aktivitenin bulunduğu festivalde hem sanata hem İtalyan yemeklerine doyabilirsiniz.

Rooster Days Festivali, Broken Arrow’un şehir merkezindeki sokaklarda düzenlenen, eyaletin en dinamik geçit törenlerine sahip olan festivallerinden biridir. Bando takımlarıyla birlikte binlerce izleyici şehrin sokaklarını müzikle ve eğlenceyle doldurmaktadır. Ayrıca, geniş bir alanda kurulu çocuklar için etkinlik alanı ve eğlence parkı oyuncakları ile yiyecek stantları da yer almaktadır.

Her yıl haziran ayının başında Oklahoma City sokaklarını kaplayan Red Earth Native American Cultural Festival, Amerikan yerlisi davulları, şarkıları ve dansları ile üç gün süren bir festivaldir. Sadece eğlenceli değil aynı zamanda Amerikan yerlileri için kutsal da olan bu festival, Oklahoma etkinlik takviminin en temel etkinliklerinde biridir. Yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret ettiği festivalde gelenekse yerli kıyafetleri içerisinde yerli dansçıları, kabile reisleri ve şarkıcıları unutulmaz sahneleri gözler önüne serer.

Güneybatı Oklahoma’da bir gelenek olan Elgin Rodeo, uzun yıllardır pek çok kişiyi her yaz bu küçük kentte ağırlamaktadır. Geleneksel rodeo gösterilerini izleyip, ardından canlı performansları izleyebilir ve kurulan yemek stantlarından dilediğiniz lezzetleri deneyebilirsiniz.

Prag Kolache Festivali, Çek mirasını kutlamak için her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü düzenlenir. Festivalde yok yok; polka müziği, dans, Çek kostümleri, geçit töreni, bira bahçesi, şarap tadımı, karnaval, mekanik boğa, Oklahoma’ya özgü yiyecekler, tütsülenmiş Çek sosisi, Klobase ve bolca kolache… Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı festivalde, kolacheler (meyve dolgulu çörekler) daha aylar öncesinden hazırlanır ve en güzelini seçmek için yarışma yapılır.