Ardahan Festivaller

Aşık Şenlikleri (25 Şubat/Şehir merkezi): Geçmişten günümüze kültürel belleği taşıyan Aşıklık geleneğini yaşatmak adına yapılan festival yörenin bir çok yerinde rağbet görüyor.

Ardahan Bal Festivali (1-3 Ağustos/Çamlıçatak Ormanı): Bal festivalinin amacı yörenin arıcılığını geliştirmek ve festival yoluyla ilin tanıtımını yapmaktır.

Göle Ulusal Kaşar Festivali (1-5 Temmuz/Göle): Göle'nin yaylarında otlayan ineklerin sütünden mayalanarak yapılan kaşar peynirinin lezzeti nefis ve görüntüsü çok hoştur. Hatta 2000 Temmuz'unda 5.si düzenlenmiş olan festivalde 550 kilogram gelen dünyanın en büyük kaşarı hazırlanarak sunulmuştur.

Çıldır Göl Festivali (2-8 Temmuz/Çıldır): Gölün güzelliği, göl kenarındaki yaylaların eşsizmanzarası ve mevsimin kattığı sıcak atmosferle bir eğlence şölenine dönüşen festival Çıldır’lılar için artık vazgeçilmez ve geleneksel bir şenlik haline gelmiştir.

Atatürk’ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri (15 Haziran-15 Temmuz saat 18.05/Damal Dağları): Her yıl 15 Haziran-5 Temmuz tarihlerinde 17.55-18.10 saatleri arasında görülen bu müstesna tabiat olayını izlemek ve Atatürk’ün anmak için düzenlendir.

Yayık Yayma Seyranı (Temmuz ayının ilk haftası/ Posof)

Hoçvan Yayla Şenlikleri (Temmuz ayının ilk haftası/ Hoçvan)

Balçeşme Yayla Uçurtma Şenliği (Haziran ayının ikinci haftası/ Göle)

Posof aşıklar Şöleni (14 Temmuz / Posof)